کد خبر: ۲۴۵۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 07
در سال‌های اخیر فناوری اندام روی یک تراشه به طور گسترده‌ای مورد توجه محققان قرار گرفته است. معمولا فناوری اندام روی تراشه برای ارزیابی و اثربخشی روش‌های درمانی و مطالعه و بررسی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شفا آنلاین>سلامت>محققان موفق به توسعه فناوری "کبد روی تراشه" شده‌اند که امکان آزمایش داروهای مختلف و روش‌های درمانی متفاوت را برای درمان بیماری‌های کبد فراهم می کند.

به گزارش شفا آنلاین، در سال‌های اخیر فناوری اندام روی یک تراشه (Organ-on-a-Chip) به طور گسترده‌ای مورد توجه محققان قرار گرفته است. معمولا فناوری اندام روی تراشه برای ارزیابی و اثربخشی روش‌های درمانی و مطالعه و بررسی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان دانشگاه هاروارد به تازگی موفق به توسعه کبد روی تراشه شده‌اند. این فناوری در کنار آزمایش‌های بالینی و مطالعات حیوانی می‌تواند برای بررسی سمی‌بودن و اثر بخشی داروهای مختلف و درمان بیماری‌های کبد مورد استفاده قرار گیرد.

این تراشه از سلول‌های کبد انسان و مدل‌های حیوانی از قبیل موش و سگ تولید شده و عملکرد کبد را شبیه‌سازی می‌کند. جنس این تراشه که به اندازه یک فلش مموری است، از یک پلیمر شفاف و انعطاف‌پذیر است و در آن کانال‌های موازی وجود دارد که حاوی سلول‌های زنده هستند و پاسخ‌های فیزیولوژی کبد و حالت‌ بیماری‌های کبدی را شبیه‌سازی می‌کنند.

بررسی بلادرنگ واکنش‌های بیوشیمیایی بسیار پیچیده است، ‌به همین دلیل این فناوری می‌تواند در تولید انواع دارو و صنایع غذایی کاربرد گسترده‌ای داشته باشد.

محققان در تلاش هستند این فناوری را وارد حوزه تجاری کنند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: