کد خبر: ۲۸۶۵۲۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۸ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - 2021August 01
سیر نزولی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا در کشور تقریبا از اواسط خردادماه تاکنون ادامه داشته و از هفته اول تیرماه ۱۴۰۰ تاکنون این روند به سرعت کاهشی شده و هم‌اکنون به ۲۲/۳۹درصد رسیده است

شفاآنلاین>سلامت> در حالی که میزان رعایت پروتکل ها در کشور به زیر ۴۰ درصد یعنی کمترین میزان در یک سال گذشته رسیده، گونه دلتا حتی در میان افراد واکسینه شده شیوع یافته و WHO هم از افزایش ۸۰ درصدی تعداد مبتلایان خبر داده است

به گزارش شفاآنلاین: درست از همان روزهایی که محموله‌های واکسن وارد کشور شد، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی رو به نزول گذاشت و حالا به کمترین سطح رعایت رسیده‌ایم؛ آن هم در شرایطی که سازمان بهداشت جهانی هشدارهای نگران‌کننده تازه‌ای درباره کرونا دارد!

میزان رعایت پروتکل‌ها به 39.2 درصد رسید
به این خبر رسمی وزارت بهداشت توجه کنید: «سیر نزولی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا در کشور تقریبا از اواسط خردادماه تاکنون ادامه داشته و از هفته اول تیرماه ۱۴۰۰ تاکنون این روند به سرعت کاهشی شده و هم‌اکنون به ۲۲/۳۹درصد رسیده است».

خراسان جنوبی بهترین، گیلان بدترین
طبق گزارش وزارت بهداشت، بر اساس بررسی‌های کارشناسان بهداشت محیط و حرفه‌ای، استان‌های گیلان، البرز، زنجان، کرمان و هرمزگان در این بازه زمانی کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشتند. بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی در این بازه زمانی در استان خراسان جنوبی و کمترین میزان نیز در استان گیلان بوده است. همچنین بیشترین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی در یزد و کمترین میزان در استان هرمزگان بوده است. در ارزیابی میزان رعایت تهویه در اماکن عمومی نیز استان یزد بیشترین و استان هرمزگان کمترین میزان رعایت را داشته‌است. همچنین بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی در استان کرمانشاه و کمترین میزان در استان هرمزگان بوده است».

احتمال مواجهه با موج سهمگین کرونا  در هفته آینده
خبرهای نگران‌کننده درباره سقوط میزان رعایت پروتکل‌ها را بگذارید در کنار این خبرها:
* ۲۹ استان کشور درگیر کرونای دلتا شده‌اند و میزان بستری‌ها رو به افزایش است.
* بسیاری از تخت‌های بیمارستان‌ها اشغال شده و این هشدار بسیار جدی است که اگر پروتکل‌ها به همین منوال رعایت شوند، تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین‌تری شویم.

افزایش 80 درصدی ابتلا در جهان
اما کرونای جهش‌یافته، نه‌تنها در کشور ما که در دیگر کشورها هم باعث  نگرانی شده و با وجود انجام واکسیناسیون، میزان ابتلاها افزایش یافته است. دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته، «در چهار هفته گذشته در اکثر مناطق جهان، موارد جدید ابتلا به کرونا بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است، با انتشار سریع سویه بسیار مسری دلتا، جهان در خطر از دست دادن دستاوردهای خود در مقابل کرونا قرار گرفته است اما واکسن‌های موردتایید سازمان جهانی بهداشت همچنان موثر هستند». طبق این گزارش، موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در آفریقا در یک‌ماه گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است و نظام‌های بهداشت و سلامت در بسیاری از کشورها به‌شدت تحت فشار هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نیز سویه دلتای ویروس کرونا را مانند انتقال بیماری آبله‌مرغان توصیف کرده و هشدار داده است که این سویه می‌تواند باعث بیماری‌های شدید شود.

خطر جهش کشنده‌تر؛ یک قربانی از هر 3 مبتلا
تلخ‌تر و ترسناک‌تر این‌که، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، سویه دلتای کرونا تهدیدی برای جهان است و ضرورت دارد پیش از آن‌که این گونه از ویروس، جهش‌یافته و به سویه کشنده‌تر دیگری تبدیل شود، آن را سرکوب کرد. این نکته را هم نادیده نگیریم که دانشمندان بریتانیایی درباره احتمال ظهور گونه‌ای جهش‌یافته از ویروس کرونا با کُشندگی 35 درصد هشدار داده‌اند؛ این یعنی جهش بعدی می‌تواند از هر سه نفر مبتلا، یک نفر را به کام مرگ بکشد.

گزارش پزشکی لو رفته در آمریکا
از سوی دیگر بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها  در آمریکا که اسناد آن به دست روزنامه واشنگتن‌پست و خبرگزاری فرانسه رسیده، موارد ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا در این کشور به سرعت رو به افزایش است و احتمالا باعث ایجاد وضعیت «حاد» ابتلا حتی در میان واکسینه‌شدگان می‌شود. در این گزارش تاکید شده که سویه دلتا «به همان سرعت گسترش عفونت‌هایی مانند آبله‌مرغان درحال شیوع است» و بر این اساس این ویروس را باید «یکی از مسری‌ترین ویروس‌های شناخته‌شده» در جهان دانست. در این سند آمده است که شیوع این گونه، در میان افراد کاملا واکسینه‌شده نیز به اندازه افراد واکسینه‌نشده بالاست و بر این اساس باید پذیرفت که «جنگ با کرونا تغییر کرده است».
حالا که خوب از وضعیت جهان در مواجهه با دلتای افسارگسیخته مطلع شدیم و روشن شد که حتی با واکسیناسیون هم خطر ابتلا و مرگ همچنان در کمین جهانیان است، دوباره به یاد آوریم که میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور ما به کمترین حد خود طی یک‌سال اخیر رسیده است... .

دبیر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا:
امکان تعطیلی گسترده نیست، مردم همزیستی با کرونا را باور کنند
 درباره کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و چرایی اعمال نشدن تعطیلی‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی، با دبیر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت‌وگو می‌کنم؛ «حسین قاسمی» می‌گوید: با توجه به مسائل متعددی از جمله نیاز اقتصادی اصناف و مشکلات اعتباری دولت برای جبران خسارات اصناف، نمی‌توان تعطیلی گسترده را در دستور کار داشت، همان‌طور که دیگر کشورهای جهان نیز به همین نتیجه رسیده‌اند. قاسمی تصریح می‌کند: البته تصمیم‌گیری درباره تعطیلی گسترده برعهده ستاد ملی مقابله با کروناست اما در تجربه‌هایی مانند تعطیلی چند روزه برخی شهرها، دیدیم که مردم با وجود جریمه‌های پلیس، باز هم عازم سفر می‌شوند و توجهی به پروتکل‌ها ندارند.

نه تعطیلی راه حل است،نه محدودیت‌های بیش از حد
قاسمی می‌افزاید: نه تعطیل کردن راه‌حل درستی است و نه افزایش بیش از حد محدودیت‌ها؛ آن چیزی که در کشور نیاز داریم، پذیرش همزیستی با کروناست. یعنی همه مردم و اصناف مختلف باید بعد از یک‌سال به خوبی درک کرده باشند و بدانند که هر وقت رعایت پروتکل‌ها بالای 80 درصد بود، آمار فوتی‌ها و بستری‌های ما به کمترین میزان خود رسید و هر وقت این میزان کاهش یافت، آمار بیماران و فوتی‌ها هم زیاد شد. قاسمی ادامه می‌دهد: همه می‌دانیم که کرونا دارو و درمان قطعی ندارد و حتی واکسیناسیون هم با وجود تاثیر در کاهش مرگ و میر، مانع قطعی ابتلا به بیماری نخواهد بود، بنابراین تنها راه این است که مردم کمک کنند تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش واکسیناسیون، زنجیره بیماری را قطع کنیم.روزنامه خراسان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: