کد خبر: ۲۶۷۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - 2020November 07
بهروز برومند-فوق‌ تخصص‌ بیماری‌های کلیه-
این‌گونه گردشگران با ازدحام ناگهانی و بدون ماسک و نگه‌نداشتن فاصله از یکدیگر، ناگزیر به‌گونه‌ای نگران‌کننده بیماری کرونا را در ایران زیادتر خواهند کرد.
شفاآنلاین>سلامت>هم‌میهنان گرامی با درود و آرزوی تندرستی برای همه شما، پس از 9 ماه دوری ناخواسته از ایران و دور‌ماندن از شما پیش از پیدا‌شدن کرونا، خوشبختانه توانستم در روز شنبه دهم آبان سال 1399 خورشیدی به میهن بازگردم تا با شما همراه باشم. در روزهای آخر، بسیاری با نگرانی به من می‌گفتند که میزان کرونا در ایران بسیار زیاد شده و بهتر است برای بازگشت به ایران درنگ کنم. پاسخ من همواره آن بود که درست در همین روزهای دشوار، باید همدرد هم‌‌میهن‌های آزرده بود. هنگام خارج‌شدن از هواپیمای هما در ساعت هشت شب در فرودگاه امام، ناگهان با دیدار بسیار نگران‌کننده نزدیک به چند صد مسافر که به ایران آمده‌اند، برخورد کردم. نزدیک بود با همسرم زیر دست‌و‌پای نام‌بردگان خرد شویم. بدون شک آنها با هم فاصله اجتماعی نداشتند و برای ما هم دور‌شدن از آنان ممکن نبود. هیچ‌یک ماسک به صورت نداشتند و در همان برخورد نخست، هر دو ماسک (N95 و روی آن ماسک دوم) از صورت من به زمین افتاد. من بیش از آنکه نگران خود و همسرم برای رفتن به زیر دست‌و‌پای این مسافران باشم، دژم شدم که دریافتم چنین هجوم‌هایی همه کوشش‌های همکاران ستاد مبارزه با کرونا را بی‌اثر می‌کند و یکی از ریشه‌های زیاد‌شدن بروز کرونا همین دیدارهاست. این‌گونه گردشگران با ازدحام ناگهانی و بدون ماسک و نگه‌نداشتن فاصله از یکدیگر، ناگزیر به‌گونه‌ای نگران‌کننده بیماری کرونا را در ایران زیادتر خواهند کرد. شاید گروهی بر این باور باشند که این گردشگران ارز به کشور وارد خواهند کرد! ولی درست آن است که ورود این افراد به ایران با پایین‌بودن ارزش ریال در برابر دلار، برای آنان بزرگ‌ترین موهبت است. این گردشگران، کارهای دندان‌پزشکی و دیگر نیازها را در ایران بسیار ارزان به دست می‌آورند و خدمات درمانی برای آنان نزدیک به رایگان است. دیگر آنکه با تفاوت ارزش ریال و دلار، پوشاک و مواد خوراکی‌ای را که به آن نیاز دارند و در ایران برای آن سوبسید داده شده، بسیار ارزان به دست می‌آورند. زیان خریدهای این گردشگران در ایران، گران‌شدن خوراکی‌ها و پوشاک بوده و از این رهگذر نیز فشار به تهیدستان را بیشتر می‌کند. به‌درستی باید گفت که پیامد این دیدارها، قاچاق بی‌سر‌و‌صدای سرمایه‌های کشور به کشورهای همسایه است و برای ایران هیچ سودی ندارد. پیشنهاد من آن است که برای پیشگیری از شیوع روزافزون کرونا، دست‌کم این دیدارهای بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی محدود شود. از بلای کرونا به دور باشید.
برچسب ها: فوق تخصص ، کلیه ، ماسک
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بهروزبرومند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
0
0
بادرود و سپاس از کوشش های روشنگرانه ای که شفاآنلاین برای کاستن از بروز کرونا می نماید، پس از نوشتن این نامه پاسخی در فضای مجازی پیرامون چرائی این ازدحام داده شد که بدرستی عذر بدتر از گناه بوده است. روشن شد یکی از دلائل ازدحام راهرو های ورودی فرودگاه بستن یکی از دوبال ورودی فرودگاه امام میباشد..این توجیح میرساند که برنامه ریزان فرودگاه متوجه نیستند که ازدحام نگهانی چند صد نفر(برپایه گفته خودشان پاره از زمان ها تا هشت صد نفر) مسافری که شتاب دارند به بیرون برسند چه اندازه از نظر بروز بیشتر کرونا خطرناک میباشد..دست کم اگر نمیشود از سفر عراقی ها و دیگر همسایگان که برای سود بردن از ارزش دلار خود به ایران میآیند پیشگیری کنند بهتراست هر دوبال فرودگاه را باز نگه دارند تا هجوم ناگهانی شانه به شانه مسافران شیوع کرونا را بیشتر ننماید.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: