کد خبر: ۲۹۳۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۶ - ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - 2021November 10
امروز ایران و ایرانی در دنیا به عنوان یک افتخار مطرح است و ایران یعنی امام خمینی (ره)، حضرت آقا، قاسم سلیمانی، هشت سال دفاع مقدس و ایران یعنی کادر بهداشت و درمانی که در مقابله با کرونا در میدان حاضر بود و ما باید به ایرانی بودن خود افتخار کنیم و طب ایرانی می‌تواند بیانگر این هویت باشد.

شفاآنلاین>سلامت>بر اساس اسناد بالادستی نظام سلامت، طب سنتی باید با طب نوین تلفیق شود؛ به گونه‌ای که در سطوح مختلف مراکز ارائه خدمت، شاهد ارائه خدمات تلفیقی باشیم. رو گذشته نیز بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت به همین موضوع اشاره کرد و بر ضرورت احیای طب ایرانی تاکید داشت. او در ادامه به راهکارهایی اشاره کرد که می‌تواند طب ایرانی را از وضعیت فعلی خارج کند.

به گزارش شفاآنلاین: عین‌اللهی، با بیان اینکه وزارت بهداشت از طب ایرانی مستند بر کریکلوم مشخص حمایت می‌کند، گفت: «چیزی به عنوان دانشکده جدا نداریم و باید از همه ساختارها استفاده کنیم و واحدهای طب ایرانی در رشته‌های پزشکی تدریس شود. وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و با کسی هم تعارف ندارد و در فشار قرار نمی‌گیرد. هرچه سلامت مردم را تامین کند را پشتیبانی می‌کند. تقویت طب ایرانی دانشگاهی قطعا سبب سلامت مردم می‌شود و سازمان غذا و دارو هم در بحث فرآورده‌های طبیعی و سنتی خارج از بروکراسی دست و پا گیر باید کاری به نفع مردم انجام دهد.»

وی در اختتامیه دومین جشنواره طب ایرانی که در وزارت بهداشت برگزار شد گفت: «این جشنواره کاری ارزشمند است و ما دوست داریم در وزارت بهداشت نوآوری داشته باشیم و کار تکراری انجام ندهیم و کار تحول آفرین انجام دهیم. طب ایرانی میراثی گرانبها است که سالیان سال فراموش شده بود و علی‌رغم قدمت دیرینه، احیای طب ایرانی یک‌ مسئله مهم برای ما است. در ایران بحث هویت موضوعی مهم است. خیلی از کشورهای هم‌جوار ما هویت ندارند، اما برای خود هویت مصنوعی می‌سازند، اما هیچ کس نمی‌تواند منکر هویت ایران شود.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «امروز ایران و ایرانی در دنیا به عنوان یک افتخار مطرح است و ایران یعنی امام خمینی (ره)، حضرت آقا، قاسم سلیمانی، هشت سال دفاع مقدس و ایران یعنی کادر بهداشت و درمانی که در مقابله با کرونا در میدان حاضر بود و ما باید به ایرانی بودن خود افتخار کنیم و طب ایرانی می‌تواند بیانگر این هویت باشد.»

وی افزود: «در دانشگاه‌ها امروزه بیش از همه چیز باید به هویت دادن دانشجو بپردازیم و دانشجو به تاریخ خود افتخار کند. حتما در تاریخ پزشکی و ایجاد هویت کار کنید. برای اینکه بدون هویت، دانشجویان رشد نمی‌کنند. حلقه گم‌شده ما امروز هویت است. این هویت ما با قدمت طب ایرانی ایجاد می‌شود. با تلاش مرحوم دکتر اصفهانی و دکتر بهرامی، در سال ۸۴ کمیته طب سنتی را در معاونت آموزشی ایجاد کردند و رشته کارشناسی ارشد و بعد phd طب سنتی ایجاد شد و بعد هشت دانشکده طب سنتی در کشور درست شد.»

عین‌اللهی با تاکید بر عدم گسترش افکار سکولار و جدا گفت: «طب ایرانی باید در کریکلوم‌ها بیاید. اگر محدودیت ایجاد کنیم، رشد نمی‌کنیم و کیفیت در کمیت ایجاد می‌شود. اگر محدود فکر کنیم، این رشته رشد نخواهد کرد. هر رشته‌ای که بخواهیم رشد یابد، باید رشد کمی داشته باشد. این اتفاق در فضای غیرعلمی افتاده است که در کنترل وزارت بهداشت نیست، ولی اگر طب ایرانی با استاندارد مشخص ایجاد شود، قطعا از روش غیرعلمی جلوگیری می‌کند. حتما در وزارت بهداشت طب ایرانی مستند بر کریکلوم مشخص را حمایت می‌کنیم.»

وزیر بهداشت تصریح کرد: «سیاست‌ها و اسناد بالادستی محکمی باید ایجاد کرد که با فراز و نشیب تغییر مدیریت‌ها، دچار وقفه نشویم و باید قانونی داشته باشیم که کاری ماندگار باشد و سلایق شخصی در آن راه نداشته باشد. هدف اصلی ما تامین نیروی انسانی مجرب و آموزش دیده است.»
وی اظهار کرد: «در رابطه با نحوه زندگی مردم که یکی از مشکلات عمده دنیا است می‌توانیم با طب سنتی به مردم در سلامت و نحوه زندگی کمک کنیم. حسن طب ایرانی این است که به پیشگیری بیش از درمان می‌پردازد و به روحیات معنوی افراد بیشتر می‌پردازد که نکته مثبتی است. اگر رشته‌های مختلف داریم باید استفاده کنیم و سکولار فکر کردن به نفع ما نیست. امروز اگر فشارخون بالا، دیابت و... داریم، به دلیل سبک زندگی غلط است.»

عین‌اللهی گفت: «کرونا یک فاجعه ملی بود. ما در پیک پنجم روزی ۵۰ هزار مبتلا، هشت هزار بستری آی‌سی‌یو و مرگ و میر ۷۰۰ تایی داشتیم، ولی به لطف خدا واکسیناسیون در ابعاد وسیعی انجام شده است و امروز حدود ۹۵ میلیون دوز با لطف عزیزان انجام دادیم که حرکتی ملی بود، چون اگر خود وزارت بهداشت قرار بود تنها کار کند شاید واکسیناسیون بیش از یک سال طول می‌کشید. مردم بودند که به کمک ما آمدند. با نگاه به منحنی‌ها سرعت واکسیناسیون ایران در جهان اول شده است. در رابطه با کرونا انتظار داریم دانشمندان طب ایرانی فعال‌تر شوند و برای اولین بار از مشارکت متخصصان طب ایرانی در کمیته علمی استفاده کردیم.»

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعدادی از داروهای طب سنتی در حوزه کرونا تایید شده است گفت: «این داروها درمان کننده کرونا نیست و نباید برای فروش بیشتر دارو آن را بزرگنمایی کنیم، بلکه باید بگوییم این داروها تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند. باید خودمان دستورالعمل‌های مشخص داشته باشیم که جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود. حدود ۱۷ قلم فرآورده طبیعی مجوز گرفتند که برای درمان کرونا استفاده می‌شوند و ۹ قلم آن وارد بازار شده است.»

وی با تاکید ویژه بر ادغام طب ایرانی در خدمات تمام سطوح اظهار کرد: «در تمام مراکز درمانی باید متخصصین طب ایرانی حضور یابند و به مردم خدمت ارائه دهند. وزارت بهداشت در این شرایط مصمم است بر اساس اسناد بالادستی از ظرفیت طب سنتی استفاده کند و حتی اسنادی هم ایجاد کند. در زمینه طب سنتی نباید دچار افراط و تفریط شد.»

همچنین عین‌اللهی درباره واکسن‌های اسپایکوژن و پاستور هم گفت: «این واکسن‌ها آماده تحویل هستند، اما تعداد مشخص اعلام نکردند.»
وزیر بهداشت اضافه کرد: «داروهای طب سنتی که برای کرونا اعلام شده است سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن روی ویروس تاثیری ندارند، ولی یک سری داروها ویروس را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته طب سنتی داروهایی برای تقویت سیستم ایمنی دارد. در جشنواره طب ایرانی و بعد از مدت کوتاهی حضور در وزارتخانه عزم جزمی داریم که طب ایرانی را تقویت کنیم و با دانشمندان فعالیت کرده و در برنامه درسی سایر رشته‌ها هم به عنوان واحدهای درسی، طب سنتی را قرار دهیم که در عمل ببینیم طب ایرانی در کشورهای هم‌جوار هم بتواند بدرخشد. مشاوران طب ایرانی در بیمارستان‌های خودمان هم باید بتوانند به مردم کمک کنند.»

چطور می‌توان طب ایرانی را به ریل اصلی‌اش بازگرداند؟
اگر طب سنتی از سوی متخصصان خود به شکل علمی ترویج شود و از این متخصصان نیز حمایت بیشتری صورت گیرد، خودبخود بازار سوء استفاده از طب سنتی هم کمرنگ خواهد شد. با این وجود، مشکل اینجاست که در حوزه خدمات طب سنتی، نه تعرفه ثابتی برای بسیاری از خدمات طب سنتی داریم و نه بیمه‌های درمانی، بسیاری از خدمات طب سنتی را پوشش می‌دهند.
محمدرضا کریمی، متخصص طب سنتی نیزبه همین مشکل اشاره می‌کند و می‌گوید: «تعرفه‌ها در طب سنتی، خیلی اوقات توافقی است و تعرفه مشخصی در این حوزه وجود ندارد. مشکل عمده این است که بیمه‌های درمانی پایه، بسیاری از خدمات طب سنتی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. این موضوع به صراحت به این معنی است که بیمه‌های پایه و شورای عالی بیمه هنوز خدمات طب سنتی را به رسمیت نمی‌شناسند. نبود پوشش بیمه‌ای، مردم را نیز دچار دردسر کرده است.»
کریمی یادآور می‌شود: «سازمان جهانی بهداشت در سال 1991 میلادی به طور رسمی از همه کشورهای جهان درخواست کرد که به طب بومی خود اهمیت دهند. برخی کشورها مثل چین، خیلی خوب به این توصیه‌ها عمل کردند؛ طوری که الان طب سنتی به عنوان رایج‌ترین طب در چین شناخته می‌شود. حتی در کشور آلمان نیز توجه ویژه‌ای به طب بومی خود دارند و انواع داروهای گیاهی در این کشور تحت پوشش بیمه است. در کشور ما متاسفانه چنین پیشرفتی دیده نمی‌شود. در کشوری مثل آلمان، گیاهان دارویی در فارماکوپه دارویی آنها وجود دارد و تاریخ تولید و مصرف آن کاملا مشخص است، اما در کشور ما چنین شرایطی وجود ندارد. مثلا در ایران گیاه سیاه دانه را برای بیمار تجویز می‌کنند، اما خیلی اوقات معلوم نیست تاریخ تولید و مصرفش چه زمانی است.»

او از نبود تعرفه‌های ثابت در حوزه طب سنتی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید: «هیچ تعرفه ثابتی در حوزه خدمات طب سنتی نداریم. اگرچه دانشکده‌های طب سنتی، گاهی تعرفه‌هایی را اعلام می‌کند، اما این تعرفه‌ها در نقاط مختلف کشور، یکسان نیست و خیلی از درمانگران نیز از این تعرفه‌ها تبعیت نمی‌کنند. مشکلی که این وسط وجود دارد این است که دانشکده‌های طب سنتی باید تعرفه‌های خدمات طب سنتی را به مردم اعلام کنند، اما این کار را انجام نمی‌دهد. همین اتفاق باعث سردرگمی مردم شده است.»

توان طب ایرانی در مسیر کنترل کرونا
همچنین علی رحیمی خواه، متخصص طب سنتی نیز به جایگاه طب سنتی ایرانی در فرآیند پیشگیری و درمان کرونا می‌پردازد و می‌گوید: «از نگاه طب سنتی، یکی از عوامل مهم در انتقال بیماری، مولفه هوا و عامل دیگری، غذا است. اگر این دو عامل کنترل شود، انتقال ویروس کرونا محدود خواهد شد. در این راستا اولین عامل برای جلوگیری از بیماری، حفظ صحه است که به عنوان پیشگیری شناخته می‌شود. مثلا در دوران قدیم نیز گاهی از شال و کلاه برای جلوگیری از انتقال بیماری استفاده شده است که امروزه به اسم ماسک می‌شناسیم. درواقع، طب سنتی برای کنترل بیماری‌های مسری، تجربه طولانی دارد.»

او یادآور می‌شود: «مشاهدات نشان می‌دهد بیمارانی که چاق‌تر هستند و چربی خون بالاتری دارند، در برابر درمان بیماری کرونا آسیب‌پذیرتر هستند. بسیاری از افراد سالمندی که به کرونا مبتلا و سپس درمان شده‌اند، افرادی بودند که علایم چاقی مفرط در آنها دیده نمی‌شود. بنابراین می‌توان گفت که افراد چاق در برابر کرونا، آسیب پذیرترند. در همین زمینه، طب سنتی برای کاهش چربی خون و افزایش ایمنی بیمار برای مقابله با کرونا، راهکاری ساده و علمی دارد.»
رحیمی خواه با انتقاد از جایگاه فعلی طبیبان سنتی در نظام سلامت ایران، گلایه می‌کند: «متاسفانه هنوز در کشور ما بیمارستان طب سنتی وجود ندارد، در حالی که حدود هزار و 700 سال قبل اولین بیمارستان آموزشی جهان به نام جندی شاپور در حوالی دزفول، تاسیس شد.»
او تصریح می‌کند: «اگر قرار است از طب سنتی در درمان کرونا استفاده شود، در این روش درمانی باید بیمار تحت نظر طبیب سنتی در بیمارستان باشد. در این راستا چارچوب درمان بیمار مبتلا به کرونا با اتکا به قوانین طب سنتی هم باید منطبق باشد. این مسیرهای درمانی دقیق و علمی می‌تواند در بیمارستان طب سنتی ایرانی، اجرایی شود. حضور ناظران و متخصصان طب سنتی، تشکیل پرونده‌های پزشکی قابل رصد و افزایش کیفیت درمان در صورت راه‌اندازی این بیمارستان محقق خواهد شد.»

این متخصص طب سنتی انتقاد می‌کند: «متاسفانه از ظرفیت طب سنتی ایرانی در کنترل کرونا استفاده نشده است، در حالی که ما معتقدیم طب سنتی ایرانی و طب نوین، رفیق همدیگر هستند و نه رقیب. این دو طب باید مکمل هم باشند و در کنار هم برای پیشگیری و درمان کرونا فعال باشند. انکار قابلیت هر کدام از این طب‌ها در درمان کرونا، منطق علمی ندارد.»روزنامه سپید

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: