کد خبر: ۲۷۲۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - 2021January 23
روز گذشته ۱۰ شهر مازندران که در وضعیت قرمز قرار داشتند به رنگ زرد و نارنجی درآمدند و بار دیگر شهرهای قرمز در نقشه کرونایی کشور پاک گردید، آمار شیوع کرونا نیز روند رو به کاهش را طی می‌کند، اما در این بین بسیاری از کارشناسان این موضوع را آرامش قبل از توفان می‌دانند.

شفاآنلاین>سلامت> روز گذشته ۱۰ شهر مازندران که در وضعیت قرمز قرار داشتند به رنگ زرد و نارنجی درآمدند و بار دیگر شهرهای قرمز در نقشه کرونایی کشور پاک گردید، آمار شیوع کرونا نیز روند رو به کاهش را طی می‌کند، اما در این بین بسیاری از کارشناسان این موضوع را آرامش قبل از توفان می‌دانند.

به گزارش شفاآنلاین: همانطور که رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از افزایش تعداد بیماران سرپایی در استان تهران خبر می‌دهد و همزمان سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شرایط کرونا در کشور همچنان بی‌ثبات و شکننده است، گفت: «در این شرایط نباید دچار خوش‌بینی کاذب شویم.» طبق آخرین آمار، از روز پنجشنبه (۲ بهمن) تا جمعه (۳ بهمن) ۷۵ بیمار کوید- ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۲۲۵ نفر رسید. همچنین در این مدت ۶۳۰۵ بیمار جدید مبتلا به کوید- ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۸۹ نفر از آنان بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۶۰ هزار و ۸۲۵ نفر رسید.

۴۱۳۴ نفر از مبتلایان به کووید- ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. این درحالی است که در استان تهران، وضعیت شیوع کرونا دوباره افزایشی بوده و طبق آمار مسئولان مربوطه، تعداد موارد بستری مبتلایان به کووید- ۱۹، در روز جمعه با ۴.۸ رشد نسبت به روز قبل، ۲۸۴ بیمار گزارش شده است که از این تعداد ۸۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

در این بین و بر اساس اعلام مسئولان ستاد کرونای مازندران هم‌اکنون وضعیت کرونایی شهرستان‌های گلوگاه، میاندورود، سیمرغ، سوادکوه شمالی، سوادکوه، عباس‌آباد و کلاردشت زرد است. پیش از این وضعیت سوادکوه قرمز و بقیه ۶ شهرستان هم نارنجی بود. نقشه رنگ‌بندی کرونایی نرم افزار ماسک همچنین نشان می‌دهد که وضعیت مابقی ۱۵ شهرستان مازندران هم اکنون نارنجی است. پیش از این وضعیت ۱۰ شهرستان مازندران شامل ساری، قائم‌شهر، آمل، فریدونکنار، بابل، جویبار، تنکابن، رامسر، نکا و سوادکوه قرمز بود.

خطر ويروس جهش يافته

اما اين يک روي سکه است و در طرف مقابل برخي از کارشناسان خطر افزايش مرگ و مير و ابتلا به کرونا در آينده‌اي نزديک خبر مي‌دهند. همان‌طورکه يک عضو کميته علمي ستاد ملي مقابله با کرونا با اشاره به ايجاد انواع جديدي از ويروس کرونا، هشدار داد که موج چهارم شيوع اين بيماري در ايران شديدتر از موج‌هاي قبل است. مجيد مختاري گفت: پيش‌بيني مي‌شود که پيک چهارم بسيار شديدتر از قبلي‌ها باشد، چراکه انواع جديدي از ويروس کرونا ايجاد شده که ميزان انتقال و بيماري‌زايي آن 70 درصد قوي‌تر است. او تاکيد کرد که «چسبندگي انواع جديد ويروس کرونا به بافت ريه و گيرنده‌هاي داخل ريه بسيار سفت‌تر و سمج‌تر است.» پيش ‌از اين مقامات وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که شناسايي انواع جديد ويروس کرونا کار آساني نيست. مقامات وزارت بهداشت اما از شناسايي شش نفر از مبتلايان به ويروس جهش‌يافته ثبت‌شده در بريتانيا خبر داده‌اند. با اين‌ حال اين فوق تخصص ريه با انتقاد از بازگشايي‌هاي زودهنگام،‌ عنوان کرد: «به‌عنوان نمونه بارها وزارت بهداشت و ستادهاي کرونا نسبت به تبعات بازگشايي زودهنگام مدارس، سفرهاي غيرضروري و تغيير رفتار مردم در افزايش بار بيماري و اپيدمي هشدار داده، بي‌توجهي به اين محدوديت‌ها مطمئنا منجر به وقوع پيک‌هاي بعدي بيماري شده و در آينده نزديک ما را با چالش جدي روبه‌رو مي‌کند.»

ادامه حواشي يک اظهار نظر!

اما يکي از اتفاقات چند وقت اخير و در ادامه واکنش‌ها به اظهارات عليرضا رئيسي،‌ سخنگوي ستاد مقابله با کرونا، درباره عدم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در مراسمات قم، دادگستري اين استان از پيگيري در زمينه تشکيل پرونده قضائي براي او خبر داد و يک نماينده مجلس هم گفت وزير بهداشت را به مجلس احضار خواهد کرد. همانطور که حجت‌الاسلام علي مظفري،‌ رئيس کل دادگستري استان قم،‌ درباره تشکيل پرونده قضائي براي رئيسي هشدار داده، ميزان رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در قم را مطلوب خواند و گفت: «دستگاه قضائي ابتدا به مشاراليه تاکيد مي‌نمايد با فوريت نسبت به جبران خطاي خود اقدام نمايد، در غير اين صورت با جديت نسبت به وظيفه ذاتي خود اقدام خواهد نمود.» اين درحالي است که رئيسي، معاون وزير بهداشت و سخنگوي ستاد ملي مقابله با کرونا، روز چهارشنبه پيام صوتي را منتشر و در آن به دليل اظهاراتش از‌ امامان جمعه و مردم شهر قم عذرخواهي کرد، او در اين پيام گفت درباره اظهاراتش سوء تفاهم پيش آمده است. در روزهاي اخير برخي گروه‌ها و شهروندان در قم از معاون وزير بهداشت و سخنگوي ستاد کرونا به دليل اشاره به اين شهر در سخنان خود به شدت انتقاد کرده و خواستار برخورد با سياه‌نمايي‌هاي او شده‌اند. آيت ا... اعرافي امام جمعه قم اعلام کرد: «قم در کشف، پيشگيري و مبارزه با کرونا پيشگام بوده و مردم قم، طلاب، گروه‌هاي جهادي در کنار سپاه سلامت کمک کردند و مردم قم يک چهره عقلاني به اسلام نشان داد.»

دلنوشته وزير

در اين بين وزير بهداشت در صفحه شخصي خود در اينستاگرام نوشت: «در 24 ساعت گذشته مرگ و مير کرونا در ايران سرفراز 75، انگليس 1290 و آلمان حدود هزار نفر بود. قرار است فرماندهاني که يک سال غصه خوردند، نخوابيدند، بيمار شدند و شهيد دادند تا در عرصه جهاني افتخار بيافرينند، به درخواست پروتکل‌شکنان محاکمه شوند! اين است پاداش و قصه پرغصه ما... رئيس سازمان نظام پزشکي در پيامي نوشت: «کساني خواستار عزل يک مسئول در وزارت بهداشت به خاطر اعتراض به بي‌قانوني‌ها شده‌اند که بايد به علت زير پا گذاشتن ضوابط بهداشتي محاکمه شوند.» محمدرضا ظفرقندي در ادامه اين پيام آورده است: «کساني‌که به دليل زير پاگذاشتن ضوابط و دستورالعمل‌هاي بهداشتي ايام کرونا و تهديد جان مردم بايد عذرخواهي و بلکه محاکمه شوند، خواستار عزل مسئولي هستند که بر اساس وظيفه انساني و حرفه‌اي به اين شرايط و بي‌قانوني‌ها اعتراض کرده‌ است. اين ره به کجا مي‌رود؟»روزنامه آرمان ملی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: