کد خبر: ۲۵۱۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 12
تاکید بر فرایند آموزش به ویژه آموزش کسب مهارت های زندگی، از جمله مهمترین راهکار ارتقای سالم‌زیستی سبک زندگی افراد یک جامعه است.
شفاآنلاین>سلامت>حذف عوامل استرس‌زا ضمن کاهش مشکلات روحی و روانی، سبب افزایش سطح کیفیت و سلامت سبک زندگی افراد خواهد شد. سبک زندگی سالم به فرد یا افراد کمک می‌کند تا آنچه را که دیگران در زمان حیات انجام می‌دهند، برای خود درک کنند و به عمل درآورند.

 تغذیه مناسب، اوقات فراغت خوب، ویژگی‌های شخصیتی، تاب‌آوری، قوام‌یافتگی شخصیتی، خودکنترلی و اعتماد به‌نفس، احساس کارآمدی، آموزش تحصیلی و آموزش‌های غیرمستقیم،‌ از جمله عوامل موثر در سالم‌زیستن بدور از هرگونه تنش است. 

یکی از مهمترین بحث‌های علم روانشناسی، تحلیل روانشناسی شخصیت و بررسی رشد و سلامتی انسان است که موضوع اصلی سالم زیستی، شناخت از خود و شناخت از جامعه است. 

همچنین تاکید بر فرایند آموزش به ویژه آموزش کسب مهارت های زندگی، از جمله مهمترین راهکار ارتقای سالم‌زیستی سبک زندگی افراد یک جامعه است. 

از جمله پیامدهای سالم‌زیستی می‌توان به سلامت روانی، آگاهی عاطفی و عزت‌نفس، پیشرفت تحصیلی و انتخاب‌های خردمندانه اشاره کرد و در مقابل از نارضایتی‌های اجتماعی، ابهام در اشتغال،‌ بی‌انگیزگی تحصیلی،‌ فشارهای اجتماعی،‌ پیروی از مد،‌ رفتار ناسالم اطرافیان و محله سکونت،‌ به‌عنوان عوامل مداخله‌گر محیطی در سلامت روان افراد جامعه نام برد.  

مولفه‌های زمینه سلامت روان جامعه را می‌توان حمایت عاطفی، حمایت خانواده و دوستان، حمایت اجتماعی، پایگاه و جایگاه اجتماعی - اقتصادی، احساس ثبات اقتصادی و احساس منزلت اجتماعی عنوان کرد. 

برای دستیابی به سلامت روان، اولین نیاز روانشناختی توجه به برقراری تعادل بین جسم و روان است و اگرچه نمی‌توان، جسم و روان را از هم تفکیک کرد اما برای توجه دقیق‌تر، می‌توان آنها را از لحاظ نظری جدا ساخت. 

برای نمونه وقتی آنفلوآنزا باعث مشکلات جسمانی برای فرد می‌شود و بیمار را کم‌حوصله،‌ عصبی و کم انرژی می‌سازد به همان میزان مشکلات روانشناختی نیز برای آن به‌وجود می‌آورد. 

برخی مسائل روانشناختی در مشکلات جسمانی نقش زیادی بازی می‌کنند، استرس به‌عنوان یک اختلال به‌دنبال خود در بسیاری از افراد مشکلات جسمانی به‌وجود می‌آورد که با کنترل آن در نتیجه نه تنها می‌توان جسم سالم داشت بلکه به داشتن روانی سالم و زندگی بانشاط و مفرح کمک شایانی کرد.آرمان ملی 


ارسیا تقوا 

روانشناس بالینی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: