کد خبر: ۲۹۴۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 2021December 01
در این روز جهانی ایدز، بیایید خواهان اقدامی برای پایان دادن به نابرابری ها و پایان‌دادن به ایدز و همه بیماری های واگیر دیگری باشیم که بر اثر نابرابری‌ها رشد می کنند. بیایید دست به دست هم دهیم و به ایدز که با علائم و درمان های موجود می توان به آن پایان داد، خاتمه دهیم.

شفاآنلاین>سلامت> دکتر سید جعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران به مناسبت روز جهانی ایدز (1 دسامبر 2021) پیامی صادر کرد و گفت: در این روز جهانی ایدز، بیایید خواهان اقدامی برای پایان دادن به نابرابری ها و پایان‌دادن به ایدز و همه بیماری های واگیر دیگری باشیم که بر اثر نابرابری‌ها رشد می کنند. بیایید دست به دست هم دهیم و به ایدز که با علائم و درمان های موجود می توان به آن پایان داد، خاتمه دهیم.

به گزارش شفاآنلاین: متن این پیام به شرح زیر است:

بانوان و آقایان گرانقدر
باعث خوشحالی است که در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایدز امسال در جمهوری اسلامی ایران در میان متخصصان برجسته ایدز، مسئولان متعهد، داوطلبان و کارکنان خدمات بهداشتی و درمانی از سراسر کشور شامل مناطق حاشیه‌ای که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مدیریت این بیماری همکاری می‌کند، شرکت می‌کنم.
 
امروز روز جهانی ایدز در سال 1400 است. امسال وارد سومین سال همه گیری کووید-19 می شویم که علاوه بر اختلالات گسترده ای که ایجاد کرده، بسیاری از دستاوردهای به دست آمده در حوزه سلامت و سایر حوزه‌های توسعه را معکوس کرده است. همچنین وارد دهه پنجم همه گیری ایدز می شویم. سال گذشته نقطه‌ی عطفی برای دستیابی به اهداف جهانی 90-90-90 در نظر گرفته شده بود. این اهداف  بر آن بود که تا سال 2020، 90٪ از افراد مبتلا به HIV از وضعیت خود مطلع هستند، 90٪ از افراد مبتلا به عفونت HIV تشخیص داده شده تحت درمان قرار می گیرند، و 90٪ از افرادی که درمان می شوند، از نظر ویروسی سرکوب شده اند.
 
بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط وزارت بهداشت، حدود 54000 نفر با HIV زندگی می کنند، حدود 42 درصد از این افراد در کشور تشخیص داده شده اند و تنها 29 درصد درمان ضد رتروویروسی دریافت می کنند.
 
متأسفانه، ما از این اهداف جهانی عقب هستیم و اختلال در خدمات و مراقبت‌ها به دلیل وضعیت کووید-19 می‌تواند منجر به تحمیل بار اضافی ناشی از بیماری‌های مرتبط با ایدز در کشورها شده و بسیاری از کسانی را که با HIV زندگی می کنند در معرض خطر دریافت نکردن به موقع داروها و خدمات نجات‌بخش خود قرار دهد.
 
بدون تلاش‌ها و اقدامات هماهنگ بیشتر، جهان در خطر از دست دادن اهداف برای پایان دادن به ایدز تا سال 2030 است. در سال 2015، همه کشورها متعهد شدند که نابرابری ها را در سطح داخلی و بین‌کشوری به عنوان بخشی از اهداف توسعه پایدار کاهش دهند. استراتژی جهانی ایدز برای سالهای 2021-2026: هدف و شعارش را "پایان دادن به نابرابری ها. پایان دادن به ایدز" قرارداده است و همچنین بیانیه سیاسی مصوبه نشست سازمان ملل در سال 2021 پایان نابرابری ها در قلب خود جای داده است.
 
موضوع روز جهانی ایدز امسال "پایان دادن به نابرابری ها. پایان دادن به ایدز" است. با تمرکز ویژه بر پوشش دادن افرادی که خدمت دریافت نکرده‌اند،  سازمان بهداشت جهانی و شرکای آن نابرابری های فزاینده در مسیر دسترسی به خدمات ضروری HIV را برجسته می کنند.
 
در این روز، سازمان بهداشت جهانی از رهبران و شهروندان در سراسر جهان می‌خواهد تا برای مقابله با نابرابری‌هایی که باعث ایجاد ایدز می‌شود، گرد‌ هم‌ آیند و افرادی را که در حال حاضر خدمات ضروری HIV دریافت نمی‌کنند تحت پوشش قرار دهند.
 
اکنون دولت ها باید از تعهد به عمل حرکت کنند. دولت ها باید رشد اجتماعی و اقتصادی فراگیر را ترویج دهند. آنها باید قوانین، سیاست ها و شیوه های تبعیض‌آمیز را به منظور تضمین فرصت های برابر و کاهش نابرابری ها حذف کنند. زمان آن فرا رسیده است که دولت ها به وعده های خود عمل کنند. آنها باید اکنون اقدام کنند و ما باید آنها را توانمند و مجهز کنیم تا بتوانند به جمعیت آسیب‌پذیر خدمت ارائه دهند.
 
در این روز جهانی ایدز، بیایید به دولت های خود یادآوری کنیم که نابرابری‌های جهانی بر همه‌ی ما صرف‌نظر از اینکه چه کسی هستیم و اهل کجا، تأثیر می گذارد. ناگفته نماند که تحریم های یکجانبه علیه ایران این نابرابری ها را تشدید می کند و بر زندگی هزاران و صدها هزار فرد از آسیب پذیرترین جمعیت ها تأثیر می گذارد. همه‌ی دولت‌ها موظفند در قابل دسترس‌بودن خدمات اساسی بهداشت عمومی، بدون ورود هیچ‌گونه شکاف یا محدودیت سیاسی به این معادله، متعهد شوند.
 
در این روز جهانی ایدز، بیایید خواهان اقدامی برای پایان دادن به نابرابری ها و پایان‌دادن به ایدز و همه بیماری های واگیر دیگری باشیم که بر اثر نابرابری‌ها رشد می کنند.
 
بانوان و آقایان گرانقدر،
جلسات، روزها و تعهدات بخش نظری چگونگی ایجاد تأثیر پایدارتر بر زندگی مردم است. ما به طور جمعی باید آن‌ها را به عمل تبدیل کنیم و آن اقدامات را که فقط زمانی می‌توانیم ببینیم که این تعهد از نظر ارائه خدمات به افرادی که به آن نیاز دارند. برگردان ‌شود. بیایید گرد هم آییم، بیایید دست به دست هم دهیم و به ایدز که با علائم و درمان های موجود می توان به آن پایان داد، خاتمه دهیم. با تشکر فراوان و با امید تلاش جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به HIV/AIDS و کاهش آسیب پذیری مردم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: