کد خبر: ۲۶۵۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - 2020September 28
کادر بهداشت و درمان کشور این روز‌ها شرایط سختی را سپری می‌کند، بدون حمایت از مدافعان سلامت نمی‌توان امیدوار بود که بتوان بر این ویروس غلبه کرد. حتی کشور‌های پیشرفته و سرمایه دار نیز در چالش کرونا گرفتار شده‌اند.

شفاآنلاین>سلامت> دلیل این که چرا دولت بودجه اختصاص یافته از صندوق ملی توسعه را به وزارت بهداشت نمی‌دهد، هر چه باشد قابل توجیه نیست.

هفت ماه پیش بنا بر درخواست دولت از رهبر معظم انقلاب برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی جهت کمک به بخش درمان کشور در شرایط شیوع ویروس کرونا، حضرت آیت الله خامنه‌ای با این درخواست موافقت کردند.

قرار بر این بود که این مبلغ صرف هزینه‌های مبارزه با ویروس کرونا شود که همه نواقص، ضعف‌ها و کمبود‌های موجود را تحت پوشش قرار می‌داد.

از آن زمان تاکنون دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بار‌ها نسبت به اختصاص ندادن این کمک مالی به وزارت بهداشت انتقاد کرده و خواهان پرداخت این مبلغ شده است تا بتوان در این شرایط بحرانی، اندکی به اوضاع بهداشت و درمان، کادر درمانی و تهیه نیاز‌های این بخش بهبود بخشید.

کادر بهداشت و درمان کشور این روز‌ها شرایط سختی را سپری می‌کند، بدون حمایت از مدافعان سلامت نمی‌توان امیدوار بود که بتوان بر این ویروس غلبه کرد. حتی کشور‌های پیشرفته و سرمایه دار نیز در چالش کرونا گرفتار شده‌اند.

وزیر بهداشت و یارانش در جبهه نبرد نیازمند تدارکات و لجستیک هستند، اگر به هر دلیلی نتوان از آن‌ها پشتیبانی کرد، زمینگر می‌شوند، مانند رزمنده‌ای که در جبهه حضور دارد و چشم انتظار رسیدن آب و غذا، تجهیزات و مهمات است، اما هر چه منتظر می‌شود، واحد پشتیبانی از خط مقدم، کاری انجام نمی‌دهد و حمایت نمی‌کند. نتیجه چه خواهد شد؟

روز گذشته آقای نمکی وزیر بهداشت در سخنانی گفت که دیگر گلایه نمی‌کند.

 
تاکنون تنها ۲۸ درصد از کمک اختصاص داده شده به وزارت بهداشت پرداخت شده است.
 
وزیر بهداشت گفته؛ «رئیس کل بانک مرکزی قسمت اندکی از مبلغی که از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته بود، آزاد کرد، اما مدام صبوری می‌کردیم که خدایی نکرده این پول را وارد بازار نکنیم تا چرخش آن باعث تغییر در پایه پولی شده و دلار دچار نوسان شود؛ در نتیجه گفتم همین میزان را هم برگردانید.»
 
آقای نمکی! وظیفه شما در وزارت بهداشت و درمان نگرانی از تغییر پایه پولی کشور نیست.
 
کمکی که از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با بیماری کرونا اختصاص داده شده، قرار نیست وارد بازار ارز شود، حتی اگر هم بر پایه پولی کشور تأثیر گذار باشد، وزیر بهداشت نباید نگران باشد، این وظیفه رئیس بانک مرکزی و دستگاه زیر مجموعه او است، ضمن آن که پایه پولی کشور آنقدر ضعیف شده است که اکنون دلار نزدیک به کانال ۳۰ هزار توان رسیده است و با ورود این یک میلیارد دلار اتفاقی نخواهد افتاد.
 
ارز اختصاص یافته به وزارت بهداشت، برای کمک به جبهه مدافعان سلامت در راه مقابله با ویروس کرونا است، اگر در جای دیگری هزینه شود بر بازار ارز تآثیر می‌گذارد و باعث تغییر در پایه پولی کشور می‌شود.
 
کادر درمانی کشور تحت فشار است، افزایش فشار بدون حمایت و پشتیبانی، آن‌ها را از پا در می‌آورد.
 
کادر درمان به ویژه پرستاران مطالبات عقب افتاده دارند، در کنار آن هزینه‌های بیمارستانی به خاطر بیماری کرونا افزایش زیادی داشته و برای تأمین هزینه‌ها قطعاً نیازمند تزریق بودجه است.
 
اگر کمک مالی به بخش درمان انجام نشود، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد.
 
ایران اکنون در شرایط وخیم کرونایی است، در تهران با کمبود تخت بیمارستانی روبرو هستیم، افزایش مبتلایان فشار مضاعفی را بر کادر بهداشت و درمان وارد کرده است.
 
کمبود‌ها اکنون نمایان‌تر شده و اگر این روند ادامه داشته باشد، وضعیتی برخی از کشور‌ها به آن دچار شدند، گریبان ما را نیز خواهد گرفت.
 
وزیر بهداشت اتفاقاً باید اصرار و تأکید بیشتر برای پرداخت کمکی که تصویب و اختصاص یافته، داشته باشد.
 
حتی اگر او گلایه نزد رهبر معظم انقلاب ببرد بجاست.
 
نگرانی آقای وزیر بهداشت به خاطر پایه پولی بی مورد است، او باید نگران کادر درمان و مردم باشد. این سخن آقای نمکی درست نیست که گفته همکاران من اگر حقوق هم نگیرند کار می‌کنند! چرا نباید حقوق بگیرند؟! چرا مبلغ تخصیص یافته را پس دادید؟
 
اوضاع اقتصادی که وخیم است، حداقل بخش بهداشت و درمان را با اختلافاتی که در دولت وجود دارد، دچار بحران نکنید که دود آن به چشم مردم می‌رود. در این میان مردم چه گناهی کرده‌اند؟میزان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: