کد خبر: ۲۶۰۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۱۲ تير ۱۳۹۹ - 2020July 02
بستری شدن زنان باردار لزوما ممکن است به علت بیماری شدید کووید-۱۹ نباشد
شفاآنلاین >سلامت > یک بررسی جدید نشان می‌دهد که بارداری ممکن است خطر شکل شدید کووید-۱۹ را افزایش دهد، هر چند ظاهرا احتمال مرگ به علت این بیمار در زنان باردار بیشتر نیست.

به گزارش شفاآنلاین :این بررسی جدید که بزرگترین بررسی درباره کووید-۱۹ در بارداری تا به حال است، اطلاعات درباره بیش از ۸۲۰۰ زن باردار و ۸۳۲۰۰ زن غیرباردار در آمریکا را که در سنین ۱۵ تا ۴۴ بودند و آزمایش کرونایش در فاصله‌ ماه‌های ژانویه تا ژوئن مثبت شده بود، دربرمی‌گیرد.

این بررسی نشان داد که تقریبا یک سوم زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ بستری می‌شوند، در حالیکه این رقم در زنان غیرباردار فقط شش درصد است.

البته این بررسی نمی‌توانست میان زنان باداری که به علت زایمان یا سایر اعمال مربوط به بارداری بستر شده بودند و زنانی که به طور خاص به علت کووید-۱۹ بستری شده بودند، فرق بگذارد.

همچنین پژوهشگران می‌گویند پزشکان معمولا آستانه پایین‌تری برای بستری کردن بیماران باردار دارند. به عبارت دیگر بستری شدن زنان باردار لزوما ممکن است به علت بیماری شدید کووید-۱۹ نباشد.


اما این بررسی همچنین نشان داد که زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ نسبت به زنان غیرباردار با احتمال بیشتری ممکن است در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند یا نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کنند.  به طور مشخص ۱.۵ درصد از زنان باردار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده بودند، در حالیکه در زنان غیرباردار این رقم ۰.۹ درصد بود. همچنین ۰.۵ درصد از زنان بادار نیاز دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کره بودند، در حالیکه این رقم در زنان غیر باردار ۰.۳ درصد بود. به گفته این پژوهشگران هم پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه و هم نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی نشانه‌های مشخص شدت بیماری هستند.

البته خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ در زنان باردار و غیرباردار مشابه و در حد ۰.۲ درصد بود.

بنابراین نتایج این بررسی هم خبرهای خوب و هم خبرهای بدی دارد. خبر خوب این است که ظاهرا زنان باردار با احتمال بیشتری به علت کووید-۱۹ نمی‌میرند و خبر بد این است که با احتمال بیشتری ممکن است نیاز به پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه یا دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کنند.

این بررسی البته محدودیت‌هایی هم دارد- از جمله اینکه در هر دو گروه زنان باردار و غیر باردار، پزشکان در بسیاری موارد نیاز به بستری شدن  در بخش مراقبت‌های ویژه، متصل شدن به دستگاه تنفس مصنوعی یا مردن بیماران را گزارش نکرده‌اند. بنابراین این پیامدها در یک یا هر دو گروه شایع‌تری از حدی باشد که این بررسی تخمین زده است.

به علاوه این بررسی نشان نمی‌دهد خطر عفونت کووید-۱۹ بر حسب هر سه ماهه بارهداری چه مقدار تفاوت می‌کند و عفونت کرونا چه تاثیری بر نوزدان می‌گذارد. بنابراین نیاز به داده‌های بیشتری در این باره وجود دارد.

با این وجود پژوهشگران می‌گویند بر اساس این داده‌ها می‌توان گفت که زنان باردار به طور بالقوه در معرض خطر بیماری شدیدتر کووید-۱۹ هستند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا در حال حاضر توصیه می‌کنند زنان باردار حتی‌الامکان تماس‌هایشان با دیگران را محدود کنند و هنگامی که در تماس با دیگران هستند، احتیاطات لازم ازجمله حفظ فاصله ۱.۸ متری از دیگران و ماسک زدن را رعایت کنند. زنان باردار همچنین باید در ویزیت‌های دوران بارداریشان حضور یابند و اطمینان حاصل کنند که دست کم برای ۳۰ روز داروهای لازمشان را در اختیار دارند.برنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: