کد خبر: ۲۴۴۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 14
گزینش پزشک بومی و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق محروم از اولویت‌های ما است. بنده معتقدم با توزیع مناسب و ایجاد انگیزه در فارغ‌التحصیلان، مشکل پزشک نقاط محروم برطرف می‌شود
شفا آنلاین>سلامت>وزیر بهداشت درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای رفع کمبود پزشک در مناطق محروم و ماندگاری پزشکان در این مناطق، گفت: گزینش پزشک بومی و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق محروم از اولویت‌های ما است و در نظر داریم تا اواخر سال ۱۳۹۹ دیگر کشور با چالشی به اسم کمبود پزشک در نقاط محروم روبه‌رو نباشد.

به گزارش شفا آنلاین، در حاشیه همایش کشوری  پوشش همگانی سلامت و در جمع خبرنگاران، با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران، گفت: این شصت و ششمین نشست سازمان بهداشت جهانی است که در کشور ایران برگزار می‌شود و البته فرصت مناسبی برای ما است. در شرایطی که برخی دولت‌های غربی در حال فشار وارد کردن به ایران هستند تا هیچ نشستی در این منطقه برگزار نشود، خوشبختانه با استقبال خوب کشورهای منطقه روبرو بودیم که این موضوع دستاورد مهمی برای کشور خواهد بود.

نمکی این نشست را فرصت مناسبی برای رساندن صدای مظلومیت مردم ایران به گوش جهانیان دانست و اظهار کرد: می‌توانیم نشان دهیم تحریم‌های ظالمانه، برای اقتصاد سلامت و تهیه تجهیزات پزشکی چه مشکلاتی به بار آورده است.

وی دیگر دستاورد این نشست را انتشار بیانیه تهران معرفی کرد و گفت: این بیانیه سال‌ها به عنوان یک سند افتخار از جمهوری اسلامی ایران خواهد درخشید.

وزیر بهداشت در رابطه با طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت"، اظهار کرد: به دنبال جامعه محور کردن خدمات سلامت از طریق اجرای این طرح هستیم و به دنبال آن ۲۰ میلیون نفر داوطلب از دل خانه‌ها انتخاب کرده و آموزش می‌دهیم که در این راستا از ظرفیت‌های آموزشی و خدماتی دانشگاه‌های علوم پزشکی به خوبی استفاده خواهد شد.

وی در خصوص طرح بسیج ملی کنترل فشارخون(blood pressure) و ارائه دستاوردهای آن در این نشست، تصریح کرد: این بسیج یک رویکرد بی‌بدیل در عرصه جهانی بود که در یکی از محورهای نشست به عنوان یک تجربه موفق به آن پرداخته می‌شود.

نمکی در خصوص اهداف وزارت بهداشت برای طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ادامه داد: گزینش پزشک بومی و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق محروم از اولویت‌های ما است. بنده معتقدم با توزیع مناسب و ایجاد انگیزه در فارغ‌التحصیلان، مشکل پزشک نقاط محروم برطرف می‌شود. همچنین در نظر داریم تا اواخر سال ۱۳۹۹ دیگر کشور با چالشی به اسم کمبود پزشک در نقاط محروم روبه‌رو نباشد.

وی در خصوص وارات دارو نیز گفت: در حاشیه این مراسم، نشست‌های دو جانبه و مساعدی با کشورهای لیبی، عراق، افغانستان و... داشتیم که امیدوارم به برداشتن گام‌هایی موفق در این زمینه منجر شود.

 نمکی در مورد فروش صندلی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی(Medical Sciences) نیز اظهار کرد: تیم حرفه‌ای برای رسیدگی به موضوع فروش صندلی پزشکی قرار دادیم تا به پرونده‌ها رسیدگی کند.

وی درباره برخی مباحث مطرح مبنی بر انتقال ۱۳۰ نفر از رشته دام‌پزشکی به پزشکی در دانشگاه آزاد بیان کرد: از عدد دقیق آن خبر ندارم، اما مواردی غیر موازین از انتقال رشته غیر پزشکی به پزشکی گزارش شده بود و باید اعلام کنم همکاران من در وزارت بهداشت در برابر هیچ تخلفی عقب نشینی نمی‌کنند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: