کد خبر: ۲۵۰۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - 2020January 23
با توجه به پایین بودن سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور، با باور غلط چنین مطالبی را دامن نزنند چراکه این مسئله مشکلات زیادی را برای کشور به وجود خواهد آورد
شفا آنلاین>سلامت>رییس سازمان غذا و دارو گفت: مصرف شیر و لبنیات در کشور ۲۵ درصد از سرانه‌ای که باید باشد، کمتر است و این به معنای آن بوده که اگر این میزان افزایش پیدا نکند در آینده شاهد مشکلات استخوانی و دندانی خواهیم بود که مردم و حوزه سلامت باید هزینه گزافی را در حوزه سلامت و درمان متحمل شوند.

به گزارش شفا آنلاین، محمدرضا شانه‌ساز در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان آموزشی و غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه یک سلامت کشور، که ظهر امروز(پنج‌شنبه، ۳ بهمن) در ساری برگزار شد، با اشاره به حواشی ادعای یک برنامه تلویزیونی مبنی‌بر وجود سم در شیر و لبنیات، اظهار کرد: در این مقطع نمونه‌هایی که در آزمایشگاه مرجع وجود داشت، کنترل کردیم و این نگرانی که به مردم القاء شد، نگرانی اشتباهی بود.

وی با بیان این‌که سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور یک‌چهارم سرانه دنیا است، تصریح کرد: با توجه به پایین بودن سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور، با باور غلط چنین مطالبی را دامن نزنند چراکه این مسئله مشکلات زیادی را برای کشور به وجود خواهد آورد.

رییس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: متخصصان، پزشکان، داروسازها و متخصصان تغذیه به میدان ورود پیدا کنند و اطلاعات صحیح به مردم بدهند و بگویند که مصرف نکردن لبنیات چه عوارضی در پی خواهد داشت.

شانه‌ساز با اشاره به این‌که این اطمینان را به مردم می‌دهم که هیچ‌گونه نگرانی در مصرف لبنیات وجود ندارد، گفت: مصرف لبنیات کشور یک‌چهارم متوسط جهانی است و این رقم باید چهار تا پنج برابر افزایش پیدا کند که ما مشکل پوکی استخوان و عوارض ناشی از کمبود پروتئین و کلسیم موجود در لبنیات را نداشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌که کارخانجات تولیدکننده شیر و لبنیات توسط معاونت‌های غذا و دارو دائم کنترل می‌شوند، بیان کرد: ۱۶ نمونه را در همان روز که خبر پخش شد در آزمایشگاه مرجع داشتیم که هیچ‌گونه مشکلی نداشتند و قابل مصرف بودند و در استان مازندران نیز از ۲۰۰ نمونه‌ای که بررسی شد، هیچ مشکلی وجود نداشت.

رییس سازمان غذا و داروی کشور افزود: مصرف نکردن شیر عوارض بیشتری نسبت به خطراتی که در رسانه‌ها مطرح شد برای فرد دارد و ما داریم خطر قطعی را به دلیل خطر احتمالی می‌پذیریم، در صورتی‌که هنوز مشخص نیست چنین چیزی وجود داشته است.

شانه‌ساز با بیان این‌که در تامین نیاز کشور به داروهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد، عنوان کرد: ذخایر ما علی‌رغم همه شیطنت‌هایی که دشمنان مردم انجام می‌دهند، کاملا قابل اعتماد است.

وی با اشاره به این‌که کیفیت داروی تولید داخل مثل کیفیت بین‌المللی است، افزود: ضوابط و مقررات دارو بین‌المللی است و دارو ضوابط ملی ندارد اما به این دلیل که داروهای ایرانی قیمت مناسب‌تری نسبت به مشابه خارجی دارند، مردم به آن باور ندارند درحالی‌که ما به دلیل فشار کمتر به مردم دارو را با قیمت کمتر عرضه می‌کنیم.

رییس سازمان غذا و داروی کشور با تاکید بر این‌که همه داروها توسط دشمن رصد می‌شودن، گفت: دشمن اگر بتواند نمی‌گذارد دارو وارد کشور شود و دو سال است که با این شیطنت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم.

شانه‌ساز گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه یک کشور دارای استعدادها و توانمندی فراوانی هستند و بخش مهمی از مناطق کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند در حد و اندازه ملی نقش‌های مهمی را برای کشور ایفا کنند.

وی یکی از مزیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را تنوع و کیفیت آن‌ها دانست و افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان بازوان وزارت بهداشت انجام وظیفه و خدمت‌رسانی می‌کنند و تقریبا کمتر نمونه کشوری داریم که همانند دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه یک در بین جامعه نفوذ کرده و بتوانند خانه به خانه به مردم سرویس دهند و نیازهای کشور را برطرف کنند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که در حوزه دارو، مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی توانمندی زیادی داریم، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما تمرکز زدایی است که در آن تفویض اختیار زیادی را باید به لحاظ تسهیل کار تولیدکنندگان به دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار کنیم.

وی یادآور شد: برنامه ما این است که طی تفاهم‌نامه‌ای که با رؤسای دانشگاه‌ها منعقد می‌شود، بسیاری از کارها را به معاونت غذا و دارو تفویض می‌کنیم که تولیدکننده و ارباب رجوع، نیازی به مراجعه به ستاد غذا و داروی کشور نداشته باشد.

مصرف قند و نمک مهمترین چالش مهم سلامت کشور است

سیدعباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در ادامه این نشست با بیان این‌که باید تنوع تولید محصولات را با توجه به میزان قند و نمک افزایش داد، گفت: نوشابه یکی از محصولاتی است که میزان قند آن بسیار زیاد است که می‌توان با تغییر استانداردهای میزان مصرف قند در آن، علاوه بر کاهش میزان مصرف شکر و صرفه‌جویی، تنوع محصولات را افزایش داد.

وی میزان مصرف قند و نمک را چالش مهم سلامت کشور برشمرد و افزود: در سال‌های اخیر یکی از برنامه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کاهش میزان نمک و شکر در نان‌ها و شیرینی‌جات بود که خوشبختانه اقدامات خوبی هم انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بحث میزان سبوس در آرد انواع نان‌ها اشاره و تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت سبوس و تغییر سلیقه مردم شاهد افزایش مصرف نان سفید در جامعه هستیم که مشکلاتی را برای مردم به وجود می‌آورد بنابراین باید به این مسئله توجه جدی شود.

موسوی از تغییر استانداردهای میزان سبوس در آرد انواع نان در تولیدی‌ها و نانوایی‌های استان مازندران در سال‌جاری خبر داد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: