کد خبر: ۲۹۷۶۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۶ - ۳۰ دی ۱۴۰۰ - 2022January 20
بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۴۵ تا ۵۰درصد موارد ابتلا در تهران اومیکرون است

شفاآنلاین>سلامت> مسئولان نظام سلامت از وقوع پیک جدیدی در اسفند خبر می‌دهند. به فاصله یک روز، میزان مراجعه‌های سرپایی مبتلایان به کرونا به مراکز درمانی دوبرابر شد. 28دی عضو کمیته مقابله با کرونای وزارت بهداشت اعلام کرد که میزان مراجعه به مراکز درمانی، 20درصد افزایش پیدا کرده و حالا معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران خبر می‌دهد که میزان مراجعه‌ها تنها در تهران تا 40درصد نسبت به 3هفته قبل بالا رفته است. نشانه‌های حرکت خزنده و سریع اومیکرون در آمارهای روزانه هم دیده می‌شود؛ به‌طوری‌که از 22دی، کشور با افزایش تدریجی تعداد مبتلایان مواجه شد و هر روز بیش از 2هزار بیمار جدید شناسایی می‌شد. از 27دی اما تعداد ابتلای روزانه به بالای 3هزار نفر رسید و حالا روز گذشته در جهشی جدید، 4هزار و 60نفر بیمار شناسایی شدند.

به گزارش شفاآنلاین: هر چند که میزان فوتی‌های روزانه همچنان پایین است و روز گذشته 19نفر به تعداد فوتی‌های کرونا اضافه شد، اما افزایش موارد ابتلا، نگرانی از ایجاد پیک ششم کرونا را ایجاد کرده است؛ هر چند که تأکید می‌شود با توجه به ایمن‌ بودن جامعه و واکسیناسیون، اگر هم پیک جدیدی رخ دهد، خفیف است و موارد ابتلا سرپایی خواهد بود.

 تاکنون آمار دقیقی از ابتلا به اومیکرون اعلام نشده است. گفته می‌شود کیت‌های تشخیصی گران است و نمی‌توان از تمام مبتلایان تست اومیکرون گرفت. با این حال براساس اعلام وزارت بهداشت، کلانشهرها بیشترین درگیری را با سویه جدید دارند. تا 28دی، یک‌هزار و 833مورد مثبت اومیکرون در کشور ثبت شد که از میان تمام مبتلایان، 7نفر جانشان را از دست دادند که مربوط به تبریز، شهرکرد، یزد، البرز و کرمان بودند. متخصصان می‌گویند برای رسیدن به آمار واقعی ابتلا به اومیکرون، باید این عدد را چندین برابر کرد.

روز گذشته، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت که سویه جدید کرونا در تهران در حال غالب شدن است و این موضوع را می‌توان از شمار مراجعه‌ها به مراکز درمانی متوجه شد؛ هر چند که هنوز وضعیت بستری افزایش قابل توجهی نداشته است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۴۵ تا ۵۰درصد موارد ابتلا در تهران اومیکرون است.» ماجرا اما تنها به اینجا ختم نمی‌شود، موارد ابتلا در کودکان هم با رشد قابل‌توجهی مواجه شده؛ به‌طوری‌که، براساس اعلام این متخصص، ابتلا به آنفلوآنزا و اومیکرون در میان کودکان تقریبا برابر است.

اغلب بستری‌شده‌های کرونا، واکسن نزده‌اند
 آنطور که از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خبر می‌رسد، بیماران مبتلا به اومیکرون بیماران بدحال نیستند؛ آنها اغلب با نشانه‌های سرماخوردگی مراجعه می‌کنند؛ هر چند که گفته می‌شود همزمان آنفلوآنزای فصلی هم شایع شده و نشانه‌های این دو بیماری، یکسان است. براساس اعلام معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران، میزان بستری‌های پایتخت، کمتر از هزار نفر است و بستری‌ شده‌های آی‌سی‌یو هم کمی بیشتر از 20نفر اعلام شده است. محمدرضا ساور، سوپروایزر بیمارستان شهدای یافت‌آباد است و درباره وضعیت این بیمارستان در مراجعه بیماران مبتلا به کرونامی‌گوید: «هم‌اکنون میزان مراجعه‌هایی که منجر به بستری می‌شود، خیلی زیاد نیست. اغلب آنهایی که بستری می‌شوند یا اصلا واکسن نزده‌اند یا واکسیناسیون‌شان کامل نشده است. برخی هم قبلا مبتلا به کرونا شده‌اند و حالا به‌دلیل عوارض آن ازجمله فیبروز ریوی یا پنومونی (سینه‌پهلو) در بیمارستان بستری می‌شوند، اما به‌طور کلی تنها 5تا 10درصد مبتلایان به کرونا دچار عارضه‌های ریوی می‌شوند.» به‌گفته او، نشانه‌های ابتلا به‌سویه جدید، اغلب بدن درد، احساس خستگی، آبریزش بینی و نشانه‌هایی مثل سرماخوردگی است، اما تنگی‌نفس و مشکلات ریوی در بیماران دیده نمی‌شود: «پزشکان توصیه می‌کنند بیماران استراحت کرده و خودشان را قرنطینه کنند؛ چراکه شدت سرایت بالاست و اغلب با ابتلای یک نفر در خانواده، سایر افراد هم مبتلا می‌شوند؛ بنابراین قرنطینه، به شیوع کمتر کمک می‌کند.» براساس اعلام او، اکثر بیماران اغلب در گروه سنی 30تا 60سال هستند که واکسیناسیون‌شان کامل نشده است. بررسی‌های انجام شده از مراجعه‌کننده‌ها به این بیمارستان نشان می‌دهد که حدود 20تا 30درصد افراد، دوز سوم واکسن را تزریق کرده‌اند.

احتمال 5رقمی‌شدن آمار مبتلایان روزانه
مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونای وزارت بهداشت هم درباره افزایش موارد ابتلا به اومیکرون می‌گوید: تعداد مبتلایان به‌طور محسوس نسبت به 2هفته قبل افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود که آمارها با همین سرعت بالا برود و به‌زودی تعداد بیماران جدید روزانه، 5رقمی شود. پس باید به‌طور جدی اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیشتر انجام شود. او از روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام اقدامات پیشگیرانه انتقاد می‌کند: «ما در زمینه پیشگیری کوتاهی کردیم، اما ضروری است برای کاهش سرعت اوج سویه اومیکرون تمام موارد با جدیت دنبال شود تا بتوان میزان مرگ و ابتلا را کنترل کرد. البته هم‌اکنون در کشورهای انگلیس و آمریکا، موارد ابتلای شدید افراد به کرونا، کاهش پیدا کرده است؛ یعنی با وجود افزایش ابتلا، بستری و مرگ بالا نیست، ولی نمی‌توان ایجاد شرایط مشابهی برای ایران را پیش‌بینی کرد.» او می‌گوید: «باید اینطور تصور شود که بیماری شدت می‌گیرد؛ بنابراین در کنار رعایت پروتکل‌ها باید میزان واکسیناسیون هم بالا برود و افراد نسبت به تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم اقدام کنند. آنطور که مشاهده می‌شود، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم در میان مردم و هم در میان مسئولان با توجه به تصمیماتی که گرفته می‌شود، بسیار کاهش پیدا کرده است.» براساس اعلام وزارت بهداشت تا روز گذشته، بیش از 13میلیون نفر در کشور، دوز سوم را تزریق کرده‌اند که با توجه به جمعیت بالای 53میلیون نفر، آمار بالایی نیست. پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری در این‌باره می‌گوید: «‌میزان تزریق دوز سوم به 2دلیل پایین است؛ یکی اینکه بیشتر افراد در ماه‌های اخیر واکسینه شده‌اند و هنوز 3ماه از ترزیق‌شان نگذشته است و دلیل دوم هم فروکش کردن کرونا و احساس بی‌نیازی به تزریق دوز سوم در میان مردم است.» او تأکید می‌کند که بهترین زمان برای تزریق دوز سوم کرونا، همین حالاست؛ چراکه واکسیناسیون قبل از آغاز یک پیک، می‌تواند اثرگذار باشد.

تا 2هفته دیگر، اومیکرون غلبه می‌کند
علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح‌دانشوری هم با یونسیان هم‌نظر است. او می‌گوید که به‌نظر می‌رسد تا 2هفته دیگر، اومیکرون تمام ایران را دربرمی‌گیرد و تبدیل به‌سویه غالب می‌شود: «این موضوع که شدت ابتلا در اومیکرون بالا نیست نباید مانع از توجه به این نکته مهم شود که این سویه بسیار ایمن‌گریز است و همچنین سرعت انتقال بالای آن می‌تواند منجر به افزایش ابتلا و حتی پیدایش سویه جدیدی شود. همچنین احتمال شدت گرفتن بیماری در کودکان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند نیز وجود دارد.» به اعتقاد این ویروس‌شناس، ممکن است کشور در اسفندماه با پیک جدیدی از بیماری مواجه شود که حتی شمار مرگ‌ها را بالا ببرد؛ هر چند که شدت آن نمی‌تواند مانند پیک ششم باشد: «اگر تعداد موارد مثبت تست‌ها افزایش پیدا کند، احتمال شدت یافتن بیماری هم بیشتر می‌شود. در این میان افزایش بازگشایی‌ها و جدی نگرفتن موارد پیشگیری از بیماری و عدم استفاده از ماسک هم می‌تواند به این موضوع دامن بزند.» با اینکه گفته می‌شود کیت‌های تشخیص اومیکرون در کشور، وجود ندارد، اما ناجی می‌گوید که این کیت‌ها موجود است و هم‌اکنون با روش‌های تشخیصی و اختصاصی می‌توان موارد ابتلا را شناسایی کرد: «تشخیص سویه اومیکرون از سویه‌های دیگر مانند دلتا برای بیماران اهمیتی ندارد؛ چراکه شیوه درمان در تمام سویه‌ها یکسان است، اما تست‌های اختصاصی برای مشخص شدن سویه‌های غالب بسیار مهم است که در ایران هم در حال انجام است.» ناجی می‌گوید: «اگر به ویروس اجازه داده شود آزادانه در جامعه بچرخد، امکان تغییر و نوترکیب شدن آن بالا می‌رود؛ بنابراین باید جلوی چرخش آن را گرفت.»روزنامه همشهری

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: