کد خبر: ۲۴۵۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۰ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 13
شفا آنلاین>اجتماعی>حتما نام گرند کانیون، جزایر گالاپاگوس و آبشار آنجل ونزوئلا را شنیده اید، حتی شاید نام برخی شگفتی‌های طبیعی گمنام را هم شنیده باشید. اما هرچقدر هم سفر کرده باشید یا مطالعه کرده باشید، همیشه چیز‌های پنهانی روی زمین وجود دارد که از آن‌ها اطلاع نداشته باشید.

کرکجوفل (Kirkjufell)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

کوه کرکجوفل با عکس‌های خیره کننده‌ای که گردشگران از آن گرفته اند، مشهور شده است. این کوه در شبه جزیره «Snaefellsnes» در ایسلند واقع شده است و هیچ چیز قابل توجهی در مورد خود کوه وجود ندارد.

کانو کریستالز (Cano Cristales)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

کانو کریستالز که مردم محلی آن را با نام «رودخانه پنج رنگ» می‌شناسند، یک بهشت پنهان واقعی است. این رودخانه که در میان کوه‌های کلمبیا قرار گرفته، تنها دو راه دسترسی دارد و هر دوی آن‌ها با هواپیما هستند. رنگ‌های رودخانه ناشی از ترکیب جلبک ها، رنگ طبیعی سنگ‌های رودخانه و رنگ آبی آب هستند.

آبشار خونی یخچال تیلور

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

قطب جنوب معمولا جزء مکان‌هایی نیست که هنگام تصور کردن بهشت به ذهنتان خطور می‌کند، اما همان قدر که آب و هوایش سخت و فراموش نکردنی است، منظره‌اش هم زیبا است. هرچه در این قاره یخی بیشتر کاوش کنید، شگفتی‌های بیشتر و بیشتری پیدا می‌کنید که زیر یخ پنهان شده اند. یک مثال جالب از منحصربه‌فرد بودن قطب جنوب را می‌توان در یخچال طبیعی تیلور یافت، که یک جریان آب دائمی غنی از آهن و فوق شور از آن خارج می‌شود. این یخچال در سال ۱۹۱۱ توسط کاوشگری به نام «توماس گریفیت تیلور» کشف شد که گمان می‌کرد این رنگ قرمز ناشی از یک باکتری ناشناخته است. تا اینکه مدت‌ها بعد دلیل واقعی این چشمه قرمز رنگ پیدا شد، یک استخر زیرزمینی باستانی از آب شور که حدود ۴۰۰ متر زیر سطح یخ قرار دارد.

چشمه‌های داغ بپو (Beppu)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

یکی از مناطق اصلی چشمه‌های آبگرم جهان در بپوی ژاپن واقع شده است. بیش از ۲۵۰۰ چشمه در این منطقه وجود دارد. این چشمه‌ها به اصطلاح «هشت جهنم» نامیده می‌شوند، چون هشت منطقه اصلی وجود دارد که هر کدام نوع منحصربه فردی از چشمه‌ها را تولید می‌کنند. جهنم برکه خونین، با آهن اشباع شده و آب و بخار آن را به رنگ قرمز تیره درآورده است.

دریاچه خال‌خالی

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

دره اوکاناگان (Okanagan) در مرز جنوبی بریتیش کلمبیا قرار دارد. قبایل بومی هزاران سال در این دره زندگی و جنگ می‌کردند و افسانه‌های آن‌ها تا به امروز باقی مانده است. یکی از معروف‌ترین افسانه‌های آن‌ها درباره نبردی است که در تپه‌های اطراف دریاچه خال خالی اتفاق افتاد. در این نبرد، هر دو طرف آتش بس اعلام کردند و به مردان خود اجازه دادند با هم در آب‌های سرشار از موادمعدنی دریاچه خال خالی استحمام کنند.

ساحل سرخ پانجین (Panjin)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

این منظره لاکی رنگ زیبا در چین و در نزدیکی شهر پانجین واقع شده است. این منطقه در میان یک تالاب بسیار بزرگ و گسترده در دلتای رودخانه لیائو قرار دارد، اما تنها بخش تالاب نیست که چنین رنگ زیبایی دارد. این ساحل به جای ماسه، پوشیده از خاک به شدت قلیایی است که برای رشد بیشتر گیاهان بسیار مناسب نیست. اما بستر مناسبی برای رشد نوعی جلبک به نام «Suaeda salsa» است که کل مساحت ۵۷۰۰ کیلومتر مربعی آن را کاملا اشغال کرده و یک ساحل سرخ رنگ ایجاد کرده اند.

آبگیر‌های پاموق‌قلعه

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

بی شک یکی از منحصربه‌فردترین مناظر جهان، آبگیر‌های تراورتن صخره‌ای در پاموق‌قلعه در ترکیه است. تراورتن نوعی سنگ آهک است که در بسیاری از چشمه‌های آبگرم جهان یافت می‌شود. وقتی چشمه به سطح می‌رسد، تراورتن به یک ساختار پله‌ای سخت و محکم تبدیل می‌شود که آب چشمه را نگه می‌دارد و منظره افسانه‌ای خلق می‌کند. لایه‌های آبگیر‌های زلال روی یکدیگر قرار دارند. آن‌ها هر کجا که تشکیل شوند، معمولا زیبا هستند.

ژانگی دانکسیا (Zhangye Danxia)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

پارک زمین شناسی ژانگی دانکسیا در جنوب غربی چین واقع شده و چند ویژگی غیرعادی دارد. شاید شگفت انگیزترین ویژگی آن کوه‌های رنگارنگ باشد. این رنگ آمیزی سورئال ناشی از ماسه سنگ‌های قرمز و ذخایر معدنی طبیعی است که طی ۲۴میلیون سال شکل گرفته اند. هر نوار را ماده معدنی متفاوتی تشکیل می‌دهد و به مرور زمان، آن‌ها لایه لایه روی هم شکل گرفته و یک طرح رنگین کمانی تشکیل داده اند. فرسایش ناشی از باد و باران هم سطح کوه‌ها را صیقل داده است.

دریاچه رتبا (Retba)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

این دریاچه چند نام دارد که مردم محلی و گردشگران روی آن گذاشته اند، اما همه آن‌ها معنای یکسانی دارند: «دریاچه صورتی». شاید این نام زیاد خلاقانه نباشد، اما دقیق‌ترین نام برای آن است. دریاچه رتبا در سنگال واقع شده و فقط با یک نوار نازک از تپه‌های شنی از اقیانوس اطلس جدا می‌شود. به خاطر همین جداسازی جغرافیایی، گونه‌ای از جلبک‌ها به نام «Dunaliella salina» در آب‌های گرم این دریاچه رشد کرده اند.

پارک ملی لینسویز ماراینسیز (Lencois Maranhenses)

بهشت‌های پنهان در سراسر جهان

یک آبادی در وسط بیابان، منظره خیره کننده‌ای ایجاد می‌کند، اما تعداد آن‌ها کم و در مناطق خشک جهان هستند. اما پارک ملی لینسویز ماراینسیز استثنا است. این پارک پوشیده از ماسه در شمال شرقی برزیل قرار دارد و در واقع بیابان نیست، با اینکه به نظر می‌رسد باشد. این پارک درست خارج از جنگل آمازون قرار دارد و به اندازه جنگل‌های گرمسیری بارندگی دارد. ولی آب باران بین تپه‌ها جمع می‌شود و هزاران هزار تالاب جداگانه را تشکیل می‌دهد که تا آنجا که چشم کار می‌کند کشیده شده اند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: