کد خبر: ۲۶۸۰۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۲ - ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020November 21
افزایش گروه‌های ضد واکسن موجب کاهش جدی نرخ واکسیناسیون عمومی شده و جان میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان را در معرض خطر قرار داده است.
شفاآنلاین>سلامت>با نزدیک شدن زمان عرضه اولین واکسن کووید ۱۹، سه غول فناوری یعنی فیسبوک، توییتر و گوگل به همراه چندین سازمان‌ بررسی‌کننده واقعیت، همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز می‌کنند تا با استفاده از رویکردهای بهینه، مانع اطلاع‌رسانی اشتباه درباره واکسن شوند.

 به گزارش شفاآنلاين:این سه شرکت در حال حاضر نیز تدابیری را برای مقابله با محتوای ضد واکسن به کار گرفته‌اند. برای مثال شرکت فیسبوک در ماه اکتبر، نمایش تبلیغات ضد واکسن را ممنوع کرد. توییتر نیز از ماه مارس سال گذشته میلادی، هشدارهایی را در نتایج جستجوهای مرتبط با واکسن نمایش می‌دهد. یوتیوب نیز کانال‌ها و فایل‌های ویدیویی را که حاوی محتوای ضد واکسن هستند، بی‌اعتبار می‌کند.

با وجود این به اعتقاد متخصصان، این اقدامات کافی نیست. ماه ژوییهسال گذشته و چندین ماه قبل از پاندمی کووید ۱۹، بیش از ۶۰ مقام مسئول سازمان‌های سلامت عمومی از سراسر جهان در یک درخواست عمومی از غول‌های اینترنتی خواستند ادعاهای اشتباه و تاییدنشده درباره واکسن‌ها را تحت نظارت و کنترل قرار دهند تا مانع رشد جنبش های خطرناک ضد واکسن شوند.

به گفته این متخصصان، افزایش گروه‌های ضد واکسن موجب کاهش جدی نرخ واکسیناسیون عمومی شده و جان میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان را در معرض خطر قرار داده است.

البته پاندمی کووید ۱۹ بر آتش نظریه‌های توطئه درباره ویروس دامن زده و موجب تشدید اقدامات گروه‌های ضد واکسن شده است.

نقش پلتفرم‌های آنلاین در مدیریت این وضعیت بسیار مهم است. با وجود اقدامات و تدابیر پیشگیرانه فیسبوک، هنوز هم این پلتفرم میزبان هزاران گروه است که دست به انتشار محتوای ضد واکسن می‌زنند و هنوز هم می‌توان ویدیویی‌هایی را در یوتیوب یافت که حاوی این نوع محتوا هستند.

منظور از جنبش‌های ضد واکسن، اکراه یا امتناع عمومی بزرگسالان از انجام واکسیناسیون یا ممانعت از واکسیناسیون فرزندان در برابر بیماری‌های واگیردار، باوجود خدمات واکسیناسیون در جامعه است.

این رویکرد در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از ۱۰ تهدید فراگیر علیه سلامت عمومی معرفی شده است. تردید در واکسیناسیون، اساسا از بحث های عمومی پیرامون مشکلات و مسائل پزشکی، اخلاقی و حقوقی مربوط به واکسن‌ها ناشی می‌شود، اما این استدلال‌ها و مباحث ضد واکسیناسیون با اجماع قاطع علمی درباره ایمنی و اثربخشی واکسن‌ها در تضاد است.

قدمت این جنبش به دوران تولید اولین واکسن‌ها می‌رسد و فرضیه‌های محوری آن در گذر زمان تغییر یافته است، اما همواره گروه‌هایی را به سوی خودداری از واکسیناسیون هدایت کرده است. این وضعیت اغلب منجر به شیوع بیماری‌ها و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسیناسیون شده است.

انتظار می‌رود در نتیجه اقدام مشترک غول‌های اینترنت، پلتفرم‌های اینترنتی، راهکارهای جدید و موثری را برای مقابله با اطلاع‌رسانی اشتباه و همچنین شناسایی گزارش‌ها و اخبار گمراه کننده پیش از انتشار آنلاین، توسعه دهند. این اقدامات زمینه را برای ورود واکسن کووید ۱۹ مهیا می‌کند.

پیشگامان تولید واکسن کووید۱۹ تا کنون عملکردی بسیار بهتر از آنچه تصور می‌شد، داشته‌اند. هفته گذشته، دو شرکت فایزر و بایون‌تک میزان کارآیی واکسن مشترک خود را ۹۵ درصد اعلام کردند. شرکت مدرنا نیز اعلام کرد واکسنی با کارآیی ۹۴.۵ درصد تولید کرده است.

این میزان برای واکسن اسپوتنیک که در روسیه تولید شده، بیش از ۹۰ درصد اعلام شده است؛ این در حالی است که سازمان غذا و داروی آمریکا چندی قبل اعلام کرد اگر واکسنی با کارآیی ۵۰ درصد تولید شود، مجوز تولید ضروری آن را صادر خواهد کرد.

هم اکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از ۵۷ میلیون و  ۹۰۰ نفر عبور کرد که از این تعداد بیش از یک میلیون و ۳۷۰هزار نفر جان باخته‌اند.

آمریکا دراین میان با بیش از ۱۲ میلیون و ۲۷۰ هزار مبتلا به کووید۱۹ و بالغ بر ۲۶۰ هزار جان باخته، کانون این بیماری در جهان است.

به گزارش ایرنا، طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، شمار جان‌باختگان قطعی بیماری کووید۱۹ به ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر رسیده است.

استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز و استان های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

برچسب ها: واکسن ، کویید19 ، فناوری
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: