کد خبر: ۲۹۷۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - 2022January 22
طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان هفته گذشته، مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲۷میلیون‌و۹۲۳هزار و ۶۵دوز رسید

شفاآنلاین>سلامت> طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان هفته گذشته، مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲۷میلیون‌و۹۲۳هزار و ۶۵دوز رسید؛ ۶۰میلیون و ۴۴۷هزار و ۶۵۹نفر دوز اول، ۵۳میلیون و ۴۶۱هزارو۹۴۱نفر دوز دوم و ۱۴میلیون‌و۱۳هزار و ۴۶۵نفر دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

به گزارش شفاآنلاین: بر اساس آمار، ۸۹.۱درصد از جمعیت بالای ۱۲سال کشور حداقل یک دوز، ۷۸.۷درصد از جمعیت بالای ۱۲سال هر ۲دوز و ۱۹.۹درصد از جمعیت بالای ۱۲سال نیز دوز سوم را دریافت کرده‌اند. هرچند میانگین دریافت دوز سوم واکسن کرونا در کشور نیز با توجه به روند افزایشی سویه اومیکرون قابل‌قبول نیست، اما بررسی آمار اعلام شده از سوی علوم‌پزشکی استان‌های مختلف نشان می‌دهد ۱۵ استان کشور هنوز به همین میانگین هم نرسیده‌اند.


در انتظار آسترازنکا
بر اساس این گزارش، در برخی استان‌ها چون هرمزگان تزریق دوز سوم با چالش کمبود واکسن آسترازنکا روبه‌رو شده است.
سخنگوی علوم پزشکی هرمزگان در این‌باره می‌گوید: تعدادی از افراد تمایل به تزریق واکسن آسترازنکا داشتند و به همین دلیل از حدود ۱۰روز پیش به‌دلیل اتمام این واکسن در استان روند واکسیناسیون دوز سوم کند پیش می‌رفت.
فاطمه نوروزیان با بیان اینکه تزریق دوز دوم و سوم آسترازنکا از روز گذشته (جمعه یک بهمن) آغاز شده است، می‌افزاید: محموله جدید رسیده بین همه استان‌ها توزیع شده است و با توجه به این شرایط، پیش‌بینی ما این است که در این هفته روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد و درصد تزریق دوز سوم افزایش یابد.
او یکی دیگر از دلایل کند بودن روند واکسیناسیون در یکی، دو هفته گذشته را شرایط جوی به‌ویژه در استان‌های جنوبی می‌داند و اظهار می‌کند: شرایط جوی هم‌اکنون بهبود یافته و به‌نظر می‌رسد این موضوع هم بر تسریع واکسیناسیون تأثیر بگذارد. نوروزیان به نکته دیگری هم اشاره می‌کند و می‌گوید: برخلاف آنچه گفته می‌شود، تمایل مردم به تزریق دوز سوم به‌دلیل اینکه تأثیر واکسن را بر کاهش مرگ‌ومیر دیده‌اند، بالاست.

  در روزهای گذشته استان‌های تهران، گیلان، ایلام، خوزستان و اصفهان هم درباره ‌کمبود واکسن آسترازنکا و توزیع و تزریق این واکسن از هفته جاری خبر داده‌ بودند. با توجه به این شرایط و پایان نسبی بارندگی‌ها به‌نظر می‌رسد در روزهای پیش رو شاهد افزایش قابل توجه درصد پوشش جمعیت بالای ۱۸سال در دوز سوم باشیم.

 ببینید | آخرین وضعیت تزریق دز سوم واکسن کرونا در ایران | واکسیناسیون سرعت می گیرد؟

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: