کد خبر: ۲۶۸۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 01
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد
ه دو طریق امکان نسخه‌نویسی وجود دارد. برای هریک از مراکز درمانی سامانه‌ای طراحی شده است که درمانگر می‌تواند نسخه را در آنجا بنویسد و یا خدمت مربوطه را ارائه کند.
شفاآنلاین>سلامت>سازمان تامین اجتماعی با توجه به حدود 50 میلیون نفر افراد بیمه شده و تحت پوشش خود از ابتدای شیوع کرونا در تلاش است که خدمات حضوری خود را تحت لوای برنامه 3070 غیر حضوری کند، در این راستا حذف تمدید اعتبار دفترچه‌های درمانی و یا حذف آنها و ارائه خدمات بدون دفترچه از جمله این برنامه‌ها بوده است.

 به گزارش شفاآنلاین:مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در یک نشست خبری با اشاره به ورود به چهارمین هفته اجرای طرح ۳۰۷۰ که قرار بود بر اساس آن تا بهمن ماه ۳۰ خدمت و هر دوشنبه چند خدمت، الکترونیکی و غیرحضوری شوند گفت: «در هفته چهارم طرح ۳۰۷۰ قرار داریم که با تحقق کامل آن ۷۰ میلیون از ۹۶ میلیون مراجعه به شعب تامین اجتماعی کاهش می‌یابد. در سه هفته گذشته هفت خدمت غیرحضوری شده اند و امروز یک خدمت دیگر، الکترونیکی خواهند شد و برای دریافت آن نیازی به مراجعه بیمه شده به شعب نیست.»
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه خدمت غیرحضوری که امروز رونمایی می‌شود انعقاد قرارداد ادامه بیمه به طور اختیاری است و باعث کاهش مراجعات جمعیت قابل توجهی خواهد شد گفت: «طرح با نظم خوبی شروع شده و قرار است هر دوشنبه یک تا چهار خدمت آماده شود. کار را با همین روند ادامه خواهیم داد، البته در پشت صحنه تلاش‌های گسترده و شبانه روزی در حال انجام است.»
سالاری ادامه داد: «باید به طور ویژه از بانک رفاه، شرکت خدمات ماشینی تامین، معاونت بیمه‌ای قدردانی کرد که این خدمات با همکاری چندجانبه الکترونیکی می‌شوند.»
استعلام برخط اعتبار دفترچه‌های درمانی و خدمات درمانی بدون دفترچه
وی همچنین با بیان اینکه از ابتدای هفته جاری اعلام کردیم با توجه به تصمیم ستادملی کرونا برای تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها، شعب در شهرهای قرمز تعطیل هستند گفت: «امکان داشت بیمه شدگانی برگه دفترچه شان تمام شده باشد و به خدمت درمانی نیاز داشته باشند. ما استعلام برخط اعتبار را از اول خرداد کلید زدیم و عدم نیاز به تمدید اعتبار دفترچه را اجرایی کرده بودیم، ولی از دفترچه‌ها کماکان استفاده می‌شد.» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: «اما در این مرحله اعلام کردیم به علت تعطیلی‌ها، اگر کسی برگه‌های دفترچه‌اش تمام شده می‌تواند باز هم خدمت دریافت کند. سازمان همه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را در مطب‌ها، درمانگاه، آزمایشگاه‌ها، تصویربرداری‌ها و... فراهم کرده است.»
سالاری افزود: «به دو طریق امکان نسخه‌نویسی وجود دارد. برای هریک از مراکز درمانی سامانه‌ای طراحی شده است که درمانگر می‌تواند نسخه را در آنجا بنویسد و یا خدمت مربوطه را ارائه کند. روش دوم این است که اگر مراکز درمانی خودشان سامانه‌ای دارند می توانند نسخه یا خدمت را در سامانه خودشان ثبت کنند که روی سیستم ما هم می‌نشیند اما هنوز شاید خیلی مراکز درمانی متصل نشده باشند.» وی ادامه داد: «در نهایت هیچ کدام از این دو امکان وجود نداشت پیش بینی کردیم که پزشک‌ها در سربرگ خود نسخه نویسی کنند. لذا با توجه به اینکه سامانه‌های داروخانه به تامین اجتماعی متصل است، دارو به بیمار داده می‌شود و از این حیث مشکلی ایجاد نمی‌شود و گام جدی‌تری به سمت حذف دفترچه‌ها است. آخرین گام‌های حذف دفترچه کاغذی را برمی داریم و امید است بتوانیم ظرف یکی دوماه آینده به طور کامل از این امکان استفاده کنیم.»
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در رابطه با تداوم عدم نیاز به دفترچه‌های درمانی و نوشتن دارو بر روی سربرگ پزشک، پس از محدودیت‌های کرونایی آذرماه اظهار کرد: «فعلا به این صورت پیش‌خواهیم رفت و اگر در اجرا مشکلی نداشته باشیم ادامه می‌دهیم تا جایی که دیگر نیازی به نوشتن دارو یا خدمت در سربرگ پزشک هم نباشد.مکررا از پزشکان می‌خواهیم نسخه نویسی الکترونیک را شروع کنند و مستقیم در سامانه نسخه نویسی کنند.» سالاری در ادامه با بیان اینکه از ابتدای خرداد ۵۰ میلیون مورد کاهش مراجعه داشتیم که بخش عمده‌ای مربوط به عدم نیاز به تمدید دفترچه بیمه است اظهار کرد: «در مجموع با هشت خدمت غیرحضوری شده در قالب طرح ۳۰۷۰، حدود ۱۲میلیون مورد مراجعه به شعب و کارگزاری‌ها در سراسر کشور کاهش پیدا می‌کند.»
وی در پاسخ به پرسشی درباره نیاز به انجام معاینات پزشکی برای انعقاد قرارداد بیمه اختیاری گفت: «برای خدمتی که امروز رونمایی شد، نیازی به معاینه پزشکی نداریم.»
آغاز طراحی برنامه نظام متمرکز تامین‌اجتماعی
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در رابطه با جزئیات برنامه عمل ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی برای آحاد مردم، گفت: «بحث ایجاد نظام متمرکز، دستور رهبری در جلسه شورای هماهنگی سران قوا بود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بلافاصله مکاتبه‌ای با رهبری و رئیس جمهور داشت و اعلام کرد که طراحی برنامه را شروع کرده‌ایم و در کوتاه‌ترین مدت ارائه خواهد شد.»
سالاری افزود: «ما هم به دنبال این تصمیم و دستور وزیر، جلساتی با همکاران و صاحبنظران ترتیب دادیم. در سنوات گذشته روی این موضوع کارهای علمی و پژوهشی انجام شده بود و نیاز بود با عنوان و هدف‌گذاری جدید تکمیل و منطبق شود. جلسات همچنان ادامه دارد. طرح اولیه‌ای استخراج شده اما سازمان تامین اجتماعی در این رابطه تصمیم گیرنده نیست بلکه تنها پیشنهاد دهنده است.»
وی تاکید کرد: «از نکات مورد توجه در این نظام متمرکز، حوزه صندوق‌های بازنشستگی، تجمیع و جلوگیری از پراکندگی صندوق‌های متعدد و توسعه پوشش است. البته تجمیع الزاما به معنای ادغام نیست و می‌تواند به معنای مدیریت کلان و متمرکز باشد. هرچند ممکن است در این مسیر، ادغامی هم با تاکید بر استقلال بیمه‌ها رخ دهد اما در مجموع سیاستگذاری واحد مدنظر است.»
سالاری ادامه داد: «محور دوم نظام متمرکز حوزه درمان است که اکنون پراکندگی در آن به چشم می‌خورد. ۴۵ میلیون بیمه شده درمان داریم، شمار کمتری از مردم هم تحت پوشش بیمه سلامت و چند صندوق دیگر هستند که برای آنها پیشنهادات جداگانه‌ای تعریف شده است.»
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی افزود: «محور سوم هم بیمه بیکاری است. سازمان در این باره متولی است و مسئولیت دارد. منتها دوگروه باقی می‌مانند که باید برای آنها چاره اندیشی شود. نخست شاغلین حرَف و مشاغل آزاد هستند که اگر بیکار شوند چگونه باید بیمه برای آنها پیش بینی شود. گروه دوم هم افرادی که شاغل نیستند و دولت باید از آنها حمایت کند که احتمالا کمک به آنها از جنس حمایتی بوده و بیمه‌ای نیست. ما در تصیم سازی‌ها مشارکت داریم و کار را فعالانه جلو می‌بریم.»
افزایش تعهدات دارویی تامین جتماعی
وی در واکنش به خبری مبنی بر خروج ۷۹ قلم دارو از شمول بیمه بازنشستگان گفت: «چنین چیزی نشنیده‌ایم و به دنبال اضافه کردن تعهدات هستیم. کاهش تعهدات ریالی نداریم. حتی در بحث کرونا داروهایی که مفید بوده‌اند را به فهرست داروهای تحت پوشش اضافه کرده‌ایم. روال ما برخلاف این است و چنین چیزی نه اتفاق افتاده و نه اتفاق می‌افتد.»
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین در رابطه با آخرین وضعیت طرح ارائه شده به دولت درباره بیمه بیکاری گفت: «به دنبال فرمایش رهبری در جلسه ستادملی کرونا سازمان بلافاصله طرحی را آماده کرد و وزیر رفاه طرح را به رئیس جمهور ارسال کرده است. بررسی‌هایی در ارکان دولت صورت گرفته و امروز جلسه کارگروه اقتصادی ستاد در همین باره برگزار می‌شود. این موضوع تنها بحث تامین اجتماعی نیست و برنامه‌ای کلان و فرابخشی است.»
سالاری همچنین با اشاره به بیمه‌های حمایتی برای برخی اقشار و صنوف که بخشی از حق بیمه را خود بیمه شده و بخشی را دولت به عنوان کارفرما بر حسب قوانین مصوب سنوات گذشته می پردازد گفت: «از جمله این گروه‌ها، کارگاه‌های تا پنج نفر شاغل و رسانه‌ها هستند. ما باید آمار کسانی که از حمایت دولت استفاده کنند را با دولت توافق کنیم و آنها باید سقف و تعداد را به ما اعلام کنند. طبق مقررات کسانی که آدرسشان تغییر می‌کرد و یا شرایط جدیدی پیدا می‌کردند چون به بارگذاری جدید اطلاعات نیاز بود، بیمه حمایتی شان متوقف می‌شد و به همین علت جامعه کارگری تا پنج نفر کارگاه و اصحاب رسانه ممکن بود با مشقت مواجه شوند که محدودیت را برداشته‌ایم.»
وی ادامه داد: «اکنون در کارگاه‌های تا پنج نفر شاغل و رسانه‌ها با جایجایی کارگاه و آدرس، بیمه قطع نمی‌شود. امید است درباره این کمک در روزهای آینده توافق و افراد جدیدی که می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند را بدون محدودیت اضافه کنیم.»

سپید
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: