کد خبر: ۲۶۴۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - 2020September 21
اغلب تصور بر این است که سیستم ایمنی بدن تنها در مورد مشکلات جسمی کارایی دارد اما به تازگی ارتباط تقویت سیستم ایمنی و مقدمات پیشگیری از افسردگی در افراد به اثبات رسیده است.
شفاآنلاین>اجتماعی>به  تازگی مجله "Science Immunology" نتایج یک تحقیق را به چاپ رسانده که در آن به نقش سلول‌های ایمنی "اینترفرون گاما"(Interferon gamma) که وظیفه کنترل واکنش‌های سیستم ایمنی بدن را دارد، در پیشگیری از افسردگی اشاره شده است.

شفاآنلاین: دانشمندان دانشگاه ییل واکنشهای خود ایمنی در بدن انسان را مورد ارزیابی قرار دادند و با مقایسه سلول‌های سیستم ایمنی بیماران مبتلا به ام‌اس و افراد سالم به این نتیجه رسیدند که سلول‌های ایمنی می‌توانند نقش مهمی در  حفظ سلامت روحی  انسان داشته باشند.

اما به طور دقیقتر سلول‌های ایمنی "اینترفرون گاما"(Interferon gamma) و سلول‌های تی اگر عملکرد درستی نداشته باشند موجب افسردگی می‌شوند، در واقع در آزمایش بر روی موشها عملکرد این سلولها متوقف شد و در نهایت علائم افسردگی در موشها به وجود آمد.

در بیماریهایی که ناشی از ضعف عملکرد خود ایمنی هستند مانند بیماری ام‌اس، سلول‌های تی توانایی تکثیر شدن را از دست می‌دهند هر چند که ظاهری مشابه سلول تی در افراد عادی داشته باشند.

تسنیم

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: