کد خبر: ۲۴۷۳۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 09
علائم اوليه مسموميت مشابه علائم سرماخوردگي و آنفلوآنزا است و سردرد، بي‌حالي، خستگي و کوفتگي بدن نشانه‌هاي اوليه مسموميت با گاز مونوکسيدکربن است که در بيشتر مواقع افراد به علت سرما، تصور مي‌کنند به سرماخوردگي مبتلا شده‌اند
شفاآنلاین>سلامت>گاز سمي مونوکسيدکربن براثر نبود اکسيژن کافي هنگام سوختن مواد سوختني از جمله بنزين، نفت، گاز و گازوئيل توليد مي‌شود. 

اين نوع مسموميت‌ها در ايام مختلف سال رخ مي‌دهد، اما در فصول سرد سال به‌علت افزايش استفاده از وسايل گرمايشي بيشتر مشاهده مي‌شود.

وجود گاز مونوکسيدکربن در فضا هيچ علائم تنفسي در فرد ايجاد نمي‌کند و اين گاز، بدون بو و رنگ است و تحريک‌پذير نيست؛ به‌عبارت ديگر نشانه‌هاي ظاهري براي اثبات حضور آن وجود ندارد.گاز CO در بدن، به هموگلوبين خون که مسئول انتقال اکسيژن به سلول‌هاست، متصل شده و به ارگان‌هاي مختلف بدن همچون مغز و بافت‌هاي قلب آسيب مي‌رساند. 

همچنين ميل ترکيبي هموگلوبين به مونوکسيد کربن 200 تا 250 برابر ميل ترکيبي آن به اکسيژن است.

غلظت گاز مونوکسيدکربن و زمان حضور افراد در محيط‌آلوده مهمترين عامل تعيين شدت مسموميت است و اگر فرد در محيط با غلظت بالاي گاز سمي براي مدت کوتاه يا در محيط با غلظت پايين گاز سمي براي مدت زمان زياد حضور داشته باشد، دچار مسموميت شديد مي‌شود.

علائم اوليه مسموميت مشابه علائم سرماخوردگي و آنفلوآنزا است و سردرد، بي‌حالي، خستگي و کوفتگي بدن نشانه‌هاي اوليه مسموميت با گاز مونوکسيدکربن است که در بيشتر مواقع افراد به علت سرما، تصور مي‌کنند به سرماخوردگي مبتلا شده‌اند.

در صورت ادامه تماس با محيط‌آلوده، فرد دچار تهوع، استفراغ، خواب‌آلودگي و در نهايت کاهش سطح هوشياري و تشنج مي‌شود که نهايتا مرگ فرد را در پي دارد. مشاهده علائم مشابه، همزمان در همه افراد خانواده يا بهبود علائم در افراد با تغيير محيط، از علت‌هاي عمده مراجعه افراد به مراکز است.

بهترین درمان، خروج فرد از محيط‌آلوده و تجويز کپسول اکسيژن است، البته همواره پيشگيري مهمترين اقدام است و افراد بايد از وسايل گرمايشي استاندارد استفاده کنند و براي سرويس و راه‌اندازي آن از صاحبان صلاحيت و متخصصان در اين زمينه کمک بگيرند.

بازگذاشتن درزهاي پنجره‌ها براي ورود اکسيژن و خروج گازهاي سمي نيز از اهميت بسياري برخوردار بوده و با توجه به جمعيت بالاي شهر تهران، اين استان در مقايسه با استان‌هاي ديگر، سردمدار آمار مسموميت با گاز مونوکسيد کربن است.آرمان ملی 

شاهین شادنیا 

فوق تخصص سم‌شناسی بالینی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: