کد خبر: ۲۴۶۸۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۰ - ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - 2019November 30
محمدجواد جمالی نوبندگانی از فاصله دستمزدهای تعیین شده برای مراکز درمانی خصوصی و دولتی که ناشی از تصمیم‌گیری‌های غیرمنصفانه مسئولان بوده به عنوان عاملی برای بروز اخلاق غیرحرفه‌ای در برخی پزشکان یاد کرد
شفا آنلاین>سلامت>نماینده مردم در مجلس دهم، از فاصله دستمزدهای تعیین شده برای مراکز درمانی خصوصی و دولتی که ناشی از تصمیم‌گیری‌های غیرمنصفانه مسئولان بوده به عنوان عاملی برای بروز اخلاق غیرحرفه‌ای در برخی پزشکان یاد کرد.

به گزارش شفا آنلاین، محمدجواد جمالی نوبندگانی در مورد اظهارنظر رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ مبنی براینکه مهم‌ترین چالش حوزه سلامت کشور اخلاق حرفه‌ای است چرا که مادی‌گرایی در پزشکی رسوخ کرده است، گفت: این اظهارنظر را نمی‌توان در مورد کل جامعه پزشکی پذیرفت، چرا که در هر صنفی افرادی هستند که به تعهدات خود عمل نمی کنند یا خلاف آن را اقدام می کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته این امکان وجود دارد همان طور که علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی رشد پیدا می‌کند، یک سری اقداماتی نیز در کنار آن انجام می شود که به حرفه پزشکی آسیب برساند.

درگیر شدن مستقیم با بیمار در مورد مسائل مالی از مصادیق اخلاق غیرحرفه‌ای در پزشکی است

وی با اشاره به مصادیق اخلاق غیرحرفه‌ای برخی پزشکان که به این حرفه آسیب می‌رساند، تصریح کرد: درگیر شدن مستقیم پزشک با بیمار در مورد مسائل مالی، ارتباطات ناسالم احتمالی برخی پزشکان با سیستم‌های تصویربرداری، آزمایشگاه‌ها و فیزیوتراپی، انجام جراحی‌های بی‌دلیل، ورود پزشکان به اموراتی که ربطی به سلامت مردم ندارد یا غیرمرتبط با تخصص آنها باشد از جمله اقداماتی است که می‌تواند به حرفه پزشکی خدشه وارد سازد، همچنین فاصله دستمزدها بین بخش خصوصی و دولتی که ناشی از تصمیم‌گیری‌های مسئولان بوده نیز از دیگر اقداماتی است که می‌تواند به بروز اخلاق غیر حرفه‌ای در برخی پزشکان منتهی شود، کما اینکه برای انجام عمل جراحی در بیمارستان خصوصی چندین برابر بیشتر از بیمارستان‌های دولتی تعرفه تعیین می‌شود که به طور غیر مستقیم پزشکان را تشویق می‌کند تا بیماران را به این مراکز انتقال دهند.

بسیاری از خیریه‌های فعال در کشور توسط گروهی از پزشکان اداره می‌شوند

جمالی نوبندگانی افزود: برخی فراموش می‌کنند که پزشکان در چه جایگاهی قرار دارند و با علم، وجدان و از خود گذشتگی به ارائه خدمات به بیماران می‌پردازند، کما اینکه در زمان 8 سال دفاع مقدس یا زمان ایجاد بحران در پی وقوع سیل، زلزله و ... تعداد زیادی از آنها بدون هیچ چشم داشتی در قالب گروه‌های امدادی به ارائه خدمات پرداختند.

جمالی نوبندگانی اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از خیریه‌هایی که در کشور فعال هستند نیز توسط گروهی از پزشکان اداره می‌شوند یا بسیج جامعه پزشکی اقدامات در خوری را در سطح کشور به ویژه در مناطق محروم انجام می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: این اقدام صحیحی نیست که عملکرد تعداد محدودی از پرشکان که اخلاق پزشکی را رعایت نمی‌کنند به کل جامعه پزشکی تعمیم داده شود، ضمن اینکه پزشکان نیز نباید فراموش کنند از هر اقدامی که باعث ایجاد خدشه به اخلاق پزشکی می‌شود، خودداری کنند، چرا که مردم از جامعه پزشکی انتظار رعایت انصاف و اخلاق حرفه‌ای را دارند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: