کد خبر: ۲۶۲۸۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 10
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: کودکان مبتلا به کرونا باید از اثرات مخرب این بیماری آگاه شده و در صورت افزایش اختلال اضطراب آنها از روانپزشکان بهره گیرند.

شفاآنلاین>سلامت>مهشید رابطیان  درباره چگونگی برخورد والدین با کودکان مبتلا به کرونا اظهار داشت: کودکان و نوجوانان در صورت ابتلا به این ویروس باید با اثرات بیماری بر دیگران آشنا شوند. به عبارت دیگر علل دوری از دوستان و نزدیکان و قرنطینه خانگی باید با زبان ساده برای آنان توضیح داده شود.

به گزارش شفاآنلاین: رابطیان ادامه داد: همچنین اضطراب و تنش والدین در برخورد با فرزندان باید کنترل شود؛ گاه ویروس کرونا در کودکان با علائم بالینی همراه نمی‌شود، اما اضطراب و نگرانی پدر و مادر بر فرزندان اثرگذار و سبب بروز اضطراب در کودک می‌شود.

این متخصص اعصاب و روان خاطرنشان کرد: در برخی کودکان اما بیماری‌های زمینه‌ای، اختلالات اضطرابی و ژنتیک موجب بروز آسیب‌های روحی می‌شود. این کودکان در صورت ابتلا به ویروس کرونا نیازمند مداخلات روان‌درمانی و دارودرمانی می‌شوند.

رابطیان افزود: گاه نیز قرنطینه خانگی، شست وشوی مداوم دست‌ها، اضطراب و نگرانی پدر و مادر، ابتلا به ویروس کرونا بدون علائم بالینی کودک و نوجوان را دچار کم‌خوابی، بی‌قراری، خشونت و پرخاشگری و بی‌حوصلگی می‌کند؛ سطح اضطراب این کودکان نیز عمدتا افزایش یافته و نیازمند مداخلات روان‌پزشکی است.

به گفته این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، ویروس کرونا به عنوان یک بیماری ناشناخته گاه بر مغز نیز اثرگذار و سطح اضطراب آدمی را افزایش می‌دهد.

رابطیان همچنین با اشاره به اختلال اضطراب بیماری ادامه داد: مشاهده بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمان از طریق تلویزیون و ابتلا دوستان و نزدیکان نیز می‌تواند سبب اضطراب، افسردگی و وسواس‌های شدید شود که این آسیب‌ها هم به طور حتم نیازمند معالجه و درمان است.

شفاآنلاین را در اینستاگرام هم دنبال کنید

وی یادآور شد: در حال حاضر با تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی، هنری، ورزشی و قرنطینه خانگی استفاده کودکان و نوجوانان از کامپیوتر و تلویزیون افزایش یافته است؛ این کودکان باید توسط والدین با برعهده‌گیری برخی تکالیف و مسئولیت‌ها نظیر آشپزی و... از استفاده افراطی اینترنت و فضای مجازی و تلویزیون دور شوند.

ایرنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: