کد خبر: ۲۷۴۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۱ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - 2021February 17
دکتر علی نوبخت متخصص بیماریهای داخلی/ فوق تخصص نفرولوژی
انجمن نفرولوژی فعلی در سال 1371 اجازه فعالیت مجدد پیدا کرد. به این صورت که استاد دکتر ایرج فاضل در سال 1368 وزیر بهداشت شدند و بنده به عنوان معاون درمان وزارت بهداشت منصوب شدم

شفاآنلاین>سلامت>  پس از انتشار تاریخچه‌ای از تشکیل انجمن نفرولوژی ایران در گذشته بر آن شدم تا جوانان این رشته را با نحوه تشکیل انجمن بعد از انقلاب آشنا نمایم.

در شروع رزیدنسی از سال 1357 در مرکز پزشکی فیروزگر با جناب استاد دکتر بهروز برومند در جایگاه مدیر گروه داخلی و مدیر گروه کلیه آشنا و کار را در مرکز کلیه ایران ( بیمارستان به آور ) شروع نمودم. چند سال اول انقلاب انجمن نفرولوژی زیر نظر استاد دکتر بهروز برومند بود و استاد دکتر سید مهدی قوامیان خزانه‌دار انجمن بودند. ما رزیدنتها بهمراه اساتید محترم در کنفرانس‌های هفتگی انجمن که روزهای پنچشنبه برگزار میشد شرکت میکردیم.

آن زمان مصادف بود با اوج فعالیتهای سیاسی و انقلابی ملت ایران و جناب استاد برومند که در آن ایام مبارزی بزرگ بودند در کنار فعالیتهای آموزشی و علمی توجه به مسایل صنفی و سیاسی و اجتماعی را نیز عملاً به نسل جوان پزشکی آموزش میدادند. این انجمن در سال 1364 منحل شد ، علت انحلال هم این بود که کلیه انجمن های پزشکی به خواست سازمان نظام پزشکی آن زمان جهت احقاق حقوق صنفی اعتصاب کردند که منجر به منحل شدن سازمان و انجمن های علمی پزشکی کشور گردید.

انجمن نفرولوژی فعلی در سال 1371 اجازه فعالیت مجدد پیدا کرد. به این صورت که استاد دکتر ایرج فاضل در سال 1368 وزیر بهداشت شدند و بنده به عنوان معاون درمان وزارت بهداشت منصوب شدم. آن زمان برای اداره بخشهای وسیع بهداشتی و درمانی کشور نیاز شدید به مشاوره با خبرگان و منتخبان پزشکی از واحدهای غیر دولتی نیز احساس میشد و تصمیم بر آن شد که برای حل دموکراتیک مسایل مهم کشوری ابتدا انجمن ها تشکیل شود تا از نمایندگان قانونی آنها مشورت بگیریم. بنابراین در شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 1370 قانونی مصوب شد که انجمن های علمی وابسته به وزارت‌خانه‌های بهداشت و علوم و ارشاد از وزارت ذیربط مجوز بگیرند و دیگر لزومی نداشته باشد که از وزارت کشور مجوز دریافت کنند. چون گرفتن مجوز از وزارت کشور مسیر سخت و طولانی را در پی داشت.

بنابراین در سال 1370 کمیسیون انجمن های علمی در وزارت بهداشت تشکیل شد. آن زمان به عنوان معاون درمان وزارت بهداشت و نفرولوژیست بودن به این موضوع فکر کردم حال که به 32 انجمن بزرگ و اصلی مجوز فعالیت دادیم چرا انجمن نفرولوژی را راه اندازی نکنیم. در نتیجه جلسه‌ای در سال 1370 با حضور تعدادی از افراد شناخته شده نفرولوژی از جمله خانم و آقایان دکتر احد قدس ، دکتر سید مهدی قوامیان ، دکتر منصور هاشمی‌راد ، دکتر خسرو رهبر ، دکتر محبوب لسان پزشکی ، دکتر بهزاد امیرانصاری ، دکتر مینا خلیلی ، دکتر فیروز فصیحی ، دکتر حسین نژاد‌ گشتی ، دکتر عزت الله عبدی ، دکتر فریدون پروشانی‌نیا ، دکتر شاهرخ سوداگر و دکتر خسرو روستائیان و اینجانب تشکیل گردید که طی انتخاباتی عده‌ای به عنوان هیأت موسس تعیین شدند و جزییات را به وزارت بهداشت منعکس و مجوز لازم را دریافت نمودیم.

طی انتخاباتی در سال 1371 استاد دکتر احد قدس به عنوان رییس انجمن و بنده هم به عنوان دبیر مشغول بکار شدیم. در سالهای بعد که استاد دکتر بهروز برومند از مسافرت برگشته و در انتخابات شرکت نمودند به عنوان رییس انجمن تعیین شدند و طی مدت حدود 20 سال از دوره‌های استاد دکتر قدس و استاد دکتر برومند اینجانب به عنوان دبیر انجمن فعالیت میکردم که برنامه ریزی‌های لازم جهت رشد انجمن انجام گردید.

بعد از آن وقتش رسیده بود که جوان های این رشته پا به میان بگذارند لذا دیگر در انتخابات شرکت نکردیم و به ترتیب دکتر عزت الله عبدی و دکتر محمدرضا گنجی و دکتر محسن نفر رییس انجمن شدند و خدمات ارزشمندی در برگزاری کنگره‌های بین‌المللی و سمینارهای علمی داخلی و خرید ساختمان برای انجمن از خود به یادگار گذاشتند و هم اکنون همکاران گرانقدری همچون خانم دکتر عصاره ، خانم دکتر اتابک ، خانم دکتر ساوج خانم دکتر طبیبان و خانم دکتر هومن و خانم دکتر شفیعی و جنابان آقایان دکتر مسعود خسروی ، دکتر ایوب پزشکی ، دکتر فرشید حق‌وردی ، دکتر امیراحمد نصیری مدیریت آنرا بعهده دارند. در این سالها همکاران گرانقدری همچون دکتر نصرالله قهرمانی ، دکتر ایرج نجفی ، دکتر حسن ارگانی ، دکتر بهزاد عین‌اللهی ، دکتر یوسف عطایی‌پور و دکتر سید طاهر اصفهانی و سرکار خانم دکتر حاکمی ایفای نقش نمودند.

در دوران 20 سال اول فعالیت انجمن با کمک استاد دکتر اصغر رستگار و استاد دکتر نصرالله قهرمانی ارتباط با نفرولوژیست‌های جهان از اروپا و آمریکا برقرار شد. به عنوان مثال دو نفر از سرشناس‌ترین نفرولوژیست‌های آمریکا ، پروفسور شرایر و پروفسور برنر به دعوت و خواست استاد دکتر برومند برای شرکت در کنگره‌های سالیانه انجمن به ایران آمدند تا با دستاوردهای علم نفرولوژی و پیوند کلیه ایران آشنا شوند. متقابلا آنها هم آورده‌هایی داشتند از جمله آشنا نمودن انجمن ایرانی نفرولوژی با گردانندگان ASN و ISN که دستاوردهای فراوان علمی بهمراه داشت.

انجمن پیوند اعضا نیز در سال 1373 شکل گرفت که قسمتی از آن مربوط به پیوند کلیه و تقویت کننده انجمن نفرولوژی ایران بود.

امیدوارم جوان های فوق تخصص نفرولوژی ایران با تلاشهای خود راه پیشکسوتان این عرصه را به خوبی ادامه داده و باعث پیشرفت هر چه بیشتر دانش نفرولوژی ایران گردند.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بهروز برومند
|
Germany
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
0
0
بادرود به سرور دکتر علی نوبخت حقیقی از ایشان باید بسیار سپاسگزار بود که روند پیشرفت انجمن علمی نفرولوژی را پس از بهمن ماه سال 1357 خورشیدی بروشنی بازگو نمودند. از کاستی های چشمگیر کوشش های علمی در ایران درکارنبودن نوشته هائی از روند پیشینه کار انجمن های علمی میباشد. امیدوارم این کوشش شایسته سرور دکتر نوبخت انگیزه کوششی آینچنین از سوی دیگر انجمن های علمی گردد تا درآینده جوانان بتوانند از دست آورد های پیشینیان خود درس بگیرند. درپایان بایسته است بگویم بیشتر دست آوردهای انجمن علمی نفرولوژی ایران از بهمن ماه سال 1357 خورشیدی وامدار ازخودگذشتگی های ارزنده شخص سرور دکتر علی نوبخت حقیقی میباشد وباید سپاسگزار ایشان بود که بدون چشمداشت همه کوشش خود را برای پیشبرد انجمن علمی نفرولوژی بکار برده اند و هنوز بزرگترین نگرانی ایشان پیشرفت بیشتر انجمن علمی نفرولوژی و دیگر انجمن های علمی میباشد و این کوشش ایشان نیز باید سرمشق پزشکان جوان گردد . ایدون باد. بهروزبرومند
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: