کد خبر: ۲۴۷۱۲۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - 2019December 04
مصرف کنندگان سیگار، این کالا را به قیمت بالا خریداری می کنند و در مقابل صنف دخانیات نه تنها برای این افزایش مالیاتی پرداخت نمی کنند بلکه سودهای کلان آن را هم به جیب می زنند
شفا آنلاین>سلامت>مصرف کنندگان سیگار، این کالا را به قیمت بالا خریداری می کنند اما صنف دخانیات برای این افزایش مالیاتی پرداخت نمی کنند و سود کلان به جیب می‌زنند.

به گزارش شفا آنلاین، دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به صحبت رییس سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه برنامه ای برای افزایش مالیات بر سیگار نداریم اعلام کرد: مصرف کنندگان سیگار، این کالا را به قیمت بالا خریداری می کنند و در مقابل صنف دخانیات نه تنها برای این افزایش مالیاتی پرداخت نمی کنند بلکه سودهای کلان آن را هم به جیب می زنند.

محمدرضا مسجدی در ادامه تاکید کرد: در این شرایط نابسامان اقتصادی مصرف کننده و بدنه سلامت جامعه فقط هزینه پرداخت می کنند، سازمان امور مالیاتی هم در خواب است و دولت نیز نسبت به ارقامی که می تواند از مالیات بر دخانیات اخذ کند بی اعتنا است و در نهایت سودهای کلان فقط عاید صنف دخانیات می شود.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در مجموع هزینه دخانیات در کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سالانه به کشور آسیب مالی می‌رساند، افزود: به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت ما افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت سیگار را در سال جدید داشتیم که فقط بر روی نرخ تورم موج سواری کرد و متاسفانه از این افزایش، درآمدی عاید دولت نشد و سود کلانش به جیب مافیای دخانیات رفت.

مسجدی گفت: قیمت یک بسته سیگار وینستون از ۷ الی۸ هزار تومان به ۱۳ هزار تومان- بهمن از ۲هزار تومان به ۵ هزارتومان، سیگار جی وان از ۲۵۰۰ تومان به ۶ هزار تومان و... رسیده است. فقط با یک پرس و جوی از یک سوپرمارکت یا دکه می توان به راحتی افزایش بی رویه قیمت سیگار را جویا شد. ولی سازمان امور مالیاتی همچنان در بی خبری بسر می برد، چرا؟

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با توجه به بی اهمیت شمردن درآمد سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومانی از ا خذ مالیات بر سیگار توسط برخی سازمان های مربوطه تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی که می بایست بیش از همه به این ارقام حساس باشد در بی خبری بسر می برد و خزانه دولت نیز پشت به این درآمد و درنهایت سودهای کلان از جیب مردم به جیب مافیای دخانیات همچنان رهسپار است. بنابراین از نمایندگان مجلس انتظار می رود در این شرایط حساس و بر اساس قانون مبارزه با دخانیات مصوب سال ۸۵ مبنی بر افزایش سالانه ۱۰ درصد مالیات بر دخانیات اقدام کنند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: