کد خبر: ۲۹۷۹۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 25
دولت سیزدهم در لایحه بودجه سال آینده ارز 4200 تومانی دارو را حذف کرده است. خبری شدن این موضوع نگرانی بسیاری از فعالان صنعت و بازار دارو را به دنبال داشته است

شفاآنلاین>سلامت> فعالان صنعت دارو می‌گویند دولت برنامه‌ای مشابه صنعت خودرو برای صنایع دارویی چیده است

به گزارش شفاآنلاین: خبر حذف ارز 4200 تومانی نگرانی‌های زیادی بین اهالی صنعت دارو و فعالان بازار ایجاد کرده است. در حالی که موافقان حذف ارز 4200 تومانی می‌گویند که با حذف یارانه دلاری، فساد و رانت از صنعت دارو حذف می‌شود، برخی فعالان صنعت دارو معتقد هستند که این کار باعث ورشکستگی صنعت دارو می‌شود. آنها توضیح می‌دهند به دلیل اینکه دولت برای دارو به صورت دستوری قیمت‌گذاری می‌کند، حذف ارز ترجیحی باعث چند برابر شدن هزینه تولید می‌شود و از آنجایی که دولت در این بازار دخالت می‌کند سرنوشتی مشابه صنعت خودروسازی و ورشکستگی صنایع دارویی انتهای این سناریو است.

خطر در کمین شرکت‌های تولیدکننده دارو
دولت سیزدهم در لایحه بودجه سال آینده ارز 4200 تومانی دارو را حذف کرده است. خبری شدن این موضوع نگرانی بسیاری از فعالان صنعت و بازار دارو را به دنبال داشته است. آنها می‌گویند حذف ارز 4200 تومانی هزینه‌های تولید را چند برابر می‌کند و از آن سمت دولت با قیمت‌گذاری دستوری دارو اجازه نمی‌دهد که بهای اقلام دارویی متناسب آن افزایش داشته باشد و در نتیجه این مساله به ورشکستگی صنایع دارویی می‌انجامد.

آنها توضیح می‌دهند که دولت برای پوشش بیمه‌ای تمام اقلام دارویی نیاز به اعتبار گزافی دارد که از عهده پرداخت آن برنمی‌آید و همین مساله موجب می‌شود که هزینه حذف ارز 4200 تومانی دارو از جیب بیماران برود. چندی پیش بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت هم گفته بود که دولت برای پوشش بیمه‌ای ناشی از حذف ارز 4200 تومانی دارو نیاز به اعتباری حدود 100 هزار میلیارد تومان دارد که این رقم بسیار گزافی است.

حالا تشکل‌های دارویی ابعاد دیگری از این اتفاق را در نشست با خبرنگاران تشریح کرده‌اند.
میثم کریمی، دبیر سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی در همین زمینه از سیاست‌های حوزه دارو انتقاد کرد و نسبت به خطر ورشکستگی شرکت‌های داروسازی کشور هشدار داد.
او در خصوص کمبود برخی اقلام دارویی و تبعات آزادسازی ارز دارو، گفت: «این طبیعی است که برخی شرکت‌های دارویی با مطرح کردن آزادسازی نرخ ارز و بالا رفتن هزینه‌های تولیدی به دنبال افزایش سود خود باشند. متاسفانه کمیسیون قیمت گذاری در سال‌های گذشته و در مقاطعی که کشور در ثبات نسبی اقتصادی بوده است، با یک شیب ملایم قیمت دارو را متعادل نکردند و این فنر را نگه داشته‌اند.»

کریمی افزود: «امروز صنایع حاضرند با افزایش قیمت نهاده‌ها، قیمت محصولات خود را واقعی کنند که این شوک بزرگی به نظام سلامت کشور خواهد بود. اشخاصی که آن قدر قاطعانه می‌گویند با آزاد کردن نرخ ارز دارو، مشکل کمبود حل می‌شود، دارو راحت در دسترس قرار می‌گیرد، قاچاق و ناصر خسرو کلاً جمع می‌شود، قیمت دارو به شدت کاهش می‌یابد و…، چرا در این خصوص اقدامی نمی‌کنند. همه اشخاصی که امروز پیگیر آزاد سازی نرخ ارز دارو هستند می‌دانند که این اتفاق نه تنها هیچ مشکلی را که حل نخواهد کرد، بلکه بر مشکلات خواهد افزود و تامین دارو را پیچیده خواهد کرد و فقط قیمت دارو را واقعی خواهد نمود و یارانه آن را حذف خواهد کرد.»
دبیر سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی ادامه داد: «افزایش نرخ دارو و افزایش سهم بیمه‌ها در صورتی که توان پرداخت داشته باشند دوره وصول مطالبات را بسیار طولانی می‌کند. ما در سال‌های گذشته تجربه افزایش دوره وصول مطالبات تا سه سال را هم در صنعت دارو داشتیم، ضمن اینکه چند برابر شدن قیمت دارو برای مردم واقعاً تحمل ناپذیر است.»

صنایع دارویی معطل نقدینگی
کریمی با مطرح کردن برخی دیگر از مشکلاتی که شرکت‌های دارویی با آن درگیر هستند گفت: «مشکلی که صنعت نیز با آن دست به گریبان خواهد بود تامین سرمایه در گردش است و لاجرم با افزایش قیمت ارز باید از سیستم‌های تامین مالی وام بگیرند، بعضاً شرکت‌ها وثیقه لازم را ندارند و سود بالای بانکی منجر به افزایش پرداختی مردم خواهد شد.»

او افزود: «عده‌ای می‌گویند اگر ارز دارو آزاد شود، ارز به وفور در اختیار صنعت قرار خواهد گرفت. شما واقعاً فکر می‌کنید اگر قیمت ارز از ۴,۲۰۰ تومان به ۳۰,۰۰۰ تومان برسد ارز در کشور خلق می‌شود؟ ارز به طور کلی برای مصارف تولید و واردات در اختیار دولت است و اگر صادراتی هم توسط بخش خصوصی انجام شود آن واحد موظف است ارز را در اختیار دولت قرار دهد و دولت این ارز را به ۲۴ الی ۲۵ هزار تومان می خرد و ۴۲۰۰ در اختیار تولید کننده قرار می‌دهد. در حقیقت قیمت ارز هیچ تاثیری در مقدار ارز ندارد و این مطالب آدرس غلط به تولید کنندگان است.»

کریمی ادامه داد: «دلیل کمبود فعلی برخی اقلام دارویی، آزادسازی چراغ خاموش ده‌ها قلم دارو است. این اقدام فراقانونی منجر به این شده است که بدون انتقال یارانه به مصرف کننده و بدون برنامه ریزی تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان در بازار کمبود ایجاد شود.»

معطل ماندن تولید منجر به واردات می‌شود
دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی در ادامه در خصوص شرایط فعلی صنعت داروسازی و تولید مواد موثره دارویی گفت: «متاسفانه چرخه معیوب موجود تا جایی به کار خود ادامه می‌دهد که همه تولیدکنندگان محصولات با کیفیت داخلی، که اشتغال زیادی نیز ایجاد کرده اند، ورشکسته می‌شوند و کمبود دارویی در بازار ایجاد می‌شود. همین حالا افزایش خطر کمبود دارو به علت سو مدیریت در سازمان غذا و دارو و اتفاقاتی که در حوزه مواد اولیه دارویی افتاده است، به شدت بالا رفته است.»

کریمی با اشاره به شیوه قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی که در ابتدا توسط سازمان غذا و دارو در یک بازه انجام شد، افزود: «چندی پیش اداره دارو و برخی کارشناسان، بدون اطلاع و مشورت با سندیکای مواد اولیه دارویی به عنوان نماینده صنف، در پشت درب‌های بسته اقدام به قیمت گذاری ۱۴ محصول ماده اولیه دارویی کرده و آن را اعلام نمودند. برخی تولید کنندگان دارو به قیمت‌های این لیست ۱۴ محصول اعتراض کردند و سازمان هم در مقاطع بعدی محصولات جدیدی را قیمت گذاری نمود که مشکلی در محصولات بعدی نیست، برخی از محصولات آن لیست نیز مورد بازبینی قرار گرفت ولی به علت عدم ابلاغ قیمت‌های اصلاحی مشکلاتی به وجود آمده است. ولی در مراحل بعدی با جلساتی که ایجاد شد این قیمت‌گذاری منطقی‌تر شد و شرکت‌ها اعتراض کمتری داشتند و هم اکنون این قیمت‌ها اعمال می‌شود.»

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی با اشاره به شرایطی که در ادامه به کمبود دارو دامن می‌زند، گفت: «زمانی که قیمت محصول نهایی یک شرکت پایین‌تر از قیمت تمام شده آن باشد، طبیعی است که تولید آن شرکت دارای صرفه اقتصادی نخواهد بود و در نتیجه تولید مواد اولیه دارویی متوقف خواهد شد. از طرف دیگر، تولیدکننده محصول نهایی، چون نتوانسته قیمتی برای محصول خود دریافت کند، تولید داروی نهایی نیز متوقف خواهد شد؛ بنابراین در چنین شرایطی بازار با کمبود دارو مواجه می‌شود.»

او به داروهای وارداتی مشابه تولید داخلی اشاره کرد و افزود: «برخی بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به واردات دارو با حجم بالا کرده‌اند و با توجه به اینکه محصولات وارداتی مشابه داخلی داشته‌اند، داروهای وارداتی در انبارهای گمرک دپو شده‌اند و با توجه به فضای رسانه‌ای و کمبودهای تصنعی ایجاد شده اقدام به ترخیص محصولات از گمرک می‌نمایند و این موضوع لطمات بسیار جدی به تولید داخل خواهد داشت.»

واردات عجیب اقلام دارویی
اخیراً طی انتشار آمار گمرک متاسفانه عمده محصولاتی که توسط تولید کنندگان داخلی تولید می‌شود و عمده این محصولات دانش بنیان هستند به صورت گسترده و چندین برابر نیاز کشور وارد شده است. این نکات را دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفته و تاکید کرد: «متاسفانه این چرخه معیوب تا جایی به کار خود ادامه می‌دهد که همه تولیدکنندگان محصولات با کیفیت داخلی که اشتغال زیادی نیز ایجاد کرده‌اند و در سال‌های سخت جنگ و تحریم همواره نیاز کشور را از دارو تامین نموده‌اند، ورشکسته می‌شوند. وقتی کمبود دارویی در بازار ایجاد شود، مردم برای تامین داروهای مورد نیاز خود دچار سردرگمی شده و در نهایت مجبور می‌شوند با چندین برابر قیمت، داروهای وارداتی را تهیه کنند.» کریمی با تاکید بر اینکه واردات بی‌رویه و بی‌برنامه در روزهایی که شرایط کشور پیچیده است، کمر تولید داخلی را می‌شکند، کمبود در بازار ایجاد می‌کند و برای بیمارانی که روی تخت بیمارستان هستند، نارضایتی ایجاد خواهد نمود، افزود: «نمی‌توان به بیمار روی تخت بیمارستان گفت که صبر کن تا کمبود دارویی در بازار زیاد شود، اجازه واردات داده شود و داروی مورد نیاز با قیمت‌های خیلی زیاد از جیب خود بیمار تهیه شود. نظام سلامت، مردم و تولیدکننده داخلی، همگی از این روش ضربه می‌خورند و سود آن به جیب دلالانی خواهد رفت که علاقمند به واردات هستند و تلاش می‌کنند کمبودها را فقط از طریق واردات و ایجاد وابستگی جبران نمایند.»

او در پایان با عنوان این مطلب که بهتر است سازمان غذا و دارو به جای انتشار فهرست واردات فوریتی دارو و مواد اولیه، از محصولاتی که در کشور با ارزبری اندک تولید می‌شوند حمایت کند، گفت: «در کجای دنیا یک کشوری این چنین منابع خود را از بین می‌برد، ما که در جنگ اقتصادی هستیم باید در این مورد دقت بیشتری وجود داشته باشد.»روزنامه سپید
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: