کد خبر: ۲۶۳۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 12
کرونا یک پدیده نوظهوری است که از دید دانشمندان به عنوان یک بحران عمیق نامبرده می‌شود به گونه‌ای که حتی آینده جامعه بشری را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین باید در سطح ملی، جهانی و پزشکی برنامه ریزی انجام دهیم
شفا آنلاین>اجتماعی>سلامت>مصطفی معین نسبت به برخی اظهار نظرات در رابطه با کرونا واکنش نشان داد.

به گزارش شفا آنلاین: مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی صبح روز چهارشنبه (22 مردادماه) در نشستی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

پزشکان عمومی بیشترین شهیدان را در راه سلامت دادند

معین در ابتدای این نشست گفت: کرونا یک پدیده نوظهوری است که از دید دانشمندان به عنوان یک بحران عمیق نامبرده می‌شود به گونه‌ای که حتی آینده جامعه بشری را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین باید در سطح ملی، جهانی و پزشکی برنامه ریزی انجام دهیم.

او افزود: جامعه پزشکی به دلیل اخلاق حرفه‌ای و اعتمادی که جامعه به آنها داشته در خط مقدم بوده و بیشترین تلفات را داده است به گونه‌ای که بیش از 10 هزار مبتلا بین آنها وجود داشته که البته ممکن است این آمار چندبرابر باشد چون برخی افراد ناقل هستند یا به شکل خفیف مبتلا شدند.


معین تصریح کرد: پزشکان عمومی، متخصصان بیهوشی و پزشک زنان تاکنون بیشترین تلفات را داشته اند.


معین در پاسخ به سوال درخصوص میزان تخلفات جامعه پزشکی گفت: خوشبختانه جامعه پزشکی کمترین تخلفات را دارد آن هم به دلیل قداست طب و سوگندنامه پزشکی است که پزشکان به آن قسم می‌خورند.

او افزود: مانند تمام حرفه‌ها، در جامعه پزشکی هم تخلفاتی وجود دارد که ما با همه آنها برخورد کردیم و از این به بعد هم اگر تخلفی شناسایی شود با آن برخورد جدی صورت می‌گیرد اما جوسازی‌هایی که با ناآگاهی یا گرایش‌های سیاسی انجام می‌شود، باعث شده مردم نسبت به جامعه پزشکی بی اعتماد شوند که این فقط به مردم و بیماران آسیب می‌رساند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درمورد ادعاهایی که درخصوص کشف درمان کرونا مطرح می‌شود، گفت: معمولا در شرایط بحرانی شبه علم‌هایی رایج می‌شود که اصلا صحت ندارند.

او افزود: از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است عده ای زیادی آگاهانه یا ناآگاهانه در فضای مجازی شبه علم‌هایی را منتشر کردند که شونده باید درمورد آنها عاقلانه عمل کند.

معین تصریح کرد: بسیاری از این روش‌های درمان خرافه هستند مانند ادعاهای  یک آیت الهی که روش درمان امام کاظم (ع)، روغن بنفشه و... را مطرح کرد که اصلا تایید شده نیست و توقع ما این است که مردم سواد سلامت خود را بالا ببرند تا گول هر حرفی را نخورند.

او افزود: رسانه‌ها هم وظیفه اطلاع رسانی درست دارند که اگر این کار را به درستی انجام دهند قطعا در افزایش سواد سلامت مردم موثر است و باعث می‌شود هرکسی نتواند هر ادعایی را مطرح کند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی یا پیش بینی از شیوع بیش از پیش بیماری کرونا در فصل پاییز گفت: به دلیل آلودگی هوا و مشکلات قلبی و ریوی که در نتیجه آن به وجود می‌آید؛ همچنین شیوع آنفولانزا حتما در فصل پاییز باید منتظر مشکلات زیادی باشیم مخصوصا اینکه بعد از تعطیلات ماه‌های محرم و صفر قرار می‌گیریم.

او افزود: به اعتقاد بنده عزاداری محرم و صفر باید در منازل و از طریق فضای مجازی انجام شود چون هرگونه تجمع خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد بنابراین انتظار می‌رود مراجع عظام تقلید مانند آیت الله سیستانی حکمی صادر کنند تا مردم عزاداری را در منازل انجام دهند تا در فصل پاییز با سیل عظیم بیماری مواجه نشویم.

معین اظهار کرد: کشور باید یک برنامه راهبرد علمی قوی داشته باشد و در کنار آن منابع مالی و تجهیزاتی ارائه دهد چون تا سال‌ها قرار است با این ویروس زندگی کنیم.

خوشبختانه بیماران تنفسی بیشتر از دیگران در خطر قرار نگرفتند

معین درخصوص آسیب پذیری افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، گفت: قاعدتا افرادی که بیماری زمینه‌ای مزمن دارند مانند دیابت، بیماری‌های تنفسی، آسم و... در برابر کرونا آسیب پذیرترهستند اما خوشبختانه برخلاف پیش بینی ما  بیمارانی که آسم و آلرژی دارند بیشترین از بقیه درخطر قرار نگرفتند مگر افرادی که بیماری کنترل نشده دارند و تحت درمان قرار نگرفتند.

او با تاکید بر مشارکت مردم گفت: در همه بحران‌ها از جمله سیل، زلزله، آتش سوزی، کرونا و... مشارکت عمومی نقش بسیار مهمی دارد است درواقع سه ضلع حکومت، جامعه مدنی و شهروندان باید در ارتباط تنگاتنگ قرار بگیرند تا بحران سریعا تحت کنترل قرار گیرد.

معین بیان کرد: اینکه می‌گویند در یک کشوری دیگر کرونا وجود ندارد به این معنی نیست که مسئولان آن کشور باعث این اتفاق شدند بلکه مشارکت مردم از جمله رعایت اصول بهداشتی بسیار تاثیر گذار است.

معین ادامه داد: سازمان نظام پزشکی در طول این مدت در سایت خود آموزش‌هایی را قرار داده است تا سواد بهداشتی مردم افزایش پیدا کنند.

پرستاران به زودی استخدام می‌شوند

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درخصوص استخدام پرستاران گفت: پرستاران مظلوم‌ترین قشر در کادر درمان هستند که انشاالله با طی شدن روند استخدامی، گوشه‌ای از زحمات آنها را جبران کنیم.

معین درمورد کمبود امکانات مالی گفت: بیش از همیشه به امکانات مالی نیاز داریم و درخواست‌مان این است که همه نهادهای عمومی، غیردولتی، مدنی و... کمک به بحث کرونا را در اولویت قرار دهند  باید در اختیار کرونا قرار گیردو  این را اولویت قرار دهند چون نیازمند کمک جدی هستیم.

او درخصوص روز پزشک گفت: امسال به دلیل شرایط خاصی که در کشور وجود دارد بسیار باشکوه روز پزشک را برگزار می‌کنیم تا قدردانی از زحمات آنها در این روزهای پرتنش باشد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی درخصوص رزیدنت‌ها گفت: رزیدنت‌ها از جمله گروهی هستند که همیشه بیشترین زحمت را می‌کشند و کمترین حقوق و مزایا را دریافت می‌کنند اما ما در سازمان نظام پزشکی نهاد اجرایی نیستیم که بتوانیم حقوق آنها را افزایش دهیم و این کار برعهده دولت و وزارت بهداشت و درمان است اما همیشه تاجایی که در توانمان است سعی کردیم از آنها پشتیبانی کنیم.

او افزود: سامانه‌ای را راه اندازی کردیم که آنها بتوانند مشکلاتشان را با ما درمیان بگذارند همچنین بارها درخواست دادیم که تسهیلات بیشتری به آنها ارائه شود.

پرستاران و پزشکان باید هزینه درمان خود را بپردازند

معین درخصوص هزینه‌های پرستاران و پزشکان درصورت ابتلا به کرونا گفت: پرستاران و پزشکانی که مبتلا به کرونا می‌شوند باید هزینه درمان خود را بپردازند دلیل آن هم این است که دولت بودجه کافی ندارد و به اصطلاح کفگیر آن به ته دیگ خورده است.

او افزود: مطلوب ما این است که هزینه های درمان برای این قشر به حداقل برسد و بیمه‌ها فعال‌تر از همیشه عمل کنند تا هزینه بالایی به بیماران تحمیل نشود.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی  تصریح کرد: طبق دستور مقام معظم رهبری کارد درمانی در این راه فوت کنند، شهید محسوب می‌شوند و انشالله آیین نامه دولت درخصوص این موضوع به خوبی اجرا شود.

نمی‌توان به واکسن روسیه اعتماد کرد

معین درخصوص تولید واکسن کرونا در روسیه گفت: به شخصه اطمینان زیادی به واکسن کرونا که در روسیه تولید شده است، ندارم و فکر می‌‎کنم واکسن تولید شده در دانشگاه آکسفورد قطعیت بیشتری دارد.

او درمورد افزایش بیماری‌ها گفت: ویروس کرونا باعث شده همه بیماری‌ها افزایش پیدا کند به گونه‌ای که آلرژی 50 درصد بیشتر شده است.


رئیس شورای عالی نظام پزشکی بیان کرد: در فضای مجازی و نشریات گفته‌های فراوانی درمورد دست ساز بودن ویروس کرونا مطرح شده است که تاکنون اثبات نشده است اما به نظر من این ویروس به دلیل تغییرات زیست محیطی که طی 200 سال اخیر اتفاق افتاده، به وجود آمده است.برنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: