کد خبر: ۲۴۴۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۰ - ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 20
پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری متابولیک استخوان است و از معضلات اصلی تهدید کننده سلامت به ویژه در سالمندان به شمار می‌رود.
شفا آنلاین>سلامت>دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: بیش از 20 درصد خانم های بالای پنجاه سال و 17 درصد بزرگسالان بالای 30 سال دچار پوکی استخوان هستند.

به گزارش شفا آنلاین، احمد رئیس السادات، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان، اظهارداشت: پوکی استخوان(Osteoporosis) شایع‌ترین بیماری متابولیک استخوان است و از معضلات اصلی تهدید کننده سلامت به ویژه در سالمندان به شمار می‌رود.

وی افزود: در پوکی استخوان تراکم استخوان‌ها کاهش می‌یابند، استخوان‌ها متخلخل تر می‌شود و به دلیل تغییر کیفیت ساختاری استخوان، خطر و احتمال شکستگی در آنها افزایش می‌یابد. این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می‌کند و هم به علت شکستگی‌های ناشی از آن اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بیستم اکتبر(28 مهر)توسط سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بین المللی استئوپروز روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقا سطح آگاهی عمومی در خصوص پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان است.

رئیس السادات بیان داشت: هر سال به صورت سمبلیک شعار یا نمادی برای معرفی این روز و فعالیت‌های یکساله مرتبط با آن در نظر می‌گیرند. امسال(2019) عنوان " آن است پوکی استخوان"  سرتیتری برای تصاویر و داستان‌های احساسی مردمی که دچار پوکی استخوان شده اند برای تاثیرگذاری بر بقیه در نظر گرفته شده است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی(Rehabilitation) ایران گفت: 17 درصد بزرگسالان بالای 30 سال دچار پوکی استخوان هستند و این آمار در استان‌های شمالی از جمله گلستان، مازندران، تهران و آذربایجان بیشتر از استان‌های جنوبی مانند فارس و بوشهر گزارش شده است.

وی متذکرشد: بر اساس پژوهش‌های داخلی بیش از 20 درصد خانم‌های بالای پنجاه سال دچار پوکی استخوان هستند. حدود ده درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند و با افزایش امید به زندگی این میزان بیشتر خواهد شد و در نتیجه بر جمعیت مبتلا به پوکی استخوان افزوده خواهد شد.

رئیس السادات گفت: از هر سه خانم بالای پنجاه سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای پنجاه سال یک نفر دچار شکستگی مرتبط  با پوکی استخوان می‌شود و خسارات مادی، جسمی و روحی قابل توجهی ایجاد می‌کنند.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران ابرازداشت: اگرچه عامل ژنتیک و وراثت مهمترین عامل تعیین کننده تراکم استخوان به شمار می رود اما تغذیه، فعالیت فیزیکی و پرهیز از عادات غلط از مهمترین عوامل قابل اصلاح در ابتلا به پوکی استخوان به شمار می‌روند.

وی افزود: استئوپروز یک بیماری خاموش است؛ چراکه تا  وقتی که شکستگی در استخوان اتفاق نیفتاده باشد درد و شکایت جدی ایجاد نمی‌کند و نمی‌توان به وجود آن پی برد.

رئیس السادات درباره روش‌های تشخیصی استئوپروز، اظهار داشت: تشخیص استئوپروز مبتنی بر انجام سنجش تراکم استخوان است و در افراد با عوامل خطر و در سنین خاص باید انجام شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی در پاسخ به این پرسش که اینکه چه کنیم استخوان‌های سالمی داشته باشیم ،گفت: 5 قدم برای داشتن استخوان سالم و پیشگیری از شکستگی در آینده شامل قدم اول انجام ورزش منظم شامل ورزش‌های تحمل کننده وزن، تقویت عضلات و تمرینات تعادلی است.

وی بیان داشت: قدم دوم تغذیه مناسب شامل مصرف غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین د (مانند لبنیات) و پروتئین مانند ماهی و تخم مرغ و حبوبات و همین طور میوه و سبزیجات تازه است و قدم سوم پرهیز از عادت‌های غلط در زندگی از جمله تلاش برای داشتن وزن مناسب، اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف الکل و همین طور مصرف بی رویه قهوه و نوشیدنی‌های گازدار است.

رئیس السادات  عنوان کرد: قدم چهارم پیگیری اینکه آیا نشانه‌ای از خطر جهت ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد یا نه؟ مثلا سابقه شکستگی استخوان بر اثر صدمات و یا زمین خوردن ملایم ، یائسگی زودرس(زیر 45 سال)، شکستگی لگن در خانواده، از جمله نشانه‌هاست.

دبیر انجمن طب فیزیکی ابراز داشت: بیماری‌هایی چون دیابت و روماتویید آرتریت و برخی از بیماری‌های گوارشی، مصرف داروهای کورتونی و ضد تشنج و داروهای بیماریهای تیرویید، کوتاهی قد بیش از 4 سانتیمتر و لاغری(Slimming) مفرط از مهمترین نشانه‌های دیگر خطر ابتلا به پوکی هستند.

وی بیان داشت: قدم پنجم پیشگیری از زمین خوردن و تشخیص و درمان به موقع پوکی با ویزیت پزشک و انجام سنجش تراکم استخوان است

 رئیس السادات درباره  برگزاری پنجمین سمپوزیوم تازه‌های پوکی استخوان، گفت: پنجمین سمپوزیوم تازه‌های پوکی استخوان به همت انجمن طب فیزیکی و توان بخشی ایران و با همکاری واحد توسعه پژوهش‌های بالینی بیمارستان شهید مدرس(سعادت آباد) تهران در تاریخ جمعه سوم آبان برگزارمی شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: