کد خبر: ۲۶۲۸۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۶ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 09
در روزهای کرونایی سالخوردگان آلزایمری به دلیل نقص شناختی که دارند، بیش از سایرین نیازمند مراقبت هستند.

شفاآنلاین>سلامت> آلزایمر مهمان ناخوانده‌ای است که کسی از آمدنش به زندگی سالمندان خوشحال نمی‌شود.

به گزارش شفاآنلاین:بالا رفتن سن در برخی از سالمندان با ظهور بیماری آلزایمر همراه شده و ابتلای فرد سالمند به فراموشی، ضرورت افزایش مراقبت بیش از پیش از او را ایجاد می‌کند. حفظ سلامتی بیمار دچار شده به آلزایمر مسئله‌ای فراتر از مراقبت از سالمندان عادی به شمار می‌رود.

کاهش توانایی سالمند در به یادآوری خاطرات زندگی گذشته خود و همچنین غریبه شدن نزدیکان و دوستان او برای فردی که به آلزایمر مبتلا شده است و به عبارتی به سرقت رفتن بانک خاطرات ارزشمند فرد سالمند به دلیل آلزایمر، او را کلافه و دچار افسردگی می‌کند.

ناتوانی سالمندان آلزایمری در بهداشت فردی، خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد

بیمار مبتلا به آلزایمر به دلیل فراموشی ایجاد شده، در بسیاری از موارد حتی کوچکترین توانایی در مراقبت از خود ندارد و از این رو نیازمند دیگر مراقبتی اطرافیان و نزدیکان خود می‌شود، بر خلاف گذشته که فردی مستقل بوده است، در این دوران باید به دیگران تکیه کند.

احسان شریفی‌پور متخصص مغز و اعصاب گفت: به طور نسبی سالمندان یکی از بیشترین گروه‌هایی هستند که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند و  در این میان سالخوردگان مبتلا به آلزایمر به دلیل نقص شناختی که به آن دچار هستند، بیش از سایر سالمندان به مراقبت نیاز دارند.

او اضافه کرد:  سالمندانی که دارای آلزایمر هستند در بسیاری از موارد بهداشت فردی را به درستی رعایت نمی‌کنند و همچنین به رعایت مراقبت‌های اجتماعی نیز توجه چندانی ندارند که این معضلات آن‌ها را بیشتر در برابر خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار می‌دهد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: وجود بیماری آلزایمر و فراموشی  در برخی از سالمندان باعث می‌شود تا نتوانند به درستی وجود درد، ناراحتی و علائم بیماری کرونا که در خود حس می‌کنند را بیان کنند و در بسیاری از موارد دچار افت هوشیاری و ضعف شدید شده و در نهایت به بیمارستان منتقل می‌شوند.

شریفی پور تصریح کرد: عوامل مطرح شده درباره بیماران آلزایمری که به کرونا مبتلا می‌شوند ضرورت رسیدگی و مراقبت از آن‌ها را نسبت به دیگر سالمندان دو چندان می‌کند و اعضای خانواده یا پرستاران چنین افرادی باید دقت بیشتری در امر نگهداری از آن‌ها صرف کنند.


درصد بالایی از مرگ و میر بیماران کرونایی مربوط به سالمندان است

شریفی‌پور گفت: در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی در مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر و ابتلای او به بیماری کرونا، احتمال طولانی شدن دوره درمان و فوت او وجود دارد. در حال حاضر کشورهایی مثل انگلستان و سوئد با این معضل مواجه هستند.

شفاآنلاین را در اینستاگرام هم دنبال کنید

او تاکید کرد: تا بهبود شرایط فعلی که بیماری کرونا در جامعه ایجاد کرده است باید مراودات و رفت و آمدهای سالمندان با دقت نظر بیشتری صورت گیرد.

این نورولوژیست همچنین بیان کرد: متاسفانه درصد بالایی از مرگ و میر بیماران کرونایی به ویژه در کشورهای اروپایی و آمریکایی در خانه سالمندان رقم خورده است و این اتفاق تلخ، توجه بیشتر مسئولان شاغل در حوزه سالمندان به حفظ و تامین بهداشت آن‌ها را می‌طلبد.

باشگاه خبرنگاران جوان

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: