کد خبر: ۲۶۰۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۱۴ تير ۱۳۹۹ - 2020July 04
عقلِ نويسنده، در قلم اوست و گاه از زبان رسول مکرّم اسلام مي‏شنويم که سه صداست که حجاب‏ها را پاره مي‏کند و به پيشگاه با عظمت خدا مي‏رسد و يکي از آن‏ها صداي گردش قلم‏هاي دانشمندان به هنگام نوشتن است
شفاآنلاین>اجتماعی>چهاردهم تیرماه روز قلم، فرصت مناسبی است تا قدردان همه نویسندگان، شاعران، روزنامه نگاران، مولفان، ناشران و فیلم نامه و نمایشنامه نویسان باشیم.

ن روز که خداوند مرا آفريد و با دست قدرت خويش، بر سينه «لوحم» کشيد تا سرنوشت همگان را بر آن صفحه رقم زنم، موقعيت و منزلتم آن چنان بالا رفت که آفريننده همه آفريده‏ها، بر من و آثارم سوگند ياد کرد و فرمود: «ن وَالقَلَمِ وَ ما يَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه مي‏نويسند».

حضرت علي عليه‏السلام در اين مورد مي‏فرمايد: «انديشه‏هاي دانشمندان، به بلنداي قدرت قلم‏هاشان است».

سوگند خداوند به «قلم» و «نوشته»، قلم را قداست و نوشتن را حرمت بخشيده است. درخت قلم، اگر ريشه در «تعهّد» و «تديّن» داشته باشد، ميوه‏اش شيرين و ماندگار است. ارزش هر قلم، به «پيام» آن است و عظمت نوشته، به محتوايش. قلم‏هاي شهيد پرور، عشق‏هاي برتر را بذرافشاني مي‏کنند و شور شهادت‏طلبي را در رواق دل‏ها مي‏تابانند و شهيدان را در معراج شهادت، از «خاک» تا «خدا» پيش مي‏برند. نويسنده متعهّد براي پيروزي، نيازمند «مهارت»، «دقت»، «هدف‏گيري»، «لحظه‏شناسي» و «سرعت عمل» است.


«قلم»، حافظ علوم و دانش‏ها، پاسدار افکار انديشمندان، حلقه اتصال فکري عالمان و پُل ارتباطي گذشته و آينده بشر بوده، و حتي ارتباط آسمان و زمين نيز از راه لوح و قلم به دست آمد. «قلم»، انسان‏هايي را که از نظر زمان و مکان جدا از هم زندگي مي‏کنند، پيوند مي‏دهد؛ گويي همه متفکران بشر را در تمام طول تاريخ و در تمام نقاط زمين، در يک کتاب خانه بزرگ جمع مي‏بيني! 

دين مبين اسلام، براي قلم و نوشتن، ارزش خاصي قائل است. گاه در کلام امير بيان، حضرت علي عليه‏السلام مي‏خوانيم که: عقلِ نويسنده، در قلم اوست و گاه از زبان رسول مکرّم اسلام مي‏شنويم که سه صداست که حجاب‏ها را پاره مي‏کند و به پيشگاه با عظمت خدا مي‏رسد و يکي از آن‏ها صداي گردش قلم‏هاي دانشمندان به هنگام نوشتن است.

 خداوند متعال در قرآن مجيد هم، گاه به قلم و نوشته آن سوگند ياد مي‏کند و گاه، آن را وسيله تعليم خود برمي‏شمارد، هر آينه عظمت و بزرگي قلم، اين سلاحِ انسان‏ساز را بيش‏تر درک مي‏کرديم.

چهاردهم تیرماه روز قلم، فرصت مناسبی است تا قدردان همه نویسندگان، شاعران، روزنامه نگاران، مولفان، ناشران و فیلم نامه و نمایشنامه نویسان باشیم.

این مناسبت را به اهالی قلم تبریک گفته و آرزو می کنیم تا همواره سربلند و پیروز باشید.


متخصص پزشكي خانواده

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: