کد خبر: ۲۴۷۶۳۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 13
استفاده بیش از حد از غذا‌های سرخ کردنی خود عاملی است برای افزایش وزن و چاقی شکم که با کم کردن مصرف شکر، قند، روغن زیاد می‌توان تا حدی جلوی چاقی شکم را گرفت
شفاآنلاین>سلامت>یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره چاقی شکمی و راهکارهای پیشگیری از آن توضیح داد.

به گزارش شفاآنلاین،محمد تقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، اظهار کرد: اکثر ایرانی‌ها دچار چاقی شکم هستند و دلیل آن هم خوردن غذا‌های هجیم است.

چرا اکثر ایرانی‌ها چاق هستند؟

او تصریح کرد: سرانه مصرف کربوهیدرات مردم ایران بسیار بالاست که این خود باعث چاقی افراد می‌شود؛ همچنین استفاده بیش از حد از غذا‌های سرخ کردنی خود عاملی است برای افزایش وزن و چاقی<Obesity> شکم که با کم کردن مصرف شکر، قند، روغن زیاد می‌توان تا حدی جلوی چاقی شکم  را گرفت.

او ادامه داد:ایرانیان بیشترین مصرف نوشانه و روغن را در دنیا دارند که این خود از دلایل اصلی چاقی شکم افراد است همچنین مصرف غذا آن هم در حجم زیاد می‌تواند باعث افزایش وزن افراد می شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت:عامل دیگری که در چاقی افراد دخیل است کم تحرکی آنان است؛ اینکه سرانه ورزش مردم در این دوره بسیار پایین آمده است و مردم به دلیل مشغله‌های کاری که دارند کمتر سراغ ورزش می‌روند که با فرهنگسازی درست باید مردم را به سمت ورزش و تحرک کافی سوق داد.

انوشه افزود: تجمع چربی در اطراف شکم مختص افراد چاق نیست و افراد لاغر نیز از این عارضه رنج می‌برند؛ دلیل آن هم نخوردن صبحانه کافی و مفید، مصرف زیاد برنج ایرانی، غذاهای سرخ کردنی،نوشابه، شکر، روغن و نداشتن تحرک کافی است.

او بیان کرد: تجمع چربی در ناحیه شکم میان افراد چاق و لاغر می‌تواند ژنتیکی هم باشد، اما در هر صورت این افراد هم ملزم به رعایت رژیم غذایی سالم هستند که درست‌ترین آن مصرف نکردن غذا‌های با کالری بالا است.

راهکار کاهش وزن بدون مراجعه به پزشک

او گفت: افراد برای اینکه بتوانند از چاقی شکم خلاص شوند باید رژیم غذایی سالمی برای خود انتخاب کنند؛ این افراد باید در سبد غذایی خود مصرف سبزیجات و میوه را زیاد و مصرف کربوهیدرات را به حداقل برسانند همچنین در کنار رژیم غذایی مناسب باید روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کنند زیرا بدون ورزش قطعا به نتیجه دلخواهشان نخواهند رسید.

انوشه افزود: تند خوردن غذا نیز سبب افزایش دریافت کالری به بدن است و باعث می‌شود مغز پیام سیری را دیر دریافت کند که این خود عاملی برای خوردن زیاد غذا و چاقی افراد است، علاوه بر آن فرد دچار ناراحتی‌های گوارشی نیز می‌شود.

او توصیه کرد: افرادی که وزنشان بالاست، از مصرف الکل بپرهیزند؛ زیرا مصرف الکل باعث چاقی شکم می‌شود؛ همچنین افراد هنگام مصرف غذا از ظروف کوچک استفاده کنند، زیرا این کار باعث کم خوردن غذا می شود.yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: