کد خبر: ۲۵۱۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۸ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 16
نمک باید به مقدار بسیار کم مصرف شود و همان مقدار کم نمک نیز فقط از نوع تصفیه شده یددار باشد
شفاآنلاین>سلامت>نمک خوراکی باید از نوع یددار و تصفیه شده باشد در غیراینصورت کمبود ید بر روی رشد و تکامل جسمی و مغزی اثر می‌گذارد.

به گزارش شفاآنلاین،متخصص بیماریهای گوارشی روز شنبه افزود: نمک تصفیه شده نمکی بوده که در آن ناخالصی های نامحلول مانند فلزات سنگین و همچنین ناخالصی های محلول مانند آهک، شن و ماسه طی فرآیندی در کارخانه حذف شده است.

امیرعلی مهری اظهار داشت:نمک<Salt> خوراکی باید از نوع یددار و تصفیه شده باشد در غیراینصورت کمبود ید بر روی رشد و تکامل جسمی و مغزی اثر می گذارد .

وی با بیان اینکه مردم همواره به درج پروانه ساخت از وزارت بهداشت روی بسته‌بندی نمک یددار تصفیه شده توجه کنند، ادامه داد:  عبارت «نمک ید دار تصفیه شده» بر روی بسته‌بندی نمک باید درج شده باشد و از خرید هرگونه نمک با عنوان «صادراتی صنعتی» و یا «نمک دریا» خودداری کنید.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: نگهداری و ذخیره کردن نمک یددار به مدت طولانی بیش از ۶ ماه موجب از دست رفتن بخشی از ید آن می‌شود و برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور و رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه‌های رنگی و تیره نگهداری و جهت اضافه کردن آن به غذا در زمان طبخ، نمک را در انتهای پخت اضافه  کرد تا ید آن در حداکثر مقدار حفظ شود.

مهری با بیان اینکه مصرف نمک توسط مردم ایران روزانه حدود سه برابر استاندارد جهانی است، گفت: بر اساس نتایج یک مطالعه در کشور، سرانه مصرف نمک در یک سال توسط مردم، ۶ کیلوگرم است در حالیکه در جهان سالانه سه کیلو نمک می‌خورند.

وی افزود: مردم ایران دو برابر استانداردهای جهانی غذاها را شور می کنند و این باعث می شود ابتلا به فشارخون بالا و بیماری های قلبی و عروقی رو به افزایش باشد، ضرورت دارد میزان سدیم مصرفی در افراد میانسال و مسن، افراد با فشار خون بالا، دیابت و مشکلات کلیوی باید به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز، یعنی کمتر از سه گرم نمک روزانه محدود شود.

مهری تاکید کرد: نمک باید به مقدار بسیار کم مصرف شود و همان مقدار کم نمک نیز فقط از نوع تصفیه شده یددار باشد، غذاهای آماده مانند سوسیس، کالباس، پیتزا، سیب زمینی های سرخ شده، سس گوجه فرنگی، گوشت های نمک زده، کنسروها و سوپ های آماده حاوی میزان زیادی نمک هستند که باید در مصرف آنها جانب احتیاط را رعایت کرد.

وی اظهار داشت: به غذای کودک زیر یکسال نمک اضافه نکنید تا ذائقه او به غذاهای شور عادت نکند.

مهری همچنین گفت:‌ نمک دریا به دلیل اینکه دارای ید کافی نیست، مصرف آن باعث بیماری‌های گوارشی، کلیوی، کبدی و کاه جذب آهن در بدن می‌شود.ایرنا 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: