کد خبر: ۲۹۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 20
این نگرانی را داریم و می‌دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته آمادگی کامل برای مبارزه با بیماری کرونا در موج ششم را داریم

شفاآنلاین>سلامت> وزیر بهداشت دیروز گفت: سرعت واکسیناسیون ایران غربی‌ها را کاملا شگفت‌زده کرده است. بهرام عین‌اللهی در حاشیه یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع‌جوشقانی اظهار کرد: این شرایط نشان داد آنچه که دشمن همیشه به دنبال آن بود و برای جدایی کادر سلامت از مردم تلاش می‌کرد، محقق نشد چراکه نقطه قوت ما بعد از انقلاب، کادر سلامت ما بود که توانستند اینچنین موفق باشند. در اوایل انقلاب مجبور بودیم برای خدمات‌دهی از به‌اصطلاح پزشکان پاکستانی که مدرک تحصیلی آنها لیسانس بود استفاده کنیم. اکنون به جایی رسیده‌ایم که کشورهای دیگر محتاج هستند برای درمان به کشور ما بیایند.

به گزارش شفاآنلاین: عین‌اللهی گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دوز خواهد رسید.

وی با بیان اینکه طبق برآورد دانشمندان نه تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد، گفت: این نگرانی را داریم و می‌دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته آمادگی کامل برای مبارزه با بیماری کرونا در موج ششم را داریم. در همین راستا اکنون بیمارستان‌ها از نظر وضعیت دارویی و دستگاه‌های تنفسی در آماده‌باش هستند تا بتوانیم با این بیماری مبارزه کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: به مردم عزیز توصیه می‌کنیم حتما پروتکل‌هایی که به آنها عادت کرده‌ایم را رعایت کنند. بسیاری از بیمارانی که در موج پنجم مبتلا شدند در تجمع‌ها و مراسم‌های مختلف حضور داشتند. اکنون که در ایام ماه ربیع هستیم، مراسم‌های مختلفی که برگزار می‌شود ما را کمی نگران می‌کند و توصیه می‌کنیم عزیزان حتما مراقب خود بوده و نکات بهداشتی را رعایت کنند.
واکسیناسیون ما کافی نیست
عین‌اللهی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما، مردم حرکت جهادی بی‌نظیری را رقم زدند که امروز سازمان‌های بین‌المللی تعجب کرده‌اند که چه اتفاقی افتاده است که حجم واکسیناسیون در ایران تا این اندازه رشد کرده است. از مرداد ماه تاکنون حدود ۷۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر می‌خواستیم فقط از سیستم‌های خود استفاده کنیم قطعا یک سال زمان لازم بود اما با تلاش و حرکت‌های مردمی و به صحنه آمدن آنها واکسیناسیون با این سرعت در حال انجام است.
وی با تاکید بر اینکه هنوز واکسیناسیون ما کافی نیست و برای آنکه خیالمان راحت شود حتما باید به ۸۰ درصد مردم دو دوز واکسن تزریق شود، اظهار کرد: اکنون در تزریق دوز اول به ۷۵ درصد و در دو دوز به حدود ۳۵ درصد رسیده‌ایم که تا ۸۰ درصد فاصله داریم، بنابراین پروتکل‌ها همچنان باید رعایت شوند.

تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است
وزیر بهداشت در ادامه به میزان واکسن واردشده به کشور اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه تاکنون ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد کشور شد که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دوز خواهد رسید. از نظر میزان واکسن اصلا نگران نیستیم و به اندازه کافی وارد شده و می‌شود. چون جان مردم برای ما خیلی اهمیت دارد به واردات شتاب داده‌ایم و هر قدر لازم باشد واردات را ادامه می‌دهیم.

عین‌اللهی در ادامه با اشاره به اینکه تولید واکسن‌های داخلی شتاب گرفته است، گفت: علاوه بر واکسن برکت که سه تا چهار ماه گذشته تایید شده، امروز واکسن‌های رازی، سیناژن و فخرا هم به تولید رسیده‌اند و فکر می‌کنم در آینده با افزایش تولید هیچ نگرانی در واکسیناسیون نداشته باشیم.

حماسه ملی برای مبارزه با کرونا
عین‌اللهی با بیان اینکه یک حماسه ملی برای مبارزه با کرونا ایجاد شد، عنوان کرد: لازم است از همه عزیزان که زحمت کشیدند، تشکر کنم. کار طاقت‌فرسایی بود. در موج پنجم بیماری با حجم بالایی از بیماران که شاهد بودیم حتی یک بیمار هم بدون تخت نماند. یادمان باشد که ما روزانه شاهد ۷۰۰ مرگ و میر در کشور بودیم که این تعداد نشان‌دهنده تعداد زیاد بیمار بستری در بیمارستان‌ها بود. این تلاش کادر سلامت ستودنی است؛ همان‌طور که ما همواره جانفشانی‌ها در دفاع مقدس را یاد می‌کنیم تلاش شبانه‌روزی این عزیزان هم در تاریخ ثبت خواهد شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: