کد خبر: ۲۴۷۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۹:۲۰ - ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 10
تلاش های انجام گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موجب پوشش ۱۰۰درصدی مایه‌کوبی در کشور شده و حتی بیماری سرخک ریشه کن شد، اما عرصه جدیدی برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر گشوده شده است
شفا آنلاین>سلامت>وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: تلاش های انجام گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موجب پوشش ۱۰۰درصدی مایه‌کوبی در کشور شده و حتی بیماری سرخک ریشه کن شد، اما عرصه جدیدی برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر گشوده شده است.

به گزارش شفا آنلاین، سعید نمکی سه شنبه در آیین بهره برداری از مرکز درمان ناباروری شاهرود افزود : دستاوردهای بخش بهداشت و درمان در بعد از انقلاب درخشان است، میانگین مرگ و میر نوزادان در قبل از انقلاب به طور میانگین ۱۲۰ در یکهزار بود که اکنون به ۱۳در یک هزار کاهش یافته ، البته این آمار در شاهرود ۱۱ در هزار است.

وی ادامه داد: پوشش مایه‌کوبی بیماری‌های واگیردار ۲۵درصد بود که اکنون به ۱۰۰درصد رسیده و حتی بیماری سرخک ریشه‌کن شده و این موضوع به تایید مجامع بهداشتی بین المللی رسیده است.

وزیر بهداشت گفت: برغم توفیق های بسیار زیادی که در مبارزه با بیماری های واگیردار بدست آمده ، امروزه با بیماری هایی مواجه هستیم که با واکسن قابل پیشگیری نیست ، سرطان های گوناگون ، دیابت، فشار خون ، بیماری های قلب و عروق عرصه های جدید برای مقابله هستند.

وی گفت : طرح تحول سلامت توانست بارسنگینی از هزینه های درمانی مردم را بکاهد، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را افزایش داد و میزان رسیدگی به بیماران خاص به حد مطلوبی رسید.

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراهی مجلس شورای اسلامی و تخصیص منابع برای اجرای طرح تحول سلامت را موثر خواند و گفت: نخستین گام در مرحله دوم اجرای طرح تحول سلامت  توسعه زیرساخت ها در مناطق کم برخوردار ، پیشگیری از بیماری ها و درمان سرپایی است.

نمکی تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ، نظام ارجاع ، پزشک خانواده و تشخیص بیماری های غیرواگیر مانند فشارخون و دیابت را از دیگر برنامه ها اعلام کرد و گفت: طرح بسیج کنترل فشارخون یکی از برنامه ها بود که طی آن قرار بود نیمی از جمعیت ۴۰میلیون نفری ۳۰ تا۷۰ سال معاینه شوند که با استقبال خوب مردم و تلاش جامعه پزشکی حدود۳۰میلیون تن معاینه شدند.

وی با بیان این که در راستای اجرای طرح ۲میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مبتلا به فشار خون شناسایی شدند، افزود: اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت برای جامعه محور شدن نظام سلامت و آموزش پزشکی است.

وزیر بهداشت به وجود ۲ دانشگاه علوم پزشکی در استان سمنان هم اشاره کرد و گفت: هر دانشگاه باید مستقل باشد .

وی از صدور موافقت اصولی راه اندازی دانشکده دندانپزشکی در شاهرود هم خبر داد و گفت: برغم مشکلات اعتباری شدید کارانه پزشکان و پرستاران پرداخت شد.

نمکی به تلاش های شبانه روزی کارکنان گروه پزشکی در ارایه خدمت به سیلزدگان و زایران اربعین اشاره کرد و گفت: با این همه کارکنان گروه پزشکی گاهی مورد کم محبتی قرار می گیرند.

با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اورژانس تخصصی شاهرود و مرکز ناباروری بهار این شهر افتتاح شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: