کد خبر: ۲۹۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 21
بالاخره با حجم واکسیناسیونی که در کشور انجام شده که البته خوب است و ما از آن ناراضی نیستیم، تعداد داوطلبان کم شده است

شفاآنلاین>سلامت> تولید واکسن فخرا متوقف می‌شود. این عبارتی است که مدیر پروژه واکسن فخرا اظهار داشت و گفته: واکسن‌سازهای داخلی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی هستند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.

به گزارش شفاآنلاین: احمد کریمی ‌مدیر پروژه واکسن فخرا در ارتباط با برخی گزارش‌ها مبنی بر کاهش استقبال از مطالعات بالینی واکسن‌های داخلی می‌گوید: بالاخره با حجم واکسیناسیونی که در کشور انجام شده که البته خوب است و ما از آن ناراضی نیستیم، تعداد داوطلبان کم شده است. در حال حاضر سن واکسیناسیون از ۱۲ سال به بالا اعلام شده و همه می‌توانند واکسن بزنند و طبیعتا انگیزه برای شرکت در مطالعات کم شده است و به همین دلیل واکسن‌سازهای داخلی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی هستند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.

 او در ادامه با دلخوری تلویحی از دولت و اینکه واکسن فعلا اصطلاحا خریداری ندارد، از توقف تولید می‌گوید. اما همزمان با این ابراز ناراحتی و ناکامی، اظهارات دبیرکل جمعیت هلال‌احمر هم قابل‌تامل است. او گفته: ۲۳ میلیون نفر باید دُز  دوم واکسن را تزریق کنند و ۲۰ میلیون نفر باید هر دو دُز واکسن را تزریق کنند. ظرف دو هفته آینده ۳۰ میلیون دُز واکسن سینوفارم وارد خواهیم کرد و این آخرین محموله ما در واردات در حال حاضر خواهد بود. در کلام دبیرکل جمعیت هلال‌احمر دو موضوع نهفته است؛ یکی آنکه برخلاف ادعاهای پیشین مسئولان وزارت بهداشت که از واکسیناسیون 75 درصدی مردم می‌گفتند(!)

چراکه برای تبلیغات ملاک را تنها یک دُز برای واکسیناسیون گذاشته بودند، اما در واقعیت 43 میلیون نفر از جمعیت هدف هنوز واکسینه نشده‌اند، چراکه یا دو دُز را نزدند یا اصلا اقدام به واکسن زدن نکردند. از سویی اگر آن 20 میلیون نفر را که به‌رغم وجود واکسن تاکنون واکسن نزدند را به‌عنوان مخالفان واکسن تلقی کنیم یا کسانی که ترجیح می‌دهند این مدل واکسن‌های موجود در ایران را تزریق نکنند تا شاید روزی واکسن بهتری بیاید، می‌توان آن را یک شکست در واکسیناسیون 80 درصدی با وجود واکسن‌های چینی تعبیر کرد،  این درحالی است که از سویی دیگر پیش‌تر وزیر بهداشت حتی از بازگشایی نماز جمعه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها سخن گفته است. اما بخش دیگر اظهارات دبیرکل هلال احمر جایی است که موضوع توقف واردات واکسن‌ها حتی چینی برای مدتی نامعلوم را مطرح می‌کند. موضوعی که این سوال را مطرح می‌سازد با توجه به اینکه آخرین محموله واکسن‌های وارداتی همزمان با اظهار ناراحتی مدیر پروژه واکسن فخرا اعلام می‌شود، می‌تواند به این معنا باشد که برای دزهای بوستر و به احتمال زیاد از دُز‌های سوم به بعد این‌بار نه تنها از واکسن‌های فایزر و مدرنا در ایران خبری نباشد و کمیابی آسترازنکا بلکه از واکسن‌های چینی نیز خبری نخواهد بود و قرار است دُز‌های سوم با واکسن‌های داخلی باشد؟

مسأله‌ای که نه‌تنها نگرانی‌ها از کارآمدی پایین‌تر واکسن‌های سینوفارم را نسبت به بقیه واکسن‌های معتبر کمتر نمی‌کند بلکه بر آن هم می‌افزاید چون بسیاری به این امیدوار بودند لا اقل بعد از این دو دُز، دُز  سوم را می‌توانند از واکسنی کاراتر حتی در سطح آسترازنکا و در حد بیشتر هم که شده بهره ببرند- اگر بنا به عدم ورود فایزر و مدرنا و... باشد- اما اظهارات اخیر دبیر کل جمعیت هلال احمر و البته صحبت معنادار مجری همان برنامه تلویزیونی که اشاره به توانایی تولید داخلی برای دُز سوم دارد، این ابهام را بیشتر مطرح می‌سازد. همه این موارد درحالی است که بنا به گواه خود حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت یکی از دلایل تاخیر در ورود واکسن به کشور حتی از نوع چینی‌اش، تمرکز و استفاده از واکسن‌های داخلی بود که بعد از چندین ماه چون خط تولید و... واکسن داخلی به مشکل خورد آن موقع سیل سینوفارم به کشور سرازیر می‌شود. حال این پرسش مطرح است که نکند درباره دُز سوم واکسن بازهم بناست تا همان بازی‌های تولید داخلی و تاخیر در ورود واکسن تکرار شود و چه بسا خیلی‌ها در چنین شرایطی که از واکسن سینوفارم استفاده کردند و امید داشتند برای دُز سوم از واکسن معتبرتری استفاده کنند نه تنها به این خواسته نرسند بلکه برعکس آن هم رخ دهد و دُز سوم  واکسنی نصیب مردم ایران شود که از سینوفارم نیز اماواگرهایش بیشتر باشد.

این درحالی است که  وزیر بهداشت در اظهارات اخیرش اعلام داشته که ورود پیک ششم کرونا در آبان قطعی است و بیان کرده که حالا‌حالاها مردم باید با این ویروس زندگی کنند و خودشان را با آن تطبیق دهند. گویی که وزیر بهداشت مردم را برای طبیعی کردن عدم بهبود شرایط بعد از استفاده از هر دو دُز  واکسن آماده کرده است. حال سوال این است که در چنین شرایطی چگونه از باز شدن نماز جمعه و مدارس و دانشگاه‌ها هم سخن گفته است.

مسائلی که همه می‌تواند در ذیل تداوم سیاسی‌کاری‌ها در مسأله‌ای که با جان مردم سروکار دارد باشد هرچند دانشگاه‌ها اعلام کردند که شرایط بازگشایی فعلا موجود نیست. از سویی موضوع توقف ورود واکسن‌ها نیز باید شفاف‌سازی شود که آیا این توقف به دلیل عدم نیاز فعلی و دپوی واکسن‌هاست یا مقدمه‌ای برای استفاده از واکسن‌های متعدد داخلی در دُز سوم و تکرار ماجرای عدم واردات واکسن در گذشته. از سویی درحالی مدیر پروژه واکسن فخرا از شرایط کنونی می‌نالد و به‌نوعی موضوع عدم حمایت دولت را مطرح می‌کند که همین حمایت‌های قبلی تا به امروز تاخیر در ورود واکسن را باعث شده بود و از سویی در کشور اگر تمام ظرفیت‌ها روی یک واکسن داخلی موثر متمرکز بود، بهتراز چند واکسن با هدف تبلیغاتی و نمایشی می‌بود که اکنون بلاتکلیف مانده و بقایشان در عدم ورود واکسن‌های خارجی باشد. به‌ هر روی امید است مسئولان وزارت بهداشت در چنین شرایطی به‌خوبی به این موضوع واقف باشند که برای دُز‌های بعدی پس از دُز دوم واکسن سینوفارم نیاز به واکسنی بهتر است، نه اصرار و لجبازی بر تداوم سیاست‌های غلط گذشته.روزنامه آرمان ملی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: