کد خبر: ۲۹۴۸۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - 2021December 05
«بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور داریم که ماموریت فوریت‌های پزشکی را انجام می‌دهند و البته از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند

شفاآنلاین>سلامت> تعداد آمبولانس های ما به ازای جمعیت قابل قبول، اما 60 درصد آن ها فرسوده است. رئیس اورژانس خواستار تامین اعتبار از دولت و مجلس شده و 48 نماینده هم طرح تقویت اورژانس کشور را ارائه کرده اند

به گزارش شفاآنلاین: از حدود 5 هزار آمبولانس کشور، 3 هزار آمبولانس، معادل 60 درصد، فرسوده است؛ خبری نگران کننده که اگر چه به طور مستقیم به معنای ضعف خدمت رسانی در ماموریت‌های اورژانس نیست، اما تاثیر آن در ارائه خدمات اورژانسی را هم نمی‌شود نادیده گرفت.

همزمانی برگزاری اولین نشست خبری رئیس جدید سازمان اورژانس کشور با روزهایی که دولت و مجلس خود را برای ارائه و چکش کاری بودجه 1401 آماده می کنند، طبیعتا فرصت خوبی بود که دکتر «جعفر میعادفر» یک مطالبه مهم و حیاتی را مطرح کند.

امیدوار به تصمیم دولت و مجلس
میعادفر در این نشست گفت: «بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور داریم  که ماموریت فوریت‌های پزشکی را انجام می‌دهند و البته از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند.» میعادفر چند روز قبل این را هم گفته بود که: «در تلاشیم تا بتوانیم با واردات و خرید آمبولانس های جدید، آمبولانس های فرسوده را از چرخه عملیات خارج کنیم و امیدواریم، هم مجلس و هم دولت در بودجه 1401 نگاه جدی به بحث تامین اعتبار آمبولانس داشته باشند.»

نسبت آمبولانس به جمعیت بد نیست اما...
اگرچه از نظر آماری، گفته می شود در کشور ما سرانه تعداد آمبولانس به جمعیت مطلوب است، اما نمی توان پذیرفت که فرسودگی 60 درصدی آمبولانس ها تاثیری در کیفیت عملیات امدادرسانی نداشته باشد. طبق اعلام رئیس سازمان اورژانس، هم اکنون بیش از 5هزار آمبولانس در کشور داریم که البته بر اساس خبرهای کمی قبل تر، تعداد دقیق آن 5400 دستگاه است یعنی تقریبا یک آمبولانس به ازای هر 16 هزار نفر جمعیت. این سرانه ما، چیزی مشابه کشورهای تایلند و هند اعلام شده و به گفته مسئولان اورژانس، جایگاه ما، هشتم در جهان و رتبه ای قابل قبول است. بماند که با لحاظ کردن موتورآمبولانس ها و اورژانس های هوایی، وضعیت مان بهتر هم می شود اگرچه این سرانه در برخی کشورهای توسعه یافته، یک آمبولانس به ازای هر 7 هزار نفر است.

اذعان نمایندگان مجلس به کمبودهای اورژانس
اما به هر حال نمی شود انکار کرد که همچنان در برخی نقاط کشور، به ویژه مناطق محروم، با کمبود تعداد آمبولانس مواجهیم؛ یک واقعیت تلخ که برای یقین حاصل کردن از آن، کافی است اظهارنظرهای نمایندگان مردم در مجلس را مرور کنیم:
* نماینده مردم اردل، فارسان، کیا، کوهرنگ و دهستان دستگرد استان چهارمحال و بختیاری: تنها در یک هفته، هفت تصادف در جاده شهرکرد-شلمزار-اردل رخ داده که باعث فوت هشت نفر و مصدومیت 18 نفر شده و دردناک تر از صحنه تصادفات، نبود آمبولانس برای انتقال جنازه های کنار جاده بوده است.
* نماینده قزوین: استان قزوین به ۱۶ پایگاه جدید اورژانس در روستاها نیاز دارد.
* نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه گنج و فاریاب استان کرمان: آمبولانس‌ های منطقه به علت عمر بالا و فرسودگی زیاد، از کارایی لازم برخوردار نیست و لازم است 15 آمبولانس به پنج شهرستان اختصاص داده شود.
* نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل: نبود امکانات، تجهیزات و آمبولانس در درمانگاه سفید شهر، طی چند ماه موجب از دست رفتن جان تعدادی از شهروندان شده است.
*  و البته اظهار نظر اخیر نیکزاد، نایب رئیس مجلس در بازدید از اتاق عملیات سازمان اورژانس کشور: ناوگان آمبولانس و تامین آمبولانس های جدید باید به سرعت انجام گیرد.
امضای 48 نماینده پای طرح «تقویت سازمان اورژانس کشور»
نمایندگان مجلس برای کمک به جایگزینی آمبولانس های فرسوده و افزایش تعداد آن، طرحی را با 48 امضا ارائه کرده اند که مرداد ماه امسال اعلام وصول شد و حالا باید منتظر تصمیم گیری درباره آن بود. نکته قابل تامل درباره این طرح پیشنهاد محل تامین اعتبار برای خرید 6هزار آمبولانس جدید است، از جمله: 5 درصد از سهم بیمه حوادث ساختمانی، 5 درصد از حق بیمه آسانسور، 5 درصد از عوارض نوسازی مسکن، 2 درصد از فروش ناوگان حمل و نقل عمومی (زمینی، ریلی، هوایی و دریایی)، 2 درصد از عوارض بزرگراه ها و آزادراه ها.  
حضور رئیس سازمان اورژانس در کمیسیون بهداشت
اگرچه بررسی کارشناسی این طرح باید در کمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس انجام شود، اما به نظر می رسد تصویب آن مهم ترین مشکل کمبود منابع نوسازی آمبولانس های کشور را رفع خواهد کرد و می تواند گره این مشکل را باز کند. البته رئیس سازمان اورژانس کشور هم که این هفته مهمان کمیسیون بهداشت مجلس خواهد بود، فرصت خوبی برای تشریح مشکلات آمبولانس های تحت مدیریت خود خواهد داشت؛ مشکلاتی که شاید برخی از آن ها، تنها در جلسات خصوصی و کمیسیون های تخصصی قابل بیان باشد.

نماینده امضا کننده طرح، مطرح کرد:
مواجهه با اتفاقات غیرقابل جبران در صورت تقویت نشدن اورژانس
«جعفر قادری» یکی از 48 نماینده امضا کننده طرح تقویت اورژانس، می گوید: سرعت عمل ناوگان اورژانس برای حضور به موقع در محل حوادث جاده ای، طبیعی و همچنین اتفاقاتی مانند سکته های قلبی و مغزی، بسیار حیاتی و تعیین کننده است و اگر اورژانس به امکانات و تجهیزات لازم مجهز نباشد و به موقع به محل نرسد، با اتفاقاتی مواجه می شویم که امکان جبران نخواهد داشت. قادری می افزاید: با توجه به اهمیت سازمان اورژانس برای حضور به موقع در محل سوانح و اتفاقات، باید از این سازمان حمایت شود و اختیارات و امکانات بیشتری داشته باشد که این موضوع را در طرح ارائه شده دنبال می کنیم. روزنامه خراسان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: