کد خبر: ۲۹۱۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 20
ما طبق مصوبات هشتاد و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که دیروز سه‌شنبه ۲۷ مهر برگزار شد و به همه مدارس سراسر کشور ابلاغ شده است، عمل خواهیم کرد

شفاآنلاین>سلامت> سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: از ۱۵ آبان دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم و از اول آذر دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول می‌توانند حضوری به مدرسه بروند اما برای دانش‌آموزان ابتدایی تحت شرایط تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش شفاآنلاین: اعظم گودرزی سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به اظهارات فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران مبنی بر ارائه شناسنامه بهداشتی ازسوی مدارس گفت: برای بازگشایی مدارس چک‌لیست‌هایی در سامانه نظارت وزارت آموزش و پرورش بارگذاری شده است که مدیران مدارس آنها را پر می‌کنند و سپس چک‌لیست‌ها به مناطق ارسال می‌شود. منطقه نیز با نظارت کارشناس سلامت تصمیم می‌گیرند که چه مدرسه‌هایی شرایط لازم را برای بازگشایی خواهند داشت. سپس بر مبنای آن استانداردها مجوز برای بازگشایی مدارس صادر می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که از سوی کمیته علمی کرونا مطرح شده که بازگشایی مدارس باید به صورت انعطاف‌پذیر باشد. در صورتی که سرپرست آموزش و پرورش بازگشایی مدارس را یک امر الزامی قلمداد کرده است. چرا میان اظهارنظرهای کمیته علمی کرونا و وزارت آموزش و پرورش تا این اندازه اختلاف نظر وجود دارد؟ گفت: ما طبق مصوبات هشتاد و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که دیروز سه‌شنبه ۲۷ مهر برگزار شد و به همه مدارس سراسر کشور ابلاغ شده است، عمل خواهیم کرد. در این مصوبه اعلام شده که از ۱۵ آبان دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم و از اول آذر دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول می‌توانند به صورت حضوری به مدرسه بروند، اما برای دانش آموزان ابتدایی تحت شرایط تصمیم‌گیری خواهد شد.

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در ادامه توضیح داد: مدارس حتما باید پروتکل‌ها و استانداردهای بهداشت و سلامت را داشته باشند تا بتوانند مجوز آموزش حضوری دریافت کنند.
آخرین آمار واکسیناسیون دانش‌آموزان

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین آمار واکسیناسیون دانش‌آموزان گفت: تقریبا بیش از ۶۹ درصد دانش آموزان مقطع متوسطه واکسینه شده‌اند و امیدواریم پوشش آن‌ها تا زمان بازگشایی مدارس بالاتر از این برود و بتوانیم یک محیط ایمن برای دانش آموزان ایجاد کنیم.

گودرزی اظهار داشت: دانش آموزان علاوه بر تزریق واکسن باید پروتکل‌ها را هم رعایت کنند. آن تعداد دانش آموزی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند حتما برای تزریق واکسن مراجعه کنند. در حال حاضر تیم‌هایی هستند که به صورت سیار در برخی استان‌ها با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مدارس سر می‌زنند و با رضایت والدین دانش آموزان را لکه گیری کرده و بعد تزریق واکسن آن‌ها صورت می‌گیرد.

او گفت: ما ۲۰۰ پایگاه تجمیعی واکسیناسیون داریم که در حال ادامه واکسیناسیون دانش‌آموزان هستند. امیدواریم پوشش دانش‌آموزان تا زمان بازگشایی حضوری به بالای ۸۰ درصد برسد تا محیط ایمنی برای دانش‌آموزان ایجاد شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حضور دانش‌آموزان در مدرسه اجباری است یا خیر، گفت: هر تصمیمی که ستاد ملی مقابله با کرونا به ما ابلاغ کند ما تابع آن هستیم. زیرا نظرات تخصصی وزارت بهداشت و مصوباتی که کمیته قرارگاه عملیاتی کرونا می‌گیرند، به ما ابلاغ می‌شود و ما باید بر اساس آن به استان‌ها دستور بدهیم. فعلا هیچ موردی در خصوص اجبار بودن حضور در مدرسه به ما ابلاغ نشده است. به محض این که تصمیمی گرفته شود، آن را اعلام خواهیم کرد.
آیا مدارس حق دارند تعهد کتبی از والدین بگیرند؟

سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در ادامه صحبتش در واکنش به اینکه برخی مدارس از خانواده‌ها تعهد می‌گیرند که در صورت ابتلای دانش‌آموزان به کرونا مدرسه هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارند و والدین در تعهدنامه باید بگویند که با خواست آن‌ها دانش آموزان به مدرسه آمده‌ است. آیا مدارس حق دارند تعهد کتبی را از والدین بگیرند؟ گفت: فعلا همان چک‌لیستی که در سامانه نظارت وزارت آموزش و پرورش برای گرفتن مجوز آموزش حضوری قرار دارد، مد نظر ما است و هنوز هیچ ابلاغیه‌ای برای تعهد گرفتن از والدین ارسال نکرده‌ایم.

وی افزود: در چک‌لیست عنوان شده که مدرسه باید تهویه مناسب داشته، موارد بهداشتی را رعایت کند و گندزدایی روزانه را انجام دهد. ضمنا والدین باید در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فرزندان خود آموزش لازم را بدهند. والدین باید به دانش‌آموزان بیاموزند که سبک زندگی با زمان پیش از کرونا متفاوت است. طبق دستورالعمل‌هایی که از وزارت بهداشت به ما و بعد از ما به سراسر کشور ابلاغ شده، تاکید کردیم که پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، ولی همه اینها باز مستلزم آن است که وقتی دانش‌آموزان وارد مدرسه می‌شوند، از پیش آموزش‌های لازم را ببینند و اصلا تجمع نکنند.

گودرزی در پاسخ به این سوال که طبق بخشنامه ۰۶ درها و پنجره‌های کلاس درس برای تهویه هوا باز بماند، باز بودن درها و پنجره‌های کلاس‌های درس در روزهای زمستان چگونه میسر خواهد شد؟ گفت: در هر صورت تهویه و جریان هوا باید صورت بگیرد. حتما مدرسه به دانش آموزان اعلام خواهد کرد که لباس گرم بپوشند ولی قطعا پنجره‌ها باید باز باشند. این مسئله نکته‌ای است که در دنیا به آن اشاره شده است. در مکان‌هایی که چندین نفر در آن جمع می‌شوند، باید حتما تهویه مناسب وجود داشته باشد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: