کد خبر: ۲۷۱۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۳۰ دی ۱۳۹۹ - 2021January 19
حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است

شفاآنلاین>سلامت> حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است.

به گزارش شفاآنلاین: با شناسایی پنج مورد مبتلای کرونای انگلیسی در کشور، سوال‌ها در خصوص این ویروس جهش یافته جدید بیشتر شده، سوالاتی که عمدتا پیرامون میزان کشندگی و قدرت سرایت این ویروس است.

دکتر فیض الله منصوری متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه هنوز اطلاعات در خصوص ویروس کرونای انگلیسی محدود است، گفت: در حال حاضر آنچه در خصوص این ویروس برجسته شده  قدرت سرایت بالای آن است.

وی افزود: هرچه سرایت ویروس بیشتر باشد طبیعتا افراد بیشتری درگیر بیماری شده و به تبع آن فوتی های بیماری هم افزایش می یابد، بنابراین این افزایش قدرت سرایت می تواند خطرناک باشد.

منصوری تصریح کرد: از طرفی نکته مهم در خصوص این ویروس، قدرت ایجاد آلودگی در جوانترها است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: کرونای فعلی عمدتا در سنین بالا با شدت بیشتری ظهور پیدا کرده و خطر جدی برای سالمندان محسوب می شد، اما کرونای انگلیسی قدرت بالایی برای ایجاد بیماری در افراد کم سن و سال دارد و همین امر خطرات این ویروس را چند برابر کرده است.

منصوری تصریح کرد: قدرت سرایت بالا و از طرفی قدرت بیماری زایی در افراد کم سن و سال از ویروس کرونای انگلیسی یک ویروس خطرناک ساخته و همچنان تنها راه مقابله بحث پیشگیری است.

وی درخصوص میزان کشندگی این نوع ویروس جهش یافته و مقایسه آن با کرونای فعلی گفت: فعلا صحبتی در این زمینه که میزان کشندگی ویروس شدت یافته باشد مطرح نشده و تنها بحث بر سر قدرت سرایت بالای آن است.

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: خوشبختانه کرونایی انگلیسی فعلا در منطقه و استان ما مشاهده نشده و تاکنون تنها پنج مورد مبتلا در کشور شناسایی شده است، اما در هر صورت تنها راه مقابله چه با کرونای فعلی و چه با کرونای انگلیسی همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی افزود: به دنبال سیر کاهشی کرونا در کشور و استان متاسفانه برخی بی خیال کرونا شده و عملا نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی توجه شده اند و همین غفلت و بی خیالی می تواند دوباره کار دستمان بدهد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: