کد خبر: ۲۹۱۸۷۸
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 19
واکسن، یکی از اجزای بسته ای است که برای کنترل اپیدمی و بازگشایی مدارس، لازم است
شفاآنلاین>سلامت>عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بهتر است بر روی واکسیناسیون کل جمعیت هدف و جامعه تاکید کنیم زیرا بیشترین آسیب از کرونا در جامعه را بزرگسالان می بینند.
به گزارش شفاآنلاین:دکتر مسعود یونسیان در حاشیه برگزاری چهل و پنجمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروز گزارشی از اقدامات انجام شده در کشور در مورد بازگشایی مدارس در کمیته علمی کرونا و همچنین تجربیات سایر کشورهای دنیا و مستند تولید شده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونسکو و بانک جهانی، ارائه شد. 
 
وی افزود: در این جلسه اساتید متخصص، نظرات مختلفی دادند و مقرر شد که کارگروه ویژه ای تشکیل و در این خصوص تصمیم سازی نهایی شود اما اتخاذ تصمیم و اجرای آن بر عهده سایر نهادها است. مدارس در بستر جامعه فعالیت می کنند بنابراین باید حتما در جامعه به سطح مناسبی از کنترل اپیدمی رسیده باشیم و پس از آن برای بازگشایی مدارس تصمیم گیری کنیم. همچنین باید در مورد بازگشایی مدارس، انعطاف پذیر باشیم چون ممکن است در شرایطی بخواهیم دوباره به آموزش مجازی برگردیم. 
 
 
 
دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: با بازگشایی مدارس توصیه اکید ما است که آموزش مجازی، نباید تعطیل شود تا اگر نیاز شد بتوانیم به سرعت به آموزش مجازی برگردیم حتی در زمان فعالیت حضوری مدارس، باید آموزش مجازی برای جبران عقب ماندگی های درسی و یا برای دانش آموزان و معلمانی که به بیماری کرونا مبتلا می شوند، مورد استفاده قرار گیرد.
 
دکتر یونسیان گفت: توصیه بر این است دانش آموزانی که احساس ناراحتی می کنند، گواهی پزشکی و قوانین سخت گذشته نباید در شرایط کنونی، ملاک حضور در مدارس باشد. در شرایطی هستیم که کل مدارس تعطیل است و اگر قرار باشد کل دانش آموز یا معلمی به دلیل احساس کسالت و یا بروز علائم، منزل برود و در مدرسه حاضر نباشد، بهتر از تعطیلی کل مدرسه است. 
 
وی تاکید کرد: نه تنها نباید در مورد حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس سختگیری باشد بلکه بلکه باید هر فردی احساس ناخوشی کرد تشویق شود که در منزل بماند. 
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در جامعه، پوشش واکسیناسیون باید به حد قابل توجهی برسد. تا روز گذشته بیش از 48 میلیون دُز واکسن در نوبت اول تزریق شده که معادل حدود 75 درصد از جمعیت بیشتر از 12 سال در کشور است. اگر با همین سرعت پیش برویم می توانیم در عرض 20 روز، جمعیت هدف را به طور کامل واکسینه کنیم. ضمن اینکه هر روز تعدادی نیز دُز اول واکسن خود را تزریق می کنند.
 
 
عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: به جای تاکید بر واکسیناسیون دانش آموزان بهتر است بر روی واکسیناسیون کل جمعیت هدف و جامعه تاکید کنیم. بیشترین آسیب از کرونا در جامعه را بزرگسالان می بینند و در مورد دانش آموزان نگرانی زیادی وجود ندارد چون ممکن است در حد یک بیماری آنفلوآنزا درگیر شوند اما درصد بزرگسالان و سالمندان در جامعه بیشتر است که احتمال انتقال بیماری از کودکان و نوجوانان به آنها وجود دارد بنابراین تاکید اصلی ما بر این است که پوشش واکسیناسیون در کل جامعه بالا باشد. 
 
وی تصریح کرد: واکسن، یکی از اجزای بسته ای است که برای کنترل اپیدمی و بازگشایی مدارس، لازم است اما سایر اقدامات مانند بهبود تهویه و افزایش فضای فیزیکی برای اجرای فاصله گذاری بین دانش آموزان و معلمان، همچنین تهیه ماسک و آموزش های لازم در مورد شستشوی دست ها برای بازگشایی مدارس، ضروری است. 
 
دکتر یونسیان عنوان کرد: برای بازگشایی مدارس باید یک گفتمان چندجانبه بین وزارتخانه های کشور، بهداشت و آموزش و پرورش، اولیا و معلمان شکل بگیرد و دغدغه های طرفین شنیده شود. در هیچ کدام از این سازمانها نمی توان پشت درب بسته تصمیم گیری کرد و انتظار اجرای تصمیمات را داشت. تعامل، کلید حل مشکل ما نه تنها در بازگشایی مدارس بلکه در مدیریت موثر کرونا در کشور است.
برچسب ها: آموزش ، مجازی ، تعطیل
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: