کد خبر: ۲۹۱۸۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۲ - ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 19
در هیچ جای بدن چنین اندامی وجود ندارد که با ۲ درصد وزن بالاترین کارکرد را داشته باشد به طور مثال ۱۰ میلیارد یافته عصبی و تخصصی در مغز وجود دارد
 شفاآنلاین>سلامت>رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بررسی ویژگی های عملکرد مغز بانوان، گفت: به بیان روشن تر نیمکره چپ به عنوان نیمکره استدلالی شناخته می شود و نیمکره راست بخش شهودی را عهده دار است؛ این درحالیست که زنان می توانند از هر دونیمکره به صورت همزمان استفاده کنند.
به گزارش شفاآنلاین:دکتر علیرضا زالی در وبینار تمایز‌های عملکرد مغز بانوان که ۲۴ مهرماه در تالار شهیدبهشتی دانشگاه برگزار شد، به بررسی فرضیه تفاوت بین عملکرد مغز زنان در مقایسه با مردان پرداخت و افزود: مغز مردان در مقایسه با مغز زنان تنها ۱۰ درصد بزرگتر است و این درحالی است که این تفاوت مشخصا معطوف به مغز نیست و به دلیل بزرگتر بودن جثه و اندام آقایان این تفاوت موضوعی عادی و ارتباطی به نحوه عملکرد مغز ندارد.

دکتر زالی با اشاره به این موضوع که مغز انسان ۲ درصد وزن بدن انسان را تشکیل می‌هد خاطرنشان کرد: در هیچ جای بدن چنین اندامی وجود ندارد که با ۲ درصد وزن بالاترین کارکرد را داشته باشد به طور مثال ۱۰ میلیارد یافته عصبی و تخصصی در مغز وجود دارد که چنانچه که اگر ارتباطات آن رابررسی کنیم این عدد به یک هزار میلیارد ارتباط می‌رسد.
به گفته رییس دانشگاه در عین حال که وزن مغز خانم‌ها در مقایسه با آقایان اندکی کمتر است، ولی میزان تراکم سلول‌های عصبی به ویژه دربخش‌هایی از مغز در زنان متراکم تراز مردان است، این چگالی و تراکم بیشتر یکی از مهمترین تمایز در عملکرد را رقم می‌زند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب دانشگاه با اشاره به این موضوع که مغز در دوران جنینی، الگوی واقعی مغز زنانه است تاکید کرد: از اواخر ماه دوم و شروع ماه سوم جنینی به دلیل ترشح هورمون تستوسترون به تدریج این الگو تغییر می‌کند، در آقایان الگو‌های دیگری عامل تغییر در عملکرد مغز است، وجود هورمون آندروژن این الگو را تغییر می‌دهد.

بزرگتر بودن حجم مغز دلیل بر بیشتر بودن هوش و فراست بالاتر است؟

دکتر زالی ادامه داد: طبق تحقیقات در جنین دختر زمانی که مغز شکل می‌گیرد، بخشی که نیمکره راست و چپ را به هم وصل می‌کند با شدت و عمق بیشتری تکامل پیدا می‌کند.

رییس دانشگاه با طرح این سوال که آیا واقعا بزرگتر بودن حجم مغز دلیل بر بیشتر بودن هوش و فراست است، پاسخ داد: مغز فیل سه برابر مغز انسان است بنابراین بزرگتر بودن حجم مغز نشان دهنده هوش بالاتر نیست.

به گفته وی تفاوت واضحی بین ضریب هوشی بین دختربچه‌ها و پسربچه‌ها وجود ندارد.

دکتر زالی در ادامه به انجام روش‌های استدلالی و پرهیز از اعمال خشونت در زنان در مقایسه با مردان اشاره کرد و گفت: در قدامی‌ترین بخش مغز منطقه‌ای به نام لوب پیشانی وجود دارد؛ استدلال‌های منطقی، تمرکز بیشتر، کنترل روش‌های خشونت بار و تکانه‌های هیجانی را مرهون این منطقه از مغز هستیم، این درحالی است که این منطقه از مغز انسان به طرز چشمگیری در خانم‌ها بزرگتر از آقایان است و خون بیشتری هم در این قسمت مغز خانم در مقایسه با آقایان در جریان است.

رییس دانشگاه در ادامه به کارکرد بخش دیگری از مغز اشاره به نام شکنج مستقیم اشاره کرد و افزود: این بخش مسئول تحلیل داده‌های اجتماعی را عهده دار است، در بانوان و دختر بچه‌ها این بخش از مغز بزرگتر است، به همین دلیل زنان در تفکرات اجتماعی به مراتب از آقایان جلوترند.

وی تاکید کرد: در زنان ارتباط بین نیمکره راست و چپ به مراتب فراتر از آقایان است، زنان در فعالیت‌های روزمره، اجتماعی خلاقانه از دو نیمکره استفاده می‌کنند، ولی بیشترین اتکای مردان بر یک نیمکره است.

دکتر زالی در ادامه با اشاره به رابط ضخیمی که بین نیمکره راست و چپ وجود دارد، گفت: از این رابط بسیار مهم ۱۹۰ میلیون فیبرعصبی عبور می‌کند که این رشته‌ها در زنان متراکم‌تر از مردان است.

رابط قدامی؛ علت اصلی تمایز در ارتباطات کلامی بانوان

فوق تخصص مغزواعصاب دانشگاه با بیان این موضوع که رابط قدامی ۲۳ درصد در خانم‌ها بزرگتر از آقایان است توضیح داد: اوج این تمایزدر ارتباطات کلامی دیده می‌شود چرا که مهمترین علت دایره کلمات و واژگان بیشتر، در نیمکره چپ قرار دارد، حال اگر بین مغز خانم‌ها و آقایان تفاوتی قائل شویم این مرکز در خانم‌ها در مقایسه با آقایان بزرگتر است. مثال بارز آن زودتر صحبت کردن دختر بچه‌ها درمقایسه با پسران است.

رییس دانشگاه با اشاره به این که دایره کلمات در دختربچه‌ها سه برابر پسریچه هاست تاکید کرد: این درحالیست که سرعت صحبت کردن خانم‌ها در مقایسه با آقایان ۱،۵ تا ۳ برابر است.

دکتر زالی ادامه داد: وابستگی مغز آقایان برای صحبت کردن به نیمکره چپ معطوف است و این درحالیست که خانم‌ها توانایی استفاده از هر دونیمکره مغز را به صورت همزمان دارند به شکلی که مردان در مقایسه با زنان زمانیکه دچار حملات سکته مغزی می‌شوند وضعیت پیچیده تری را تجربه می‌کنند.

به گفته وی توجه به ابعاد عاطفی و مهرورزانه در خانم‌ها قوی‌تر از آقایان است چرا که قسمتی از مغز که هیجانات عاطفی را کنترل می‌کند در خانم‌ها متراکم تر، عمیق ترو بزرگتر از مردان است.

رییس دانشگاه در بخش دیگری با بیان این موضوع که بخشی از مغز که بادامک نام دارد، مربوط به انجام رفتار‌های هیجانی و خشونت آمیز است، اذعان داشت: این بخش در پسربچه‌ها بزرگتر از دختر بچه‌ها است به همین دلیل رفتار‌های تهاجمی در مردان بیشتر از زنان است.

دکتر زالی، زنان را در یادآوری خاطرات توانمند‌تر از مردان دانست و ادامه داد: نکته اینجاست که ماندگاری و یادآوری خاطرات، خصوصا خاطرات تلخ در خانم‌ها بیشتر از مردان جلب توجه می‌کند.

وی تاکید کرد: خانم‌ها قدرت چهره خوانی متمایز خود را مدیون ارتباط مناسب بین بخش بینایی و ادراکی مغز هستند، این درحالیست که خانم‌ها از روز‌های آغازین زندگی قدرت چهره خوانی دارند، توانایی که در آقایان وجود ندارد.

رییس دانشگاه درادامه به بررسی بخش دیگری از ویژگی‌های عملکرد مغز بانوان پرداخت و ادامه داد: به بیان روشن‌تر نیمکره چپ به عنوان نیمکره استدلالی شناخته می‌شود و نیمکره راست بخش شهودی را عهده دار است؛ این درحالیست که زنان می‌توانند همزمان از هر دونیمکره به صورت همزمان استفاده کنند.

توضیحاتی درباره هورمون پرژسترون به عنوان هورمون عاطفه و مهرورزی در خانم‌ها و ترشح این هورمون در مغز در آستانه مادر شدن و فرزندآوری از دیگر مواردی بود که دکتر زالی در این وبینار توضیحاتی درباره آن ارایه داد.

پردازش مغز از جزء به کل و توجه و تفکیک رنگ‌ها توسط مغز بانوان از دیگر نقاط برجسته مغز بانوان بود که رییس دانشگاه به آن پرداخت و افزود: برقراری تعاملات اجتماعی در خانم‌ها به مراتبط از آقایان قویتر است و این مهم مربوط به بخشی از مغز به نام شکنج منفرد است. این بخش به شدت در بحث ادراک و عواطف نقش آفرینی می‌کند که در زنان به مراتب حجیم‌تر از آقایان است.

فوق تخصص مغزواعصاب دانشگاه با بیان این که بر اساس مطالعات و آمار برخی بیماری‌های مربوط به مغز و اعصاب در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می‌شود خاطرنشان کرد: این موضوع به تفاوت عملکرد مغز بین دوجنس بستگی دارد، اوتیسم دوبرابر در پسران بیستر دیده می‌شود و روان پریشی، بیش فعالی، اختلال در تمرکز، رفتار‌های خشونت آمیز و اختلال شخصیتی در مردان شیوع بالاتری نسبت به زنان دارد.

دکتر زالی با بیان این موضوع که زنان و مردان در یک درصد ژن با هم تفاوت دارند، گفت: مغز بانوان کاراتر، اجتماعی‌تر و عاطفی‌تر از مردان آفریده شده و بخش زیادی از عملکرد موفق بانوان از این موضوع سرچشمه می‌گیرد و این درحالی است که خانم‌ها به مراتب از نظر قدرت شنیداری از آقایان قویتر هستند و اصوات را با فرکانس بالاتر درک می‌کنند./بهداشت
برچسب ها: تفاوت ، سا ، مغز ، زنان مردان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: