کد خبر: ۲۴۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 07
کسانی که به طور مداوم از مواد صاف کننده مو استفاده می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند
شفاآنلاین>سلامت>براساس نتایج مطالعات اخیر محققان مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط آمریکا، برخی از مواد اولیه موجود در محصولات مورد استفاده در رنگ و صاف کردن مو، احتمال بروز سرطان سینه را در زنان در معرض خطر، افزایش می‌دهند.

به گزارش شفاآنلاین: محققان مدت‌هاست که در مورد ارتباط احتمالی میان استفاده از رنگ مو و بروز سرطان تحقیق می‌کنند اما یافته‌های به دست آمده متناقض بوده‌اند. حال پژوهشگران موسسه ملی علوم بهداشت محیط آمریکا با همکاری تیمی از دانشگاه کارولینای شمالی با مطالعه‌ای که بر روی وضعیت ۴۷ هزار نفر زنی که خواهرانشان به سرطان<Cancer> سینه مبتلا هستند، انجام دادند، دریافتند که استفاده مرتب از رنگ مو و محصولات مورد استفاده در صاف کردن موها احتمال ابتلای این دسته از زنان را به سرطان سینه به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. 

زنان شرکت کننده در این پژوهش پرسشنامه‌هایی را پر کردند که شامل اطلاعاتی در مورد تعداد دفعات استفاده از محصولات مراقبت از مو بود. 

محققان در ادامه این شرکت کنندگان را به دو گروه سفید و سیاهپوست تقسیم بندی کرده و دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن دسته از سفیدپوستانی که دستکم یک بار در هر ۵ تا ۸ هفته از رنگ موی دائم استفاده می‌کنند، در مقایسه با سفیدپوستانی که از رنگ مو استفاده نمی‌کنند، هشت درصد بیشتر است. این افزایش خطر در بین زنان سیاهپوست به ۶۰ درصد نیز رسید.

یافته‌های این پژوهش همچنین نشان داد شرکت‌کنندگانی که به طور مداوم از مواد صاف کننده مو استفاده می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

به گفته متخصصین ۱۰ درصد از سرطان‌های سینه ژنتیکی است. تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ بر روی بیش از ۲۳ هزار نفر زن سوئدی که خواهرانی مبتلا به سرطان سینه داشتند، انجام شد، نشان داد این زنان بین دو تا ۶.۵ برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.جهان صنعت نیوز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: