کد خبر: ۲۷۱۹۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - 2021January 20
عوارض عصبی و روانی ویروس کرونا بسیار جدی است و روز به روز این عوارض بیشتر شناخته می‌شود.
شفاآنلاین>سلامت>
به گزارش شفاآنلاین: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «عوارض عصبی و روانی ویروس کرونا بسیار جدی است و روز به روز این عوارض بیشتر شناخته می‌شود.»

  
 محمدمهدی گویا روز چهارشنبه در اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹ گفت: «به عنوان مثال بیماران مبتلا به کرونا پس از ۱۰ روز هنوز سر دردهای شدید دارند، ویروس کرونا به طور غیر مستقیم در رفتارهای ما تاثیر گذاشته و این رفتارها نیازمند بررسی است و پیامد آن گسترش بیماری‌های افسردگی و اعتیاد را به دنبال دارد.»

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: «همه‌گیری کرونا چند موضوع مهم را یادآوری کرد و دنیای امروز با کرونا تغییر یافت، بشر تاکنون امنیت سلامت را مورد توجه ویژه قرار نداده بود. امنیت سلامت در کنار امنیت سیاسی و فرهنگی قرار گرفت. این ویروس نشان داد که چگونه امنیت سلامت بشر را هدف قرار داده است. یک ویروس در بازه زمانی کوتاه از قاره‌ای به قاره دیگر حرکت کرد.»

وی افزود: «کرونا همچنان نشان داد نظام سلامت جهان دفاع ضعیفی دارد که پس از یک سال هنوز دانشمندان با تمام آزمایشگاه‌های فوق مدرن نتوانستند درمان مناسب برای این بیماری پیدا کنند، ویروس همچنین سلامت روان مردم جامعه را مورد تهدید قرار داده است، این همه گیری نشان داد برای مقایسه کردن ابزارهای کمی در اختیار داریم و ابزارهای دقیقی برای مقایسه نیاز است.»

گویا با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا پیش‌بینی بسیار دشوار است، گفت: «این ویروس بسیار پیچیده است و هر روز شکل جدیدی یافته و جهش پیدا می‌کند. قابل پیش‌بینی نیست که پس از جهش، سرایت بیماری چگونه است. جهش جدید ویروس قدرت سرایت بیماری را افزایش داده است.»

منصوره صادقی دبیر کنگره ملی دانشگاه و کووید۱۹ نیز گفت: «در شرایط کرونا دانشجویان غم و اضطراب فراوانی را تجربه کردند. وظیفه ما این بود که دانشجویان به سلامت از این شرایط عبور کنند و عملکرد ایمنی دانشگاه افزایش یابد، ابتدا در مورد کووید تحقیق کردیم. پیش‌بینی ناپذیر بودن کووید استرس را بالا برد و اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم. همچنین راه اندازی پویش‌های مختلف و مسابقات کرونایی و کمپین در خانه بمانیم، برنامه‌های متنوع و پویش‌های مختلف طرح‌های همدلی، نشریه‌های متفاوت و گاهنامه سلامت روان و مشاوره خدمات و برگزاری کارگاه‌ها از جمله اقداماتی بود که انجام شد.»

حمید یعقوبی دبیر علمی کنگره نیز در این مراسم گفت:‌ «دانشگاه‌های شریف، تهران و شیراز در این کنگره همکاری دارند. ۲۵ انجمن علمی در رشته‌های مختلف اعم از انجمن روانشناسی، برنامه‌ریزی درسی، مددکاری و جامعه‌شناسی حامی کنگره بوده‌اند، ۲۱۴ مقاله در کنگره دریافت شد و در این بازه زمانی محققان تلاش خوبی داشته‌اند. فرآیند داوری مقالات به میزبانی دانشگاه تهران انجام و ۱۳۳ مقاله پذیرفته شد. همچنین در کنگره ۶۲ سخنرانی برگزار می‌شود که ۱۶ سخنران کلیدی هستند. همچنین ۲۳ متخصص در این کنگره به سخنرانی می‌پردازند.»

 نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید۱۹ صبح چهارشنبه با حضور معاون وزیر علوم و ریس سازمان امور دانشجویان کلید خورد. این کنگره با هدف بررسی تاثیرات و پیامدهای بیماری کرونا بر دانشجویان و جامعه دانشگاهی، اول و دوم بهمن ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و به صورت مجازی برگزار می‌شود.
برچسب ها: کرونا ، کروناویروس ، امنیت
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: