کد خبر: ۲۶۷۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - 2020November 19
کتاب در افزایش ضریب دانایی و در نهایت توانایی جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و باید برای رسیدن به توانایی آن را نخستین پله نردبان دانایی قرار دهیم.

 شفاآنلاین>سلامت>نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به شیوع کرونا و ضرورت رعایت در خانه ماندن اشاره کرد و گفت: می‌توان با فرصت گذاشتن برای مطالعه کتاب به همراه فرزندان، ضمن غنی‌سازی اوقات فراغت، فصل خطر کرونا را به فصل خاطره تبدیل کرد.

به گزارش شفاآنلاین:غلامرضا منتظری با تاکید بر اینکه نمایشگاه کتاب تهران به عنوان مرجع، جایگاه و اهمیت خاص خود را دارد، اظهار کرد: اگر چه به دلیل شیوع کرونا این رویداد مانند سال‌های گذشته برگزار نمی‌شود و در این شرایط توصیه شده «همه در خانه بمانند»، می‌توان با هوشمندی و نظرسنجی از فرزندان و تهیه کتاب‌های مورد علاقه آنها، با فرصت گذاشتن برای مطالعه کتاب، ضمن غنی‌سازی اوقات فراغت در منزل، فصل خطر کرونا را به فصل خاطره تبدیل کرد.

*باید گوی سبقت کتابخوانی را در جهان برباییم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه گفت: مفتخریم که معجزه جاودان پیامبر اکرم (ص) از جنس فرهنگ و کتاب است و در این کتاب به قلم و میراث ماندگارش سوگند یاد شده و بر اساس آموزه‌های آن اندیشمندان و عالمان و متفکران بر دیگران فضیلت و برتری پیدا کرده‌اند.

وظیفه و رسالت ما به عنوان کشوری با تمدن اسلامی و ایرانی در ترویج فرهنگ مطالعه و ارتقا تراز دانایی و توانایی جامعه، بیش از دیگران است و باید گوی سبقت را در این زمینه از دیگران در جهان برباییم.

منتظری کتاب را ارزشمندترین عناصر تحول فکری و فرهنگی دانست و گفت: کتاب در افزایش ضریب دانایی و در نهایت توانایی جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و باید برای رسیدن به توانایی آن را نخستین پله نردبان دانایی قرار دهیم.

*در خانه‌ هر ایرانی باید یک قفسه اختصاصی کتاب کودکان وجود داشته باشد

منتظری ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در خانواده، مدرسه و در جامعه را مهم توصیف کرد و افزود: در مرحله اول برای ترویج این فرهنگ خانواده نقش بسزایی دارد، فرزندان یک خانواده از همان دوران کودکی و تحصیل ابتدایی باید با کتاب انس بگیرند و با کتاب دوست شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در خانه‌ هر ایرانی باید یک قفسه و گنجه اختصاصی هر چند کوچک، برای کتاب کودکان وجود داشته باشد، و این کتابخانه باید هویت‌سازی شود و به فرزندان مسئولیت داده شود که برای گنجینه کتاب اختصاصی خود دلسوزی کنند.

منتظری بیان کرد: پدران و مادران هر چند وقت یکبار باید با فرزندان خود به کتاب‌فروشی بروند و از خود بچه‌ها سوال کنند که چه کتابی برای آنها بخرند، آنها باید فرصت‌هایی را هم برای کتاب‌خوانی در منزل سپری کنند، تا فرزندان ببینند و در ذهن آنها به عنوان الگو نقش ببندد تا در آینده همین روش را در زندگی خود ادامه دهند.

*ضرورت تنوع و تعدد کتاب در کتابخانه مدارس

منتظری به نقش مدرسه در توسعه و ترویج کتابخوانی اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزان آموزش‌وپرورش باید از دو وجه کمی و کیفی به کتابخانه‌های مدارس توجه کنند، زمانی که دانش‌آموزان به کتابخانه مدرسه مراجعه کنند، اگر کتابخانه از تنوع و تعدد عنوان برخوردار نباشد، به عطش آنها نمی‌توان پاسخ داد و در مدت زمان کوتاهی دانش‌آموزان انگیزه‌ خود را برای ورود به کتابخانه مدرسه از دست خواهند داد.

وزارت آموزش‌وپرورش با همکاری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی باید کتابخانه‌های مدارس را مجهز کنند تا نیازهای علمی و فرهنگی و سلیقه‌ای دانش‌آموزان برطرف شود.

وی کتاب را یک محصول فرهنگی و هدیه‌دادن کتاب را یک فرهنگ توصیف کرد و گفت: برای هدیه‌دادن محصولات فراوانی وجود دارد، اما اگر به فرزندان کتاب هدیه داده می‌شود از آنها باید بپرسیم چه کتابی دوست دارند؛ من به اندازه توان خود به همکاران و دوستان و نزدیکان خود کتاب هدیه می‌دهم.

*کتابخانه و کتابدار به اندازه کافی نداریم

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی، نمایشگاه‌های کتاب را سفره بزرگ فرهنگی و معنوی که غذای روح انسان‌ها را تامین می‌کند توصیف کردو افزود: نمایشگاه‌های کتاب استانی از اقدامات ارزشمند وزارت فرهنگ است که از سال‌های گذشته آغاز شده است، این نوع نمایشگاه‌ها در استان‌ها باید بیشتر تقویت شوند زیرا دسترسی به کتاب‌ها برای علاقه‌مندان به سهولت فراهم می‌شود و اینکه سفر به تهران انجام نمی‌شود و هزینه‌ها برای علاقه‌مندان حوزه کتاب را کاهش می‌دهد.

برچسب ها: خطر ، کرونا ، کتاب خوانی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: