کد خبر: ۲۷۱۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - ۳۰ دی ۱۳۹۹ - 2021January 19
نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر:
باقر لاریجانی اظهار کرد: امروز با یک مشکل چندوجهی روبه رو هستیم که تاثیرات متفاوتی بر بسیاری از گروه های اجتماعی دارد.
شفاآنلاین>سلامت>نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بیماری های‌غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد، گفت: علی رغم اینکه باید توجه ویژه‌ای به بیماری‌های واگیر داشته باشیم از بیماری‌های غیرواگیر هم نباید غافل شویم.

به گزارش شفاآنلاین:باقر لاریجانی روز سه شنبه در نشست این کمیته با بیان اینکه با تلاش های انجام شده وضعیت خوبی در دوران کنونی و شیوع این بیماری داریم که اگر مراقبت نکنیم مرگ و میر بسیاری خواهیم داشت، درباره ارتباط بیماریهای غیرواگیر و شیوع کووید۱۹ در جهان اظهار کرد: امروز با یک مشکل چندوجهی روبه رو هستیم که تاثیرات متفاوتی بر بسیاری از گروه های اجتماعی دارد. 

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد افرادی که با ویروس کرونا درگیر می شوند به بیماری غیرواگیری مبتلا بوده اند، گفت: عوارض این موضوع جدی است و باید تلاش کنیم با مدیریت صحیح خطرهای زمینه ای را کاهش دهیم چرا که بیماری غیرواگیر و واگیردار روی هم تاثیرگذار هستند.

لاریجانی با بیان اینکه ۲۲ درصد مبتلایان به کرونا دچار بیماری قلبی، ۲۱ درصد مبتلایان دارای دیابت و ۲۷ درصد به بیماری های مزمن ریوی مبتلا بوده اند، عنوان کرد: ۳۰ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ دچار بیماری زمینه ای بوده اند و ۳۷ درصد مرگ و میرها به مبتلایان بیماری های غیرواگیر مربوط بوده است؛ ۷۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال که درپی ابتلا به این بیماری فوت می کنند، به یکی از بیماری های زمینه ای مبتلا بوده اند. 

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ادامه داد: علی رغم اینکه باید توجه ویژه ای به بیماری های واگیر داشته باشیم از بیماری های غیرواگیر هم نباید غافل شویم.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در ارائه خدمات به بیماران پس از شیوع کرونا در کشور عنوان کرد: زمان آغاز شیوع ویروس در ایران ما در حوزه خدمات رسانی با مشلات متعددی رو به رو شدیم که به تدریج وضعیت بهتر شد. در هفته های اول خدمات قابل ارائه به بیماران غیرواگیر کاهش چشمگیری پیدا کرد، به عنوان مثال ویزیت چاقی ۷۵ درصد با مشکل مواجه شد.

بازبینی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر تا پایان بهمن ماه

لاریجانی با تاکید بر اینکه مراقبت های فشار خون، دیابت و غربالگری های سرطان هم با آسیب های جدی در این دوران رو به رو شدند، به بازبینی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اشاره و ابراز امیدواری کرد: بازنگری سند تا پایان بهمن تمام شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه ها تلاش کردند در راستای مدیریت بحران بیماری غیرواگیر شرایط را کنترل کنند، از همکاری انجمن های علمی در این حوزه خبر داد.

وی با اشاره به راه اندازی سایت جدید کمیته غیرواگیر در بهمن ماه، به مجموعه اطلاعات ارائه شده در این سایت اشاره کرد و گفت: در این سایت فعالیت همه کمیته ها اطلاع رسانی خواهد شد و سندها و کتاب های مرتبط  قابل دسترس خواهد بود.

لاریجانی افزود: وزارت بهداشت برای بیماری های غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد، در بحث استراتژی یکی از کشورهای پیشرو در منطقه هستیم که امیدواریم بحث های فرابخشی به خوبی مطرح شوند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: