کد خبر: ۲۷۴۹۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - 2021February 27
به همت محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی انجام شد؛
عبدالرضا دانشور گفت: رده‌های لنفوبلاستوئیدی تولید شده به کمک ویروس EBV می‌توانند مهمترین روش نگهداری نمونه DNA انسانی بدون نمونه‌گیری مجدد باشند.
شفاآنلاین>سلامت>مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با رویکرد کاهش هزینه‌ها و موفق به بهینه سازی روش کارایی جهت تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی شدند.

به گزارش شفاآنلاین:عبدالرضا دانشور مدیر بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز در خصوص  این دستاورد گفت: رده‌های لنفوبلاستوئیدی تولید شده به کمک ویروس EBV می‌توانند مهمترین روش نگهداری نمونه DNA انسانی بدون نمونه‌گیری مجدد باشند. همچنین این سلول‌ها می‌توانند به عنوان منبعی برای مطالعات نقشه پروتئوم، بیماری‌های ژنتیکی عصبی، مسیر‌های متابولیک، بررسی جهش‌های اسپلایسینگ RNA، نمونه‌های کنترل انواع مطالعات ژنتیکی و تولید سلول‌های پرتوان القایی به حساب آیند.

دانشور افزود: روش‌های مختلفی برای تولید این رده‌ها با گزارش نرخ موفقیت متفاوت به کار برده شده است لذا بانک سلول‌های انسانی و جانوری با رویکرد کاهش هزینه‌ها و زمان مورد نظر و همچنین با درنظرگرفتن افزایش نرخ موفقیت با مقایسه چهار روش مختلف موفق به بهینه سازی روش کارایی جهت تولید سلول‌های لنفوبلاستوئیدی شده اند.

او بیان کرد: نتایج بررسی نشان داد به دلیل تعداد سلول‌های خونی، چنانچه نمونه خون بیشتر از دو میلی لیتر باشد بهتر است ابتدا سلول‌های تک هسته‌ای خون جدا شود و سپس با ویروس موردنظر ترانسداکت شود و اگر نمونه‌های خونی بسیار ارزشمند و کمتر از یک میلی لیتر باشد، بدون جداسازی سلول‌های تک هسته ای، تمام خون با ویروس ترانسفکت شود.yjc

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: