کد خبر: ۲۴۴۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 21
گلوکوم اولین علت نابینایی غیرقابل برگشت و سومین علت عمده نابینایی در جهان است؛ به این مفهوم که اگر به موقع درمان نشود، منجر به نابینایی می شود و دیگر درمان پذیر نیست
شفا آنلاین>سلامت>رئیس انجمن گلوکوم ایران با اشاره به بی علامت بودن بیماری آب سیاه (گلوکوم)، گفت: حدود 800 هزار نفر در کشور از ابتلا به بیماری آب سیاه خود خبر ندارند.

به گزارش شفا آنلاین، حیدر امینی، رئیس انجمن گلوکوم ایران در آستانه برگزاری بیست و نهمین کنگره چشم پزشکی ایران، بیان داشت: گلوکوم اولین علت نابینایی غیرقابل برگشت و سومین علت عمده نابینایی در جهان است؛ به این مفهوم که اگر به موقع درمان نشود، منجر به نابینایی می شود و دیگر درمان پذیر نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران  با بیان اینکه بیماری گلوکوم فاقد علامت است، ادامه داد: متاسفانه تا مراحل آخر بیماری فرد نمی‌داند که مبتلا شده است.

وی اظهار داشت: بهتر است افراد بالای ۵۰ سال حتما به چشم پزشک مراجعه کنند تا چنانچه مبتلا به گلوکوم هستند، بیماری آنها به موقع تشخیص داده شده تا منجر به نابینایی نشوند.

رئیس انجمن گلوکوم ایران با بیان اینکه ۸۰ درصد مبتلایان به گلوکوم از بیماری خودشان خبر ندارند، گفت: حدود ۸۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به آب سیاه هستند که اطلاعی از بیماری خود ندارند.

وی در ارتباط با اینکه کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به گلوکوم هستند، اظهار داشت: افرادی که بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا هستند، کسانی که نمره عینک طبی آنها بالا است، چه نزدیک بین و چه دوربین و آنهایی که سن بالایی دارند و افرادی که سابقه ضربه شدید به چشم داشته اند و مصرف کورتن دارند، چه به صورت سیستمیک و قطره چشمی، از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این افراد باید حتما به چشم پزشک مراجعه کنند و از طریق اندازه گیری فشار داخل چشم و داده های تشخیصی دیگر  بیماری آنها تشخیص داده شود.

امینی ادامه داد: برای پیشگیری از آب سیاه، بهتر است افراد بالای ۶۰ سال هر سال به چشم پزشک مراجعه کنند.

بیست و نهمین کنگره چشم پزشکی ایران از ۲۸ آبان تا اول آذر ۹۸  برگزار می شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: