کد خبر: ۲۴۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 21
شیوع کمردرد تقریبا در کل کشورهای دنیا شبیه به هم است و به عنوان اولین و مهم ترین علت ناتوانی های شغلی، از عوامل موثر در کاهش کیفیت زندگی و شاید شایع ترین علل مراجعه به مراکز درمانی شناخته می شود
شفا آنلاین>سلامت>عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: ۸۰ درصد انسان‌ها حتما در دوره‌ای از زندگی خود کمردرد را تجربه کرده‌اند و کمردرد، با توجه به تغییر الگوی زندگی ما انسان‌ها و رفتن به سمت زندگی بی‌تحرک، به شکل روز افزون درحال افزایش است.

به گزارش شفا آنلاین، علی فتاحی افزود: ساعتها نشستن بی تحرک در ماشین، عدم رعایت توصیه های تغذیه ای جهت حفظ وزن نرمال که امروزه حتی در کودکان نیز رو به افزایش است، جای خالی ورزش در زندگی پر مشغله ما و همچنین عدم رعایت توصیه های بهداشتی شغلی همگی باعث شده است که بخش کثیری از مردم جامعه ما دچار کمردرد(back ache) باشند.

وی اظهار داشت: شیوع کمردرد تقریبا در کل کشورهای دنیا شبیه به هم است و به عنوان اولین و مهم ترین علت ناتوانی های شغلی، از عوامل موثر در کاهش کیفیت زندگی و شاید شایع ترین علل مراجعه به مراکز درمانی شناخته می شود و علت اکثر موارد کمردرد پنهان می ماند و تنها یکی از هر پنج مورد آنها دارای یک علت مشخص و شناسایی شده هستند.  

فتاحی ادامه داد: باید از وقوع کمردرد در جامعه با تمام توان پیشگیری کرد و شاید کمتر کسی می تواند به این موضوع بیاندیشد که پرهیز از نشستن طولانی مدت، خود می تواند عاملی جهت کاهش کمردردهای با علت ناشناخته باشد.

به گفته وی، از موارد دیگری که می تواند از شدت کمردرد و همچنین امکان وقوع آن بکاهد می توان به کاهش مصرف دخانیات اشاره کرد، امروزه مطالعات زیادی به زبان ساده بیان می کنند که هرچه سیگار بیشتری در روز مصرف کنید شانس وقوع کمردرد برای شما بیشتر است.

این جراح مغز و اعصاب تصریح کرد: دخانیات روند پیر شدن ستون فقرات(spinal cord) ما را تسریع می کنند. ورزش منظم همراه با تقویت عضلات حمایت کننده ستون مهره ها و رعایت وضعیت مناسب ستون فقرات به کمک استفاده از صندلی های مناسب یا عدم استفاده از کفش های پاشنه بلند، تاثیر بسزایی در کاهش کمردرد دارند.

فتاحی خاطر نشان کرد: مواردی همچون رعایت اصول بلند کردن اشیاء سنگین به شکلی که اصلا به جلو خم نشویم، انجام منظم تمرین های عضلات ران ها یعنی همسترینگ ها، رعایت شرایط طبیعی ستون فقرات در زمان نشستن، تلاش برای حفظ وزن طبیعی، داشتن خواب کافی و راحت همه و همه، از موارد دیگری هستند که رعایت آنها می تواند از وقوع کمردرد پیشگیری کند.

این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، گفت: نباید از یاد برد که اگر ما روحیه مناسبی نداریم و از افسردگی رنج می بریم باید در ابتدا درمان های روانپزشکی و کاهش تنش در زندگی خود را به عنوان راه حلی برای کاهش دردهای با منشاء نامشخص در جسم خود بدانیم.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: