کد خبر: ۲۴۹۵۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - ۲۴ دی ۱۳۹۸ - 2020January 14
گفت وگو با خانواده قربانیان هواپیما؛
این حادثه یک فاجعه تلخ ملی است و تنها برای ما نیست. دلمان نمی‌خواهد که جنبه سیاسی پیدا کند اما اگر بدون حاشیه برگزار شود دوست داریم که جایی را برای دفن در نظر بگیرند که مزار قربانیان این حادثه تلخ باشد
شفاآنلاین>سلامت>با گذشت 7 روز از ماجرای سقوط بوئینگ 737 خطوط هوایی اوکراین قرار است اجساد 50 تن از قربانیان که از سوی پزشکی قانونی تعیین هویت شده است تحویل خانواده هایشان شود.

 به گزارش شفاآنلاین، به همین خاطر قرار شد بار دیگر با این خانواده‌ها تماس بگیریم و درباره نحوه تحویل اجساد و درخواستشان درباره چگونگی رسیدگی به این پرونده تلخ و پر ماجرا بپرسیم. به سختی دستم روی کلید شماره‌گیر تلفن می‌رفت. برخی جواب ندادند. برخی اعتراض کردند. برخی حوصله حرف زدن نداشتند. برخی عصبانی  بودند اما از میان این برخی چند نفری هم پاسخگو بودند.

سریع و قانونی رسیدگی شود

برادر محمد عباسپور که داغدار او و همسر برادرش بود گفت: به پزشکی قانونی رفتیم و آزمایش دی ان ای انجام دادیم در آنجا مشکلی نداشتیم. اما زمان دقیقی برای تحویل جسد به ما نگفته‌اند. دلمان می‌خواهد هر چه زودتر اجساد عزیزانمان را تحویل دهند تا در آرامش آنها را دفن کنیم.

او در رابطه با شکایت از مقصران این حادثه نیز می‌گوید: انتظار بررسی قانونی این ماجرا را داریم و دلمان می‌خواهد طبق قانون رسیدگی به این پرونده هر چه سریعتر انجام شود و مقصران معرفی و مجازات شوند در حال حاضر و تا گرفتن اجساد، خود را در بلاتکلیفی می‌دانیم اما بعد از برگزاری مراسم به موضوع شکایت فکر می‌کنیم.

در انتظار نتیجه آزمایش دی ان ای

برادر فرهاد نیکنام، دندانپزشکی که برای کار و دیدن خانواده‌اش به ایران آمده بود، گفت: برای آزمایش دی‌ان‌ای در پزشکی قانونی مشکلی نداشتیم. به ما گفتند 10 روز زمان می‌برد تا آزمایش دی‌ان‌ای انجام شود و هویت اجساد مشخص شود.

او در مورد برگزاری مراسم تشییع جنازه گفت: نمی‌دانم که چطور مراسم را برگزار کنیم.

برگزاری مراسم یادبود

صدف حاجی آقا وندریال دختر جوانی بود که برای ادامه تحصیل به کانادا رفته و برای دیدن خانواده‌اش به ایران آمده بود. اما سفر او نیز مانند دیگر سرنشینان بوئینگ 737 بی‌بازگشت ماند. خاله صدف گفت: در پزشکی قانونی مشکلی برای آزمایش دی ان ای نبود. البته من و مادر صدف و بیشتر افراد خانواده‌ام پزشک هستند و می‌دانیم که این آزمایش زمان زیادی می‌برد. آن زمان به ما گفتند 2 یا 3 روز جواب دی ان ای می‌آید. اما می‌دانستیم که باتوجه به تعداد زیاد کشته شدگان زمان بیشتری طول می‌کشد. درنهایت به ما گفتند تا آخر این هفته جسد را تحویل می‌دهند.

او در خصوص برگزاری مراسم تشییع جنازه می‌گوید: قرار است جمعه مراسمی را برای صدف بگیریم. مردم به خاطر اتفاقی که افتاده است همه عزادار هستند و خوب می‌شد اگر مراسمی عمومی برای یادبود قربانیان حادثه گرفته می‌شد.

فاجعه تلخ ملی

فیاض کریمی، یکی از اقوام نزدیک سارا ممانی است. زن جوانی که برای برگزاری مراسم ازدواجش و تغییر روحیه مادرش که سرطان دارد به همراه همسرش به ایران آمد. سفر بدون بازگشتی که حادثه تلخی را به همراه داشت.

او گفت: زمانی که خانواده سارا برای انجام آزمایش دی ان ای به پزشکی قانونی مراجعه کردند برخورد مناسبی با آنها شده بود. آنطور که گفته‌اند احتمالاً سه‌شنبه 24 دی اجساد را تحویل می‌دهند.

او ادامه می‌دهد: این حادثه یک فاجعه تلخ ملی است و تنها برای ما نیست. دلمان نمی‌خواهد که جنبه سیاسی پیدا کند اما اگر بدون حاشیه برگزار شود دوست داریم که جایی را برای دفن در نظر بگیرند که مزار قربانیان این حادثه تلخ باشد. این کار برای آیندگان و تاریخ مفید است. ما ارتباطی با سایر خانواده جانباختگان نداریم. ولی اگر بدون مسائل سیاسی برگزار شود و مجوز داشته باشیم دوست داریم که مراسم تشییع همگانی بگیریم. فعلاً قصد شکایت نداریم چرا که تقدیر آنها این چنین بوده است.

وکیل گرفته‌ایم

خواهر راحله سلمانی‌زاده، زن جوانی که به همراه دو پسر و همسرش اسمشان در لیست قربانیان بوئینگ 737 بود گفت: در خصوص برگزاری مراسم تشییع جنازه همگانی فکری نکرده‌ایم و باید این موضوع را با خانواده‌ام در میان بگذارم. نظر جمع در این رابطه مهم است.همچنین در خصوص شکایت و درخواست مجازات برای حادثه تلخی که برای خواهر و خانواده‌اش افتاده گفت: ما وکیل گرفته‌ایم و قرار است که او به این مورد رسیدگی کند.ایران 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: