کد خبر: ۲۷۱۵۱۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۲۶ دی ۱۳۹۹ - 2021January 15
اگر سطح گرمایش جهانی از متوسط به بالا ادامه داشته و مدیریت آب در وضعیت فعلی خود ادامه یابد، افراد بیشتری از خشکسالی شدید رنج می‌برند.
شفاآنلاین>اجتماعی>مطالعات نشان می دهد در اواخر قرن بیست و یکم، مساحت زمین و جمعیتی که با خشکسالی شدید روبرو هستند می تواند بیش از دو برابر افزایش یابد.
به گزارش شفاآنلاین:مطالعات محققان دانشگاه ایالتی میشیگان نشان می‌دهد جمعیت تحت تأثیر خشکسالی جهان افزایش خواهد یافت و از ۳ درصد در طول سال‌های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۵ به ۷ تا ۸ درصد در اواخر قرن ۲۱ خواهد رسید.

«فرشید فلفلانی»، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اگر سطح گرمایش جهانی از متوسط به بالا ادامه داشته و مدیریت آب در وضعیت فعلی خود ادامه یابد، افراد بیشتری از خشکسالی شدید رنج می‌برند. مناطقی از نیمکره جنوبی که در حال حاضر دچار کمبود شدید آب هستند، به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. این افزایش کمبود آب بر امنیت غذایی تأثیر می‌گذارد و مهاجرت و درگیری انسان را تشدید می‌کند.»

طبق پیش بینی تیم تحقیقات، کاهش زیادی در ذخیره آب طبیعی زمین در دو سوم جهان اتفاق افتاده که ناشی از تغییرات آب و هوایی است.

وی در ادامه می‌افزاید: «یافته های ما نگران کننده است. تا به امروز هیچ تحقیقی بررسی نکرده است که چگونه تغییرات آب و هوایی بر ذخیره آب زمین در سطح جهان تأثیر می‌گذارد. مطالعه ما اولین تصویر جامع از چگونگی تأثیر گرمایش کره زمین و تغییرات اجتماعی-اقتصادی بر ذخیره آب‌های زمینی و معنای آن برای خشکسالی تا پایان قرن است.»

فلفلانی گفت: «ما به نتایج خود اطمینان زیادی داریم زیرا از ده‌ها مدل استفاده کردیم و آنها در مورد تغییرات پیش بینی شده همسو و هماهنگ بودند.»

محققان بر مدیریت و تعدیل منابع آب بهتر برای جلوگیری از عواقب اقتصادی - اجتماعی بالقوه فاجعه بار کمبود آب در سراسر جهان تاکید دارند.
برچسب ها: خشکسالی ، مدیریت ، محققان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: