کد خبر: ۲۵۸۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۵ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - 2020June 04
خیلی از افراد ترجیح می‌دهند برای لاغری و کاهش وزن از گیاهان داروی استفاده کنند که یکی از این گیاهان دارویی زیره سیاه است.
شفاآنلاین>سلامت>دکتر محمدحسین صالحی‌سورمقی، استاد دانشکده داروسازی تهران  با اشاره به اثرات مهم این گیاه دارویی گفت: «زیره سیاه، ضدنفخ، ضداسپاسم، معرق و ضدقارچ و همچنین مقوی معده، محرک اشتها، محرک ترشح غدد معده است و ترکیبات اسانس‌دار موجود در آن می‌تواند به سوخت و ساز بدن کمک کند.»

به گزارش شفاآنلاینصالحی ‌سورمقی همچنین گفت: «یکی از مصارف مهم زیره، به عنوان چاشنی و ادویه در صنایع غذایی است و استفاده از آن با ممنوعیت همراه نیست.»

این متخصص فارماکوگنوزی با تاکید بر این مساله که مصرف زیره سیاه در برخی از افراد ممکن است تا حدودی باعث لاغری شود، گفت: «برحسب شرایط بدنی افراد، اثردهی این گیاه متفاوت است. اگرچه استفاده از زیره سیاه در برخی از افراد تا حدودی باعث لاغری می‌شود ولی این مساله برای همه عمومیت ندارد و ممکن است در برخی افراد جواب بدهد و برخی دیگر نه. البته این مساله درخصوص دیگر گیاهان اسانس‌دار مثل رازیانه، زیره سبز و... هم صدق می‌کند.»

صالحی ‌سورمقی همچنین به افرادی هم که تمایل به مصرف عرق زیره سبز دارند، توصیه کرد: «توصیه می‌شود عرق زیره سبز را از محل‌های معتبری که عرقیات گیاهی با بسته‌بندی‌های مناسب و نام و نشان استاندارد عرضه می‌شود، تهیه کنید.»

این استاد دانشگاه داروسازی تهران درنهایت در پاسخ به این سوال که بین عرقیات گیاهی مصرف کدام‌یک برای کاهش اشتها مناسب است، گفت: «مصرف عرقیات تاثیری در کاهش اشتها ندارد چون عرقیات گیاهی مخلوط اسانس با آب هستند که اسانس‌ موجود در آن به دلیل اینکه باعث تحریک معده و به دنبال آن ترشح بیشتر آنزیم‌ها می‌شوند، اشتهاآور هستند.»

بهداشت نیوز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: