کد خبر: ۲۶۲۳۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - 2020July 30
با توجه به اینکه امسال روزجهانی انتقال خون با روز عرفه مصادف شده است از بهبودیافتگان کرونا درخواست می‌کنیم به شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسمای خود را اهدا کنند
شفاآنلاین>سلامت>شیر حاجی بیگی گفت: بهبودیافتگان کرونا به شکرانه سلامتی در روز عرفه پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

به گزارش شفاآنلاین:بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران به مناسبت روز انتقال خون در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: با توجه به اینکه امسال روزجهانی انتقال خون با روز عرفه مصادف شده است از بهبودیافتگان کرونا درخواست می‌کنیم به شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسمای خود را اهدا کنند.

وی درباره اهدا پلاسما توسط بیماران بهبود یافته کرونا گفت: طی چهار ماه اول سال، ۴۵۶۶ نفر از بهبود یافتگان، جهت انتقال پلاسما به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده اند و حدود ۳۵۹۵ واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان مراجعه در استان‌های تهران، خوزستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و اصفهان بوده است. افرادی که از بیماری کرونا بهبود پیدا کرده اند و ۲۸ روز از زمان بهبودی شان گذشته است، می‌توانند جهت اهدا پلاسما برای درمان بیماران به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال ۹ مرداد برابر شده با روزجهانی انتقال خون و از طرفی مصادف شده با ۹ ذی الحجه و روز عرفه که افراد بسیاری با انجام فریضه‌های دینی و معنوی سعی در نزدیکتر شدن به خداوند دارند، افراد واجد شرایط می‌توانند به شکرانه برخورداری از سلامتی مجدد، به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسما خود را به عنوان نذر سلامتی اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره اهداء پلاسما و انتقال ویروس کرونا در مراکز انتقال خون افزود: اهدا پلاسما بصورت رایگان صورت می‌گیرد. مراکز انتقال خون، مانند مراکز بیمارستانی نیست. این محیط کاملا بهداشتی و پاکیزه است و تمامی وسایل یک بار مصرف هستند. همچنین شایان ذکر است که ویروس کرونا به واسطه اهدا خون منتقل نمی‌شود.

حاجی بیگی از وضعیت ذخایر خونی در کشور گفت: در بسیاری از کشور‌ها شاهد ۷۰ درصد کاهش آمار اهدا کنندگان خون را هستیم. در ایران و در اسفند ماه این آمار ۳۵ درصد بوده و این رقم تا اردیبهشت ماه ادامه داشته است و هم اکنون به ۱۳ درصد رسیده است. خوشبختانه توانسته ایم این شرایط را مدیریت کنیم و تا به امروز هیچ بیماری دچار کمبود خون نشده است. در استان‌های گلستان، مازنداران، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان به واسطه حضور زیاد بیماران تالاسمی ۲۰ درصد از ذخایر خون کشور به این بیماران خاص اختصاص دارد.


وی در رابطه با کمبود پلاسما افزود: پلاسما در دو صورت رندوم و هایپر ایمیون وجود دارد که پلاسمای نوع دوم تنها در بیماران بهبود یافته از کرونا یافت می‌شود. با توجه به بالا رفتن میزان مصرف این پلاسما و درخواست مکرر پزشکان برای دریافت پلاسما، همچنان نیاز به اهدا کنندگان بیشتری داریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره واردات و صادرات خون گفت: واردات و صادرات خون و فرآورده‌های آن به دلیل شرایط اپیدمیولوژیکی خاص هر کشور در تمامی نقاط جهان ممنوع و غیرقانونی است.

حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان این گفتگو از تمامی اهداکنندگان پلاسما به بیماران کرونایی تشکر کرد و به تمامی فعالان عرصه سلامت و رسانه خدا قوت گفت.دانشجو
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: