کد خبر: ۲۴۷۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۰ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 07
مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی در روز دانشجو آزاد شد، این خبر خوشی بود که ظریف وزیر امور خارجه هم در صفحه شخصی خود در توئیتر با انتشار عکسی آن را اعلام کرد
شفا آنلاین>سلامت>مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی پس از یکسال بازداشت غیرقانونی در آمریکا لحظاتی پیش آزاد و تحویل مقامات ایرانی شد.

به گزارش شفا آنلاین،  مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی در روز دانشجو آزاد شد، این خبر خوشی بود که ظریف وزیر امور خارجه هم در صفحه شخصی خود در توئیتر با انتشار عکسی آن را اعلام کرد.

مسعود سلیمانی تحویل مقامات ایرانی شد
این استاد و پژوهشگر ایرانی پس از حدود یکسال بازداشت غیرقانونی در آمریکا لحظاتی پیش آزاد و در سوئیس تحویل مقامات ایرانی شد.
 
ظریف: دکتر مسعود سلیمانی آزاد شد

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییتر خود نوشت:

«بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ بزودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند بویژه دولت سوئیس قدردانی می کنم.»ماجرای بازداشت مسعود سلیمانی در آمریکا

دکتر مسعود سلیمانی دانشمند سرشناس ایرانی، در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی به دعوت موسسه پزشکی «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز علوم پزشکی جهان است برای یک سفری تحقیقاتی به آمریکا سفر کرد ، اما پس از ورود دکتر سلیمانی به فرودگاه شهر شیکاگو ایالات متحده در تاریخ سوم آبان سال ۱۳۹۷ (بیست‌وپنجم اکتبر ۲۰۱۸) نیرو‌های امنیتی و پلیس فدرال (اف. بی. آی) با ویزای معتبر J-۱ او را بازداشت کردند، در حالی که بازداشت دکتر سلیمانی بر خلاف همه پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی جهان بود.
 
این دانشمند برجسته ایرانی به اتهام انتقال سلول‌های بنیادی و هورمون رشد  در آمریکا بازداشت شده بود زیرا دانشجویان دکتر سلیمانی چند داروی داروخانه ای را برای درمان سرطان و حفظ جان انسان‌ها خریداری کرده بودند و آمریکایی ها این موضوع را مصداق دور زدن تحریم ها می دانستند، در حالی که به گفته مقامات آمریکایی دارو تحریم نیست.
 
آمریکایی های دکتر سلیمانی را بدون برگزاری جلسه رسمی دادگاه و بدون اعلام جرم مشخص، ماه ها به اتهام دور زدن تحریم ها در بازداشت نگه داشتند که به دنبال آن شائبه بازداشت سیاسی دکتر مسعود سلیمانی مطرح شد.
 
این دانشمند برجسته ایرانی در طول مدت بازداشت در زندان بیمار شده بود، آمریکایی‌ها در این مدت دارو و درمان مناسب در اختیار این دانشمند ایرانی قرار ندادند و او را در کنار قاچاقچیان، اراذل و اوباش خیابانی و کارتن‌خواب‌ها در زندان نگهداری می کردند.
 
دانشجویان  مسعود سلیمانی در طول بازداشت او به سازمان ملل نامه‌ای با ۲ هزار و ۶۰۰ امضای الکترونیک ارسال کردند، اما این نامه بدون پاسخ ماند و وزارت امور خارجه پیگیر آزادی مسعود سلیمانی شد.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: