کد خبر: ۲۷۵۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 01
متبلایان به هر دو نوع دیابت باید واکسن آنفلوآنزا را که موثرترین روش جلوگیری از عوارض ناشی از آنفلوآنزا است به صورت سالیانه و در اواخر شهریور دریافت کنند.

شفاآنلاین>سلامت> یک فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم گفت: مبتلایان به دیابت نوع یک و دو علاوه بر کنترل دقیق قند خون باید برخی واکسن‌ها را هم دریافت کنند.

به گزارش شفاآنلاین: پوپک اسدی، فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم گفت: مبتلایان به دیابت نوع ۱ و ۲ بیشتر از سایرین در معرض خطر عوارض ناشی از بیماری‌ های عفونی قرار دارند. در واقع در دیابت نوع ۱ که اختلال در سیستم ایمنی است و یا هر دو نوع دیابت در صورتی که قند‌ها کنترل نشوند عارضه و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی بیشتر خواهد بود.

وی افزود: به عنوان مثال در صورت درگیری با ویروس آنفلوآنزا، عوارض ریوی در مبتلایان به دیابت شدیدتر می‌شود، قند خون بالاتر می‌رود و بیمار دچار یک سیکل معیوب خواهد شد؛ بنابراین تمام افراد دیابتی نوع ۱ و ۲، علاوه بر اینکه باید کنترل دقیق قند خون داشته باشند، باید واکسن‌های بیماری‌های عفونی را نیز دریافت کنند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم بیان کرد: متبلایان به هر دو نوع دیابت باید واکسن آنفلوآنزا را که موثرترین روش جلوگیری از عوارض ناشی از آنفلوآنزا است به صورت سالیانه و در اواخر شهریور دریافت کنند. همچنین واکسن «Tdap» که جهت محافظت در برابر بیماری‌های سه گانه کزاز، دیفتری و سیاه سرفه است باید برای افراد دیابتی تزریق شود و لازم است در صورتی که بیماران این واکسن را دریافت نکرده‌اند، در اسرع وقت نسبت به تزریق آن اقدام کنند البته هر ده سال باید این واکسن سه گانه یادآوری شود.

اسدی ادامه داد: واکسن پنوموکوک از دیگر واکسن‌های مهم برای افراد دیابتی است. از آنجا که افراد دیابتی در معرض خطر ابتلا به ذات الریه، عفونت خون، مننژیت و سایر عوامل کُشنده پنوموکوک هستند، باید این واکسن را دریافت کنند. در واقع یک دوز از این واکسن قبل از سن ۶۵ سالگی و دو دوز دیگر پس از این سن تزریق می‌شود. همچنین واکسن هپاتیت هم جزو واکسن‌های مهم برای این بیماران است. ویروس هپاتیت که باعث آسیب کبدی و حتی سیروز و سرطان کبد می‌شود. ممکن است از راه خون و مایعات دیگر به بدن انتقال یابد. به همین دلیل افراد دیابتی نباید از سر سوزن انسولین و لنست مشترک استفاده کنند. تمام افراد دیابتی زیر ۶۰ سال که واکسینه نشده‌اند، باید تزریق واکسن هپاتیت را داشته باشند.

این فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری نمی‌کند و بیماران مبتلا به هر دو نوع دیابت باید در اسرع وقت واکسن کرونا را دریافت کنند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: